Lasy schładzają Ziemię o co najmniej pół stopnia

Lasy na świecie nie tylko magazynują dwutlenek węgla, ale są także odpowiedzialne za obniżanie temperatury Ziemi o przynajmniej pół stopnia.

Lasy na świecie nie tylko magazynują dwutlenek węgla, ale są także odpowiedzialne za obniżanie temperatury Ziemi o przynajmniej pół stopnia. Dzięki temu, że lasy schładzają Ziemię skutki kryzysu klimatycznego są mniej odczuwalne dla ludzi.

.Lasy są pomocne w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych nie tylko magazynując dwutlenek węgla. W nowych badaniach opublikowanych w czasopiśmie Frontiers in Forests and Global Change naukowcy wskazują, że lasy schładzają Ziemię, utrzymując temperaturę planety o co najmniej pół stopnia Celsjusza niższą. Jak wskazują naukowcy, za efekt chłodzenia odpowiedzialny jest szereg efektów biofizycznych (jak reakcje chemiczne czy odbijanie światła). Zdaniem naukowców procesowi chłodzenia sprzyjają fizyczne predyspozycje lasów m.in. budowa liści, drzew i ich gęstości.

Zdaniem naukowców za proces mają odpowiadać emitowane przez lasy substancje chemiczne zwane biogennymi lotnymi związkami organicznymi (BVOC). Rozpylone związki odbijają przychodzącą przez nie energię tworząc chmury. Badacze wykazali, że proces prowadzi także do nagromadzenia się gazów cieplarnianych – ozonu i metanu. W całym procesie przeważa jednak ochłodzenie powietrza.

– Pomimo coraz silniejszych dowodów na to, że lasy zapewniają niezliczone korzyści dla klimatu, drzewa są nadal postrzegane przez wielu decydentów na arenie międzynarodowej wyłącznie jako „pochłaniacze węgla” – powiedział Louis Verchot, główny naukowiec w Międzynarodowym Centrum Rolnictwa Tropikalnego (CIAT) i współautor badania.

Lasy na powierzchni Ziemi schładzają planetę średnio o pół stopnia Celciusza. Jednak w lasach brazylii, Gwatemali, czadu, kamerunu czy indonezji efekt chłodzenia jest wyższy niż 1 stopień Celcjusza. Badacze wskazują, że oznacza to, że niektóre lasy są ważniejsze w utrzymaniu stabilnego klimatu.

– Bez pokrywy leśnej, którą mamy teraz, planeta byłaby gorętsza, a pogoda bardziej ekstremalna. Lasy zapewniają nam ochronę przed najgorszymi skutkami globalnego ocieplenia – powiedział Michael Coe współautor badania i  dyrektor programu tropików w Woodwell Climate Research Center.

Lasy są regularnie niszczone

.Uprawy lasów niosą korzyści dla klimatu takie jak schładzanie powierzchni, pochłanianie dwutlenku węgla, czy ochrona przed suszami. Mimo tego wskaźnik wylesiania na Ziemi jest wysoki.

Obecnie ludzie wylesiają przede wszystkim obszary tropikalne. Ich niszczenie odpowiadało za 95% globalnego wylesiania w 2019 r. W latach 2005-2013, lasy tropikalne traciły średnio 5.5 mln ha lasów rocznie na rzecz gruntów rolnych.

Według danych brazylijskiego krajowego instytutu badań kosmicznych największy las świata – Amazonia – osiąga najwyższy poziom wylesiania od 2008 r. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2022 r. Amazonia straciła 430 km2 lasów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

.Wylesianie lasów tropikalnych wpływa na intensyfikację lokalnych, ekstremalnych upałów i zmniejszenie regionalnych i lokalnych opadów.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 marca 2022