Książki na wakacje polecane przez "Wszystko co Najważniejsze"
Jakie książki na wakacje? Przedstawiamy dziesięć rekomendacji „Wszystko co Najważniejsze„.
Książki na wakacje – 10 pomysłów od redakcji „Wszystko co Najważniejsze”
1. Prof. Michel WIEVIORKA „Co z tą Francją, Panie Macron?” [link do fragmentu]
We wstępie do książki, która została przetłumaczona z języka francuskiego, francuski socjolog zajmujący się „socjologią zła” i profesor École des hautes études en sciences sociales w Paryżu pisze:
Zapewne publikacja poświęcona zagadnieniom międzynarodowym, geostrategicznym, europejskim znalazłaby szersze grono odbiorców w Polsce, lecz decydując się na przekład tej właśnie książki, mój polski wydawca postąpił mądrze i z pożytkiem dla tutejszej opinii publicznej. W ostatnim czterdziestoleciu Francja – podobnie zresztą jak Polska, na swój sposób – doświadczyła ogromnych zmian. I choć mój esej jest bardzo francuskocentryczny, wskazuję w nim na dwa fundamentalne wyzwania, przed którymi staje również Wasz wielki kraj.
2. Philip TETLOCK „Superprognozowanie. Sztuka i nauka prognozowania” [link do fragmentu]
Żyjemy w czasach, w których istnieje już pierwszy komputer kwantowy, a pozornie inteligentne algorytmy przenoszą nas w kolejne przestrzenie życia. Mimo to nie udało nam się przewidzieć pandemii i wciąż nie wiemy, jak potoczy się wojna na Ukrainie. W tym kontekście warto wrócić do książki Philipa TETLOCKA o superprognozowaniu. Autor nie tylko kwestionuje jakość niezliczonych analiz i prognoz, którymi zalewają nas media, ale także pokazuje, jak wielu dobrych prognostyków jest wśród zwykłych obywateli. Czy zatem, nie pracując dla Pentagonu ani nie będąc absolwentem Harvardu, możemy sami przewidzieć na przykład, jak potoczy się wojna na Ukrainie?
3. Thomas Merton OSCO „Duchowość Pustyni. Piętnaście spotkań ze słynnym trapistą” [link do fragmentu]
Każdy, kto chce nie tyle uciec, od zgiełku pracy i bieżących problemów, co powrócić do pokoju serca i odnaleźć prawdziwą mądrość, z pewnością powinien sięgnąć po „Duchowość pustyni” Thomasa Mertona OSCO. W zapisie swoich wykładów dla młodych mnichów wybitny pisarz, poeta i trapista stara się pokazać, że to właśnie duchowość ojców pustyni jest tak naprawdę korzeniem tradycji chrześcijańskiej. Książka jest podróżą przez nauczanie Ewagriusza z Pontu, Grzegorza z Nyssy czy Marii Egipskiej.
4. Marcin KYDRYŃSKI „O wschodzie” [link do fragmentu]
Fotograf, podróżnik i felietonista „National Geographic” nazywa swoją nową książkę duchową autobiografią, bo to nie tylko opowieść o Wschodzie, ale także o jego dzieciństwie i najważniejszych, często intymnych momentach życia.
5. Petr FIALA „Koniec beztroski O Europie, demokracji i polityce, jakiej nie chcemy” [link do fragmentu]
Książka jest wyborem tekstów premiera Czech i byłego rektora Uniwersytetu Masaryka, który z politologa postanowił zostać aktywnym politykiem. Publikacja jest opisem tego, jak w ostatnich latach zmieniła się polityka w Europie. Sam autor podkreśla, że rozległość jego wiedzy i doświadczenia nie pozwala mu na optymizm w kwestii jakichkolwiek obietnic stworzenia ziemskiego raju. Opisuje, jak jego zdaniem może wyglądać mądra zmiana, co reprezentuje konserwatyzm i nowoczesny nonkonformizm.
6. Krzysztof Pałys OP „Hewel. Wszystko jest ulotne oprócz Boga” [link do fragmentu]
Książka o. Krzysztofa Pałysa OP jest w pewnym sensie relacją z jego osobistego spotkania z Bogiem poprzez ludzi, w tym mistrzów duchowych, których teksty przytacza. To także opowieść o człowieku tęskniącym za Bogiem, który kierując się zasadami życia duchowego, osiąga sens i ukojenie.
7. Michel Houellebecq „Niepogodzony. Antologia osobista 1991–2013” [link do fragmentu]
Wydany po raz pierwszy zbiór wierszy Michela Houellebecqa to poetycka opowieść o codzienności w kontekście zbliżającego się końca cywilizacji. Wybitny francuski pisarz porusza tematy beznadziei, miłości i nudy, która pozornie przelewa się w codzienność.
8. Prof. Andrzej Nowak, Dorota TRUSZCZAK „Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy” [link do fragmentu]
Edward Gierek i prymas Stefan Wyszyński, Anna Walentynowicz i Jacek Kuroń czy Józef Piłsudski i Roman Dmowski, czterdziestu dwóch Polaków, którzy odegrali niezwykle ważną rolę w naszej historii zestawiają prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszczak. Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest patriotyzm i jak bardzo można się różnić w wypełnianiu misji społecznych. To także niezwykle barwny i ciekawy obraz Polski na przestrzeni ostatnich 200 lat.
9. Ewa Curie „Maria Curie” [link do fragmentu]
Biografia Marii Skłodowskiej-Curie, napisana przez jej córkę Ewę, to pierwsze polskie wydanie. Jest to nieocenzurowana relacja z historii życia polskiej noblistki, która od 1937 roku pozostaje najlepszym źródłem wiedzy o odkrywczyni polonu i radu.
„Minuta, kiedy się rodzi odkrycie, to raczej symbol niż rzeczywistość. Praca uczonego jest zbyt skomplikowana i subtelna na to, by nagle, w jednym momencie pewność nowej wielkiej prawdy mogła zabłysnąć przed jego olśnionym wzrokiem. Maria, stojąc znużona przed swymi aparatami, nie odczuła, być może, żadnego radosnego triumfu. Radość jej wprawdzie musiała być wielka, lecz przychodziła stopniowo, w ciągu długich dni gorączkowego badania, decydujących pomiarów, sprawdzań i obliczeń: czy jednak nie ma pomyłki?! Czy się nadzieje nie okażą czcze i złudne? Ale bardzo podniecający musiał być moment, gdy upewniwszy się, metodą ścisłego rozumowania, że jest na tropie nowego pierwiastka, Maria wyjawiła tę tajemnicę starszej siostrze, swojej sojuszniczce. Mimo że nie padły żadne czułe słowa w pamięci sióstr odżyły pewnie lata oczekiwania, wzajemnych poświęceń, surowe życie studenckie pełne marzeń i wiary.”
10. Krzysztof ZIEMIEC “Wysiedleni. Akcja Wisła 1947” [link do fragmentu]
Krzysztof ZIEMIEC przedstawia akcję deportacji ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski w 1947 roku. W wyniku przeprowadzonych brutalnych i bezwzględnych działań w ciągu kilku miesięcy ponad 140 tysięcy Ukraińców zostało przymusowo przesiedlonych na Ziemie Zachodnie i Północne.