Latające roboty pomogą przy żniwach w Izraelu

Latające roboty

W miarę jak siła robocza w rolnictwie staje się coraz bardziej kosztowna i deficytowa, uwaga rolników coraz bardziej zwraca się w stronę robotyki. Naprzeciw tym wyzwaniom wyszedł założony w Izraelu w 2017 roku startup Tevel Aerobotics. Jego drony mogą pracować przez całą dobę, a rolnik może kontrolować w czasie rzeczywistym postęp w żniwach.

Latające roboty

.Ta technologia wykorzystuje sztuczną inteligencję, która dzięki analizie obrazu z kamer umieszczonych na dronach potrafi odróżnić owoce od innych znajdujących się na drzewach obiektów i wybrać tylko te owoce, które odpowiadają określonym przez sadownika kryteriom: kształtowi, kolorowi i rozmiarowi.

Tevel Aerobotics podkreśla, że jego drony mogą pracować przez całą dobę, zbierając owoce za pomocą przyssawek, a rolnik może monitorować w czasie rzeczywistym postęp w zbiorach.

Latające roboty wyposażone są w przewody łączące je z pojazdem, który służy im zarówno jako źródło energii, jak i miejsce magazynowania zebranych plonów.

Roboty rolnicze

.Eksperci zwracają uwagę, że roboty rolnicze zazwyczaj pracują na polach uprawnych w regionach wiejskich z ograniczonym dostępem do infrastruktury, trudnym terenem i nieprzewidywalną pogodą, co stawia przed konstruktorami takich urządzeń szereg wyzwań technicznych.

Jednocześnie przemysł rolniczy jest branżą o niskiej marży, więc wysokie koszty robotów rolniczych mogą stanowić barierę dla wprowadzenia ich na rynek.

Niemniej szacuje się, że globalny rynek robotyki rolniczej będzie wart 6,7 miliardów dolarów do 2032 roku.

Jak badania naukowe zmieniają nasz świat

Profesor nauk technicznych, wiceprzewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), Andrzej JAJSZCZYK, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Trudno jest przecenić rolę badań naukowych w tym, co osiągnęła nasza cywilizacja. Wyniki pracy naukowców spowodowały, że żyjemy dziś znacznie dłużej niż jeszcze sto lat temu, głód stał się udziałem wyłącznie osób mieszkających w krajach upadłych i nękanych wojnami, podróże po całym świecie są już dostępne prawie dla każdego, przynajmniej w krajach bogatszych, a tania łączność zmieniła życie miliardów ludzi, nawet w najbiedniejszych zakątkach naszego globu. Dzięki badaniom naukowym nie tylko wiemy, jak żyli nasi przodkowie tysiące lat temu, ale także, jak funkcjonują rynki i co wpływa na nasze zbiorowe działania. Nauka służy także zaspokajaniu naszej zwykłej, ludzkiej ciekawości, przy okazji pozwalając odkrywać rzeczy, które dają szanse na zmianę naszego życia na lepsze. Co prawda nie zawsze chcemy czy umiemy skorzystać z tego, co nam podpowiada nauka, ale w krajach, które to potrafią, żyje się na ogół znacznie lepiej niż tam, gdzie badania naukowe się lekceważy”.

„Niestety, coś, co wielu nazywa postępem, ma też swoje ciemne strony. I jakkolwiek wyniki badań naukowych bywają używane także w złej wierze bądź ich niewłaściwe czy po prostu nierozumne zastosowanie prowadzi do opłakanych skutków, to nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje konieczności dalszego prowadzenia badań, chociażby po to, by walczyć ze wspomnianymi skutkami” – pisze prof. Andrzej JAJSZCZYK w tekście „Badania naukowe zmieniają nasz świat„.

Latające roboty /Marcin Mazur/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 lipca 2023