Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Do przemieszczania się w centrum Paryża konieczny będzie kod QR

QR

Jak zapowiedział francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin, podczas tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu do przemieszczania się w niektórych strefach francuskiej stolicy konieczne będzie posiadanie kodu QR.

.Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia w Paryżu.

Jak zapowiedział francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin, na tydzień przed rozpoczęciem Letnich Igrzysk Olimpijskich i w czasie ich trwania niektóre strefy Paryża zostaną zamknięte dla osób nieposiadających kodu QR.

Strefa zamknięta obejmować będzie podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich okolice obiektów sportowych, na których odbędą się rozgrywki w ramach igrzysk, a także kilka kilometrów kwadratowych w obrębie Paryża, głównie wzdłuż brzegu Sekwany, oraz niektóre ulice – w tym w centrum francuskiej stolicy. W strefie, objętej zakazem przemieszczania się, znajdą się m.in. Luwr, niektóre dworce, okolice wieży Eiffla czy Invalides.

Na tydzień przed rozpoczęciem Letnich Igrzysk Olimpijskich, i podczas ich trwania, w strefie, objętej szczególnymi środkami bezpieczeństwa, będą mogły się przemieszczać jedynie osoby posiadające bilet na rozgrywki sportowe lub akredytację oraz osoby, które uzyskają kod QR uprawniający do przemieszczania się: mieszkańcy, ich goście, osoby pracujące w strefie objętej środkami bezpieczeństwa bądź klienci znajdujących się tam obiektów. Łącznie ok. 10 000 osób uprawnionych jest do uzyskania kodu QR, jeśli po 10 maja zapiszą się na dedykowanej platformie internetowej, podając dane osobowe. Okazanie kodu QR oraz dowodu tożsamości będzie konieczne, aby wejść do strefy objętej specjalnymi środkami bezpieczeństwa. „Jeśli się nie zapiszecie, nie będziecie mogli wejść” – podkreślał Gérald Darmanin.

Osoby, które będą chciały udać się do Luwru – wyznaczoną drogą – będą musiały okazać rezerwację wstępu do muzeum. Podróżni udający się na dworzec Austerlitz będą natomiast musieli okazać bilet kolejowy.

Na czas igrzysk zostanie zamknięte kilkadziesiąt stacji metra znajdujących się w obrębie strefy objętej specjalnymi środkami bezpieczeństwa.

Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin potwierdził, że ceremonia otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich odbędzie się w otwartej przestrzeni, nad Sekwaną. Jednocześnie minister doprecyzował, że istnieje „wiele możliwości modyfikacji” w przypadku „sytuacji krytycznej”, związanej z zagrożeniem terrorystycznym.

.„Żadna z 205 reprezentacji nie odmówiła udziału – ani reprezentacja amerykańska, ani reprezentacja izraelska, ani reprezentacja irańska” – podkreślił Gérald Darmanin.

Julia Mistewicz z Paryża

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 kwietnia 2024