Łamane jest konstytucyjne prawo rodziców do wychowywania dzieci – abp Marek Jędraszewski
Do obrony krzyża w urzędach i przestrzeni publicznej oraz lekcji religii wezwał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w liście pasterskim skierowanym w niedzielę do wiernych archidiecezji na rozpoczynający się adwent. Hierarcha stwierdził również, że w Polsce łamane jest konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci.
Abp Marek Jędraszewski o Roku Jubileuszowym
.Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że zgodnie z wolą papieża Franciszka Rok Jubileuszowy, obchodzony przez Kościół katolicki co 25 lat, rozpocznie się w diecezjach w Święto Świętej Rodziny, 29 grudnia. Tego dnia do katedr diecezjalnych uroczyście zostaną wniesione krzyże, które mają dla diecezji szczególne znaczenie – czy to historyczne, czy artystyczne. Te krzyże pozostaną w katedrach przez cały rok.
Do katedry wawelskiej zostanie wniesiona replika krzyża z Nowej Huty, którego w 1960 r. bronili przed komunistami mieszkańcy wraz z biskupem Karolem Wojtyłą. „Chcemy w ten sposób nie tylko przypomnieć dramatyczne, a równocześnie budzące nadzieje wydarzenia sprzed 64 lat, ale także nawiązać do słów, które św. Jan Paweł II Wielki wygłosił dnia 4 czerwca 1997 roku w Zakopanem” – przekazał abp Marek Jędraszewski.
Papież mówił wtedy o krzyżu na Giewoncie, „spoglądającym pod Bałtyk i będącym niemym, ale wymownym świadkiem czasów”. Jana Paweł II zaapelował wówczas, aby nie wstydzić się krzyża, aby go bronić. Dziękował również za przywrócenie krzyża do szkół, urzędów publicznych i szpitali. „Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie” – przekonywał papież Polak.
Kwestie edukacji seksualnej, lekcji religii w szkołach oraz usuwania krzyży z urzędów
.Zdaniem abpa Marka Jędraszewskiego tamte słowa nadal są aktualne, bo „w niektórych urzędach naszego kraju postanowiono usuwać krzyże z przestrzeni publicznej w imię tzw. świeckiego państwa”.
Metropolita krakowski stwierdził również, „że wraz z tą ideą, tak bardzo sprzeczną z naszą narodową tradycją, planuje się ograniczyć nauczanie religii w szkołach, a równocześnie wprowadzić obowiązkowy dla wszystkich uczniów przedmiot, w programie którego w imię zdrowia będzie się deprawowało umysły i sumienia już nawet małych dzieci”. „Nie wolno nam do tego dopuścić” – zaapelował hierarcha i ocenił, że łamane jest konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci, a także łamane są inne prawa w kraju. Bronią przeciwko temu pozostaje – podsumował arcybiskup – modlitwa.
Katolickie „zetki” w świecie aksjologicznego pluralizmu
.”Różnorodność czy pluralizm to dziś słowa, które w słownikowej skali popularności wyrazów plasowałyby się na Zachodzie bardzo wysoko. Ich zakres stosowania obejmuje również wiele polskich środowisk o chrześcijańskich korzeniach, które dziś reprezentują jedną z wielu światopoglądowych opcji, coraz bardziej mniejszościową. Skupieni w nich młodzi ludzie (dziś – głównie pokolenie Z) odnajdują się w tym jednak doskonale, dzieląc się mądrze swoimi wartościami – nie tylko wśród osób o podobnych poglądach” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Jarosław HERMAN, członek Klubu Młodych Autorów.
Jak zaznacza, „wśród aktywnych społecznie środowisk katolickich aksjologicznie zetek warto wspomnieć trzy (zupełnie przypadkowo związane z Krakowem) – polityczny Klub Jagielloński, społeczny Instytut Tertio Millennio oraz nastawioną przede wszystkim konfesyjnie, ale zaangażowaną w debatę co najmniej od czasów NZS Beczkę. Wszystkie w pewnym obszarze łączy podobny modus operandi„.
Jak podkreśla, „transmisja wartości odbywa się najczęściej przez przykład konkretnych ludzi. Księży, publicystów, autorów, być może nawet polityków (nie tylko emerytowanych). Ważne jest przede wszystkim to, co mówią i czego uczą, ale z czasem młodych ludzi zaczynają interesować również ich życiorysy, by przekonać się, czy i w jaki sposób żyją tymi wartościami. Nie mam wątpliwości, że legendarni duszpasterze Beczki (tacy jak o. Jan Andrzej Kłoczowski OP), założyciel Instytutu Tertio Millennio o. Maciej Zięba OP czy inni członkowie i osoby związane z Klubem Jagiellońskim mieli duży wpływ na wiele tysięcy młodych ludzi”.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/sn