Kto startuje w wyborach prezydenckich 2025?

Lista komitetów wyborczych kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 wydłuża się z dnia na dzień. Kto startuje w wyborach prezydenckich dowiemy się dopiero 28 kwietnia 2025 r., gdy Państwowa Komisja Wyborcza opublikuje listę kandydatów w wyborach prezydenckich rozpisanych na 18 maja 2025 r.
Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025
.Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dotąd 25 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Dwa kolejne – Artura BARTOSZEWICZA i Kamila CAŁKA czekają na rejestrację. Ponadto komitet Jolanty DUDY został wezwany do usunięcia wad.
Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło do tej pory 28 zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta w wyborach rozpisanych na niedzielę 18 maja 2025 r. Z sondaży przedwyborczych jasno wynika, że wybory prezydenckie nie zostaną rozstrzygnięte w pierwszej turze i potrzebna będzie druga tura, w dwa tygodnie po pierwszej – w niedzielę 1 czerwca 2025 r.
Kto wystartuje w wyborach prezydenckich?
.Ostateczna lista kandydatów w wyborach prezydenckich zostanie przedstawiona przez Państwową Komisję Wyborczą 28 kwietnia 2025 r. Wcześniej do 24 marca 2025 r. trwa zgłaszanie i rejestracja komitetów wyborczych kandydatów. Nie jest to odpowiedzią na pytanie, kto startuje w wyborach prezydenckich 2025 r., choć zbliża nas do tej odpowiedzi.
W Państwowej Komisji Wyborczej zarejestrowanych zostało 25 komitetów. Są to komitety: kandydata obywatelskiego tzw. starej krakowskiej inteligencji, popieranego przez PiS prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola NAWROCKIEGO, Magdaleny BIEJAT (Lewica), Marka JAKUBIAKA (posła koła Wolni Republikanie), Macieja MACIAKA (związanego z Włocławkiem lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Marka WOCHA (kandydata Bezpartyjnych Samorządowców), Sławomira MENTZENA (kandydata Konfederacji), Rafała TRZASKOWSKIEGO (wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej i prezydenta Warszawy), Grzegorza BRAUNA (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona HOŁOWNI (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana ZANDBERGA (posła, kandydata partii Razem), Wiesława LEWICKIEGO (lidera partii Normalny Kraj), Wojciecha PAPISA (kandydat Bezpartyjnych), Romualda STAROSIELCA (kandydat Ruchu Naprawy Polski) i kandydata Polski Liberalnej Przedsiębiorców PL Pawła TANAJNO, Dawida JACKIEWICZA (b. ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło), Aldony SKIRGIEŁŁO (kandydatki Samoobrony, znanej z programu „Żony Podlasia”), Dominiki JASIŃSKIEJ (trenerki Porozumienia Bez Przemocy i mediatorki), Joanny SENYSZYN (b. posłanki SLD, ekonomistki, nauczycielki akademickiej), Krzysztofa TOŁWIŃSKIEGO (kandydata partii Front, b. wiceministra skarbu państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i b. posła PiS) oraz Piotra SZUMLEWICZA (przewodniczącego Związkowej Alternatywy).
Pa przyjęła też zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych w wyborach prezydenckich 2025 kandydatów: Eugeniusza MACIEJEWSKIEGO (prezesa partii PIAST – Jedność Myśli Europejskich Narodów), Katarzyny CICHOS (doktor nauk prawnych, inicjatorka Platformy Rozwoju Polski), Jana KUBANIA (prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego), Włodzimierza RYNKOWSKIEGO (przewodniczącego partii Związek Słowiański) i Marcina BUGAJSKIEGO (politologa).
Na rejestrację czekają: komitet wyborczy Artura BARTOSZEWICZA (ekonomisty) i Kamila CAŁKA (działacza społecznego, politycznego i sportowego). Do PKW wpłynęło też zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego Jolanty DUDY (finansistki) – Komisja wezwała ten komitet do usunięcia wad.
Kto został zarejestrowany do startu w wyborach prezydenckich 2025?
.Na razie możemy mówić jedynie zarejestrowaniu jednego kandydata na prezydenta – Sławomira MENTZENA. Jego zgłoszenie trafiło do PKW 30 stycznia 2025 r..
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta jest do 24 marca. Wybory prezydenckie różnią się od innych tym, że komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne, czy ich koalicje. Zgodnie z zapisami polskiego prawa, po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla kandydata pełnomocnik komitetu wyborczego zawiadamia PKW o utworzeniu komitetu. Dopiero po rejestracji komitetu przez PKW może on prowadzić agitację.
Zgodnie z kalendarzem wyborów prezydenckich, kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej jest zgłoszenie kandydata na prezydenta – czas na to upływa 4 kwietnia (piątek) o godz. 16. Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego.
Kto startuje w wyborach prezydenckich dowiemy się 28 kwietnia 2025 r.
Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 18 maja. Druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. Jednakże do wybrania prezydenta RP nie jest wystarczające zsumowanie oddanych głosów. Eksperci zwracają uwagę także na trzecią turę wyborów prezydenckich, a więc na zatwierdzenie wyniku wyborów przez Sąd Najwyższy. Jeśli ono nastąpi, wówczas 6 sierpnia 2025 r. zostanie zaprzysiężony następca Andrzeja Dudy, przyszły Prezydent RP. Jego kadencja potrwa pięć lat.
PAP/AJ