Ks. Stanisław Streich zostanie beatyfikowany

W 24 maja w Poznaniu beatyfikowany zostanie Sługa Boży ks. Stanisław Streich. W wydarzeniu wezmą udział hierarchowie z całej Polski, spodziewani są pielgrzymi z różnych części regionu.

Beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych

.Ks. Stanisław Streich zginął śmiercią męczeńską 27 lutego 1938 r., zastrzelony podczas mszy świętej dla dzieci w kościele w Luboniu koło Poznania. Uroczystość beatyfikacyjna będzie miała miejsce na placu katedralnym na Ostrowie Tumskim. Beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Biuro prasowe Kurii Metropolitalnej w Poznaniu poinformowało, że w uroczystej mszy św. wezmą udział: metropolita poznański Zbigniew Zieliński i arcybiskup Stanisław Gądecki, a także prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda, biskupi i arcybiskupi z całej Polski.

„Gotowy jest już portret ks. Stanisława Streicha pędzla Andrzeja Karpińskiego, który po uroczystości będzie zawieszony przy sarkofagu błogosławionego w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Kapłan został na nim przedstawiony z palmą męczeństwa – znakiem rozpoznawczym męczenników za wiarę” – podała kuria.

Na placu przed poznańską katedrą, podczas beatyfikacji, zostanie odsłonięta reprodukcja obrazu o wymiarach 3×2 m, a uczestnicy uroczystości otrzymają obrazki z modlitwą dziękczynną za beatyfikację ks. Streicha.

Uroczystość będzie transmitowana przez ogólnopolskie i regionalne media.

Błogosławiony ksiądz Stanisław Streich – ofiara komunistycznego zabójcy

.24 maja Ostrów Tumski będzie wyłączony z ruchu samochodowego. Organizatorzy uroczystości informują, że na uroczystość najlepiej przybyć transportem publicznym. Do Poznania przyjadą nie tylko autokary z pielgrzymami, ale także specjalny pociąg z południa regionu. Na stację Poznań-Garbary będą podstawione autobusy, które przewiozą pielgrzymów na plac katedralny, a po uroczystości odwiozą na stację.

Plac przed bazyliką archikatedralną będzie podzielony na sektory. Nie ma żadnych wejściówek.

Ksiądz Streich to kapłan zamordowany z pobudek religijnych 27 lutego 1938 r. podczas mszy św. dla dzieci w kościele parafialnym w Luboniu k. Poznania. Według świadków zdarzenia, po oddaniu kilku strzałów w twarz i w plecy zabójca krzyczał z ambony: „Niech żyje komunizm!”. Pogrzeb księdza stał się manifestacją uczuć religijnych kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Wielkopolski.

Proces beatyfikacyjny ks. Streicha rozpoczął się 28 października 2017 r. 20 stycznia 2024 r. dokonano ekshumacji i kanonicznego rozpoznania szczątków kapłana. Przeniesiono je do sarkofagu w nawie bocznej kościoła św. Jana Bosko w Luboniu.

Zgodę na opublikowanie dekretu potwierdzającego męczeństwo kapłana archidiecezji poznańskiej papież Franciszek wydał dykasterii ds. kanonizacyjnych 23 maja 2024 roku.

Dyplomacja papieska jest wyrazem samej katolickości Kościoła

.Dyplomacja papieska jest zatem wyrazem samej katolickości Kościoła i w swoim działaniu dyplomatycznym Stolica Apostolska kieruje się pilną potrzebą duszpasterską, która skłania ją nie do poszukiwania przywilejów, lecz do intensyfikowania swojej misji ewangelicznej w służbie ludzkości – twierdzi papież LEON XIV.

„Dziękuję Jego Ekscelencji Panu George’owi Poulidesowi, Ambasadorowi Republiki Cypryjskiej i Dziekanowi Korpusu Dyplomatycznego, za serdeczne słowa, które skierował do mnie w imieniu was wszystkich, a także za jego niestrudzoną pracę wykonywaną z energią, pasją i życzliwością, które go wyróżniają – przymiotami, które zjednały mu uznanie wszystkich moich Poprzedników, z którymi się spotykał w czasie lat jego misji pełnionej przy Stolicy Apostolskiej, a w szczególności nieodżałowanego Papieża Franciszka.

Ponadto, pragnę wyrazić wam wdzięczność za liczne życzenia, które otrzymałem po moim wyborze, jak również za poprzedzające je wyrazy współczucia z powodu śmierci Papieża Franciszka, które napłynęły także z krajów, z którymi Stolica Apostolska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych. Jest to znaczący wyraz szacunku, który zachęca do pogłębienia wzajemnych relacji.

Chciałbym, aby w naszym dialogu zawsze dominowało poczucie, że stanowimy rodzinę. Wspólnota dyplomatyczna reprezentuje bowiem całą rodzinę narodów, która dzieli radości i smutki życia oraz wartości ludzkie i duchowe, które ją ożywiają.

Dyplomacja papieska jest zatem wyrazem samej katolickości Kościoła i w swoim działaniu dyplomatycznym Stolica Apostolska kieruje się pilną potrzebą duszpasterską, która skłania ją nie do poszukiwania przywilejów, lecz do intensyfikowania swojej misji ewangelicznej w służbie ludzkości. Stolica Święta walczy z wszelką obojętnością i nieustannie odwołuje się do sumień, tak jak niestrudzenie czynił to mój czcigodny Poprzednik, zawsze wrażliwy na wołanie ubogich, potrzebujących i marginalizowanych, jak również na wyzwania, które naznaczają nasze czasy – od ochrony stworzenia po sztuczną inteligencję.

Wasza dzisiejsza obecność jest dla mnie nie tylko konkretnym wyrazem szacunku waszych krajów wobec Stolicy Apostolskiej. Jest także dla mnie darem, który pozwala ponownie wyrazić wobec was aspiracje Kościoła – a także moje osobiste – aby docierać i obejmować każdego człowieka i każdy naród tej ziemi, spragnionej i potrzebującej prawdy, sprawiedliwości i pokoju! W pewnym sensie, moje własne doświadczenie życiowe, które rozwijało się pomiędzy Ameryką Północną, Ameryką Południową a Europą, stanowi odzwierciedlenie tego dążenia do przekraczania granic, aby spotykać różnych ludzi i kultury.

Poprzez nieustanną i cierpliwą pracę Sekretariatu Stanu pragnę umacniać wzajemne poznanie i dialog z wami oraz z waszymi krajami, z pośród których wiele mi już było dane odwiedzić w ciągu mojego życia, zwłaszcza gdy byłem Przeorem Generalnym Zakonu Augustianów. Ufam, że Boża Opatrzność obdarzy mnie kolejnymi sposobnościami do spotkania z rzeczywistościami, z których pochodzicie, pozwalając mi przyjmować nadarzające się okazje, by umacniać w wierze wielu braci i sióstr, rozproszonych po całym świecie, oraz budować nowe mosty ze wszystkimi ludźmi dobrej woli” – mówił Leon XIV.

Przemówienie dostępne na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/leon-xiv-dyplomacja-papieska-jest-wyrazem-samej-katolickosci-kosciola/

PAP/MB


Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 maja 2025