Sudan doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych od dziesięcioleci - Lekarze bez Granic

sudan

Sudan doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych od dziesięcioleci z powodu wojny domowej, w której zginęły już dziesiątki tysięcy ludzi, a ponad dziewięć milionów zostało zmuszonych do przesiedlenia się – wskazuje w najnowszym raporcie organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic (MSF).

.Konflikt, w którym od kwietnia 2023 r. regularna armia dowodzona przez generała Abdela Fattaha al-Burhane’a walczy z oddziałami paramilitarnymi Sił Szybkiego Wsparcia przyjaciela Putina, generała Mohameda Hamdane Daglo (niepiśmiennego handlarza wielbłądami), pochłonął dziesiątki tysięcy ofiar i doprowadził do tego, że rolniczy niegdyś kraj cierpi głód.

„Reakcja humanitarna jest głęboko niewystarczająca” –wskazuje prezydent MSF Christos Christou na platformie X. „W całym kraju panuje skrajny poziom cierpienia, a potrzeby (humanitarne) rosną z dnia na dzień” – dodaje.

Dostęp organizacji humanitarnych do Sudanu jest „niewystarczający”, a części ludności grozi śmierć głodowa – ostrzega Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi.

Od początku maja trwają szczególnie gwałtowne walki w mieście Al Faszir, stolicy stanu Darfur Północny, jedynym dużym mieście w regionie zachodniego Sudanu, które nie podlega kontroli sił paramilitarnych. Miasto jest oblężone i odcięte od dostaw wody i żywności.

19 czerwca w wyniku ostrzału artyleryjskiego zginęło w tym regionie 14 osób, a 25 zostało rannych –podają organizacje pozarządowe. Komitet ruchu oporu w Kutum, 70 km na północ od Al Faszir, ogłosił, że tego samego dnia w nalocie armii zginęło czterech cywilów – podała agencja AFP.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield ostrzega przed niebezpieczeństwem dla ludności miasta. „miliony ludzi w Al. Faszir znajdują się o krok od masakry na wielką skalę” – mówiła Greenfield na forum ONZ w czerwcu.

Negocjacje pokojowe nie przynoszą skutku, a broń i amunicja są masowo dostarczane dwóm stronom konfliktu, dwóm generałom i zaciekłym wrogom al-Burhaniemu, dowódcy sił zbrojnych i szefowi Sił Szybkiego Wsparcia – Daglo.

ONZ szacuje, że bezpośredni atak na Al Faszir spowodowałby ucieczkę co najmniej 500 000 osób. Część Sudańczyków, którzy uciekli z kraju, przebywa obecnie w Czadzie i Egipcie.

.Sudan posiada duże zasoby złota, które stanowi 40 procent jego eksportu. Rosyjskie samoloty wywożoną sudańskie złoto do Syrii, skąd trafia ono na międzynarodowy rynek, a dochody z jego sprzedaży zasilają fundusze wojenne Kremla i sudańskich watażków. Wartość wywożonego kruszcu szacowana jest na miliardy dolarów. Prezydent Rosji przyjął na Kremlu generała Daglo tuż przed rozpoczęciem agresji na Ukrainę w 2022 r. Generał cieszy się wsparciem bojówek Wagnerowców w Afryce.

Konflikty między północą a południem kraju, pucze wojskowe i wojny domowe targają Sudanem od proklamowania niepodległości w 1956 r. W 1989 roku władzę w wyniku zamachu stanu przejęła Rewolucyjna Rada Ocalenia Narodowego, na czele której stanął Umar al-Baszir. W 1993 roku Rada została rozwiązana, zaś al-Baszir objął stanowisko prezydenta Sudanu  i wygrywał wybory do 2015 r., a jego partia – Kongres Narodowy, umocniła się jako dominująca siła polityczna w państwie.

.W 2012 Sudan ogłosił stan wojny z Sudanem Południowym, a od 2003 roku trwa konflikt w Darfurze, gdzie doszło do walk etnicznych m.in. pomiędzy arabskimi koczownikami i czarnoskórymi rolnikami. Al-Baszkr popierał Arabów. W Darfurze armia i arabskie bojówki dżandżawidów  – „jeźdźców diabła” – wymordowały wówczas w ciągu kilku lat około 300 ty. Darfurczyków z czarnoskórych ludów Fur, Masalit i Zagawa.

Al-Baszir został obalony w 2019 r. w wyniku wojskowego zamachu stanu, kierowanego przez ibn Aufa, zaś w 2021 doszło do ponownego zamachu stanu, w wyniku którego uwięziono premiera, wprowadzono stan wyjątkowy i zdymisjonowano rząd.

Od kwietnia 2023 roku trwają starcia pomiędzy paramilitarnymi Siłami Szybkiego Reagowania a Siłami Zbrojnymi Sudanu.

KSta

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 czerwca 2024