Kto rządzi na Łotwie? Jest porozumienie

Dnia 20 maja, cztery ugrupowania parlamentarne, mające razem większość w łotewskim sejmie, zawarły wstępne porozumienie dotyczące konstrukcji nowego rządu, formowanego przez prezydenckiego kandydata Andrisa Kulbergsa. Jego gabinet funkcjonowałby przez niespełna pół roku do czasu zaplanowanych na jesień wyborów - poinformowała agencja LETA.

Dnia 20 maja, cztery ugrupowania parlamentarne, mające razem większość w łotewskim sejmie, zawarły wstępne porozumienie dotyczące konstrukcji nowego rządu, formowanego przez prezydenckiego kandydata Andrisa Kulbergsa. Jego gabinet funkcjonowałby przez niespełna pół roku do czasu zaplanowanych na jesień wyborów – poinformowała agencja LETA.

Współtworzenie nowej koalicji

Wolę współtworzenia nowej koalicji jako ostatnie zadeklarowały władze liberalno-konserwatywnej Nowej Jedności (JV) dotychczasowej premier Eviki Siliny, która ustąpiła ze stanowiska w ub. tygodniu. 

Jej rząd upadł po tym jak Silina domagała się rezygnacji szefa resortu obrony Andrisa Sprudsa (z socjaldemokratycznej partii Postępowcy). Dymisje w rządzie poprzedził incydent z ukraińskimi dronami, które wtargnęły na Łotwę i uszkodziły zbiorniki paliwa w magazynie położonym kilkadziesiąt kilometrów od granicy wschodniej. 

Do udziału w przyszłym rządzie zgłosiła się wcześniej frakcja „Zjednoczonej Listy” (AS) tworzona przez polityków bezpartyjnych, Sojusz Narodowy (NA) oraz Związek Zielonych i Chłopów (ZZS), poprzedni koalicjant w gabinecie Siliny. 

Porozumienie między partiami przewiduje skoncentrowanie się na pracach, które będą realizowane podczas upływającej kadencji sejmu, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo, stabilizację finansów publicznych oraz dyscyplinę fiskalną. Jednocześnie ogłoszono, że stanowiska mogą być rozdzielane na zasadzie równości, a każda siła polityczna otrzyma taką samą liczbę resortów do obsadzenia. 

Główne zasady działania koalicji

Andris Kulbergs ze Zjednoczonej Listy, któremu prezydent Rinkeviczs powierzył misję tworzenia rządu powiedział, że – jak informuje agencja LETA – partnerzy podpisali już dokument, który zawiera główne zasady działania koalicji oraz zakres prac do zrealizowania w najbliższych miesiącach. 

– Społeczeństwo potrzebuje sprawnego rządu, w tym w pełni sprawnego zarządzania sektorem obronnym – podkreślił Kulbergs.  Prezydent oczekuje, że prace nad formowaniem nowego rządu zakończą się 25 maja.

PAP/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 maja 2026