Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki przekaże pieniądze na wsparcie Ukrainy
Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – węgierski naukowiec Ferenc Krausz, ogłosił, że przekaże pieniądze z nagrody na wsparcie Ukrainy i Ukraińców dotkniętych wojną.
3,6 mln koron z Nagrody Nobla na wsparcie Ukrainy
.O pomyśle tegorocznego Noblisty poinformował ukraiński serwis informacyjny tsn.ua, powołując się na węgierskie media Portfolio. Wysokość tegorocznej Nagrody Nobla wynosi 11 milionów koron szwedzkich (995 000 dolarów). Podzielono ją na trzech zwycięzców (Ferenc Krausz, Pierre Agostini oraz Anne L’Huillier), dlatego kwota którą przeznaczy Ferenc Krausz dla Ukrainy – to 330 tysięcy dolarów. Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki w 2023 r. została przyznana za attosekundową fizykę, umożliwiającą obserwację procesów fizycznych w bardzo krótkiej skali czasowej.
Laureat Nagrody Nobla inicjatorem S4P
.Pieniądze Ferenca Krausza otrzyma organizacja Science4People (S4P), założona 1,5 roku temu w celu pomocy Ukraińcom dotkniętym inwazją Rosji. Według strony internetowej S4P, organizacja ta pomaga dzieciom, które straciły domy we wschodniej Ukrainie i przeniosły się na zachód kraju. Jednym z głównych celów organizacji jest wspieranie szkół na Ukrainie. Wśród już realizowanych projektów jest budowa nowej infrastruktury dla szkoły podstawowej w wiosce na Zakarpaciu, gdzie mieszkają uchodźcy wewnętrzni.
Na portalu organizacji jest zaznaczone, że Ferenc Krausz jest inicjatorem S4P. Już wcześniej przekazywał on część innych swoich nagród na tę ukraińską inicjatywę i zamierza zrobić to samo z Nagrodą Nobla.
“Nasze pierwsze projekty pomogą około 30 dzieciom, które straciły domy we wschodniej Ukrainie i schroniły się w szkole podstawowej w Bakosz, małej wiosce w Ukrainie zachodniej. Ponad 300 uczniów z tej placówki, którzy obecnie nie mogą uczęszczać do szkoły, również skorzysta z naszego wsparcia poprzez edukację online. Ponadto zapewnimy zdrowe i zbilansowane posiłki w odnowionej stołówce szkolnej i stworzymy tymczasowe schronienie, które później zostanie przekształcone w centrum młodzieżowe. Nasze projekty przyniosą korzyści zarówno uchodźcom, jak i lokalnym uczniom, a także stworzą nowe miejsca pracy. Ostatecznie pomoże to regionowi w wielu obszarach. Jednocześnie wzywamy do solidarności uniwersytety na całym świecie. Każda z tych instytucji będzie w stanie pomóc, oferując bezpłatne zajęcia lub kursy online tym, którzy ich potrzebują” – czytamy w apelu filantropa Ferenca Krausza na stronie internetowej organizacji S4P.
Ferenc Krausz urodził się i wykształcił na Węgrzech, ale ma austriackie korzenie. Obecnie naukowiec pracuje w Niemczech.
Relacje ukraińsko-węgierskie
.Pomimo tak hojnej dla Ukraińców postawy węgierskiego Noblisty oraz pomimo faktu, że na Zakarpaciu ukraińskim mieszka od 100. do 150. tysięcy etnicznych Węgrów – relacje węgiersko-ukraińskie pozostają napięte. Bolesne tematy to m.in. podejście węgierskiego rządu do rosyjskiej agresji, spór o podwójne obywatelstwo czy o ustawodawstwo oświatowe w Ukrainie.
Prasa węgierska podkreśla fakt, że od początku rosyjskiej inwazji w stolicy Ukrainy wizyty nie złożył ani premier Viktor Orban (pomimo zaproszenia od Wołodymyra Zeleńskiego), ani minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Natomiast w sierpniu 2023 r. prezydent Węgier Katalin Novák, po raz drugi od czasu objęcia urzędu, odwiedziła Kijów. Jednak nie przełożyło się to zapewne na poprawę stosunków węgiersko-ukraińskich, które zależą od polityki rządu Viktora Orbana – skomentował wizytę węgierski tygodnik “HVG”. Tygodnik zaznacza, że postawa prezydenta Novák w stosunku do agresji rosyjskiej zawsze była bardziej zdecydowana niż postawa Orbana.
Na temat prorodzinnej polityki społecznej na Węgrzech, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prezydent Węgier Katalin Novák w tekście „Jak polityka wspiera demografię?” :
„Dziesięć lat temu, kiedy większością 2/3 wygraliśmy wybory, podjęliśmy na Węgrzech decyzję, że wyjdziemy z kryzysu ekonomiczno-polityczno-moralnego, koncentrując się nie tylko na wzroście gospodarczym, ale i wspieraniu rodzin. Naszym pierwszoplanowym celem do dzisiaj pozostaje zatrzymanie procesu zmniejszania się liczby ludności. Węgierska polityka prorodzinna jest wyjątkowa w skali świata”.
WszystkoCoNajważniejsze/WH