Kwadrantydy – pierwszy deszcz meteorów w 2025 roku
Deszcz meteorów, znanych jako Kwadrantydy, osiągnie szczyt 3 stycznia, będzie to pierwsza okazja w tym roku, aby zobaczyć spadające gwiazdy na nocnym niebie.
.Jak tłumaczą astronomowie Księżyc w nowiu da dobrą widoczność, aby oglądać pierwszy w tym roku deszcz meteorów. Nazwy większości z nich pochodzą od gwiazdozbiorów, w których pojawiają się one na nocnym niebie. Jednak Kwadrantydy „wzięły swoją nazwę od gwiazdozbioru, który już nie istnieje – Kwadrantu Ściennego” – mówi William Cooke z NASA.
Meteory te zazwyczaj nie mają długich ogonów podążających za nimi, ale wytwarzają one najczęściej jasne kule ognia, gdy wchodzą w ziemską atmosferę. Według NASA, w szczytowym momencie może wystąpić do 120 meteorów na godzinę. Będą możliwe do obserwacji do 16 stycznia.
Deszcze meteorów mają miejsce, gdy Ziemia krążąc wokół Słońca, kilka razy w roku przechodzi przez odłamki pozostawione przez przelatujące komety, czasem asteroidy. Źródłem Kwadrantydów są odłamki asteroidy oznaczonej jako 2003 EH1. Kiedy te szybko poruszające się skały kosmiczne wchodzą w ziemską atmosferę, odłamki napotykają opór powietrza i stają się bardzo gorące, a ostatecznie spalają się. Czasami otaczające powietrze świeci przez chwilę, pozostawiając za sobą ognisty ogon – tak zwany koniec „spadającej gwiazdy”.
Kwadrantydy wzięły swoją nazwę od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego – łac. Quadrans Muralis, jest to obecnie część Wolarza. Prędkość meteorów wynosi około 41 kilometrów na godzinę, co jest zdaniem naukowców, wartością średnią w porównaniu z wolnymi Capricornidami, a bardzo szybkimi Leonidami. Aktywność roju jest wysoka i wynosi w maksimum 120 meteorów na godzinę. Wzrost aktywności podczas maksimum jest bardzo krótki i gwałtowny. Pierwsze doniesienia o roju Kwadrantydów pochodzą z 1835 roku.
.Najlepszą porą na oglądanie deszczu meteorów będzie wczesny świt, gdy księżyc znajdzie się nisko na niebie. Konkurujące ze sobą źródła światła – takie jak jasny księżyc lub sztuczna poświata – są głównymi przeszkodami do obserwacji tego niezwykłego przedstawienia na niebie. Bezchmurne noce, gdy księżyc znajduje się najniżej, to optymalne warunki do aby patrzeć wypatrywać spadających gwiazd. Następnym deszczem meteorów, będą Lirydy – rój meteorów związany z kometą Thatchera (C/1861 G1). Aktywność roju wypada pomiędzy 16 a 25 kwietnia z maksimum występującym w okolicach 21-22 kwietnia.
Oprac. EG