Lewiatan i dziesięć postulatów na czas polskiej prezydencji

Lewiatan polska prezydencja

Konfederacja Pracodawców Lewiatan wspólnie z liderami innych największych europejskich stowarzyszeń biznesowych wydała deklarację, w której wzywa Polskę do wykorzystania swojej prezydencji w Unii Europejskiej do zmiany polityki UE w kierunku zapewniającym jej bezpieczeństwo.

Dziesięć postulatów Konfederacji Lewiatan

.Konfederacja Pracodawców Lewiatan i liderzy innych stowarzyszeń biznesowych w Europie wyraziła swoje wezwania w 10 postulatach zaadresowanych do polskiego rządu, jako reprezentanta Polski w czasie sprawowania przez nasz kraj prezydencji w Radzie Unii Europejskiej od stycznia do czerwca 2025 r.

Zdaniem liderów stowarzyszeń biznesowych prezydencja Polski w Unii to „okazja do przeprowadzenia „restartu” polityki UE i dostosowania jej do zmieniającej się gospodarczej i politycznej rzeczywistości”. „Pozwoli to również skupić się na kwestiach poruszonych w raportach Draghiego i Letty w celu zwiększenia inwestycji i przyspieszenia rozwoju” – piszą liderzy biznesu.

Oczekiwania wyrażone przez Business Europe mają ich zdaniem również wesprzeć Ukrainę, jej mieszkańców i dążenia do integracji z Unią. „Posiadanie silnej gospodarki to podstawa dla możliwości zapewnienia, że wsparcie będzie udzielane tak długo, jak to konieczne” – przekonują liderzy biznesu zgromadzeni na zaproszenie Konfederacji Lewiatan.

  1. Pierwszym z postulatów na ich liście jest Bezpieczeństwo i Obronność. „Należy pomóc w stworzeniu warunków dla bezpieczeństwa, gotowości kryzysowej i zwiększenia zdolności produkcyjnych w europejskim przemyśle obronnym, tak aby mógł on zaspokoić ukraińskie i europejskie potrzeby” – piszą autorzy deklaracji. Ich zdaniem trzeba pilnie uregulować rozdrobnienie europejskich fabryk zbrojeniowych tak, by wzajemnie się uzupełniały i wydajniej dostarczały niezbędne dla wojsk krajów Unii uzbrojenie.
  2. Drugim postulatem jest Nowy Czysty Ład Przemysłowy. „Należy przyspieszyć procedury związane z wydawaniem pozwoleń, obniżeniem kosztów energii, wspieraniem innowacji i nowych modeli biznesowych, rozwiązaniem problemu niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej oraz dywersyfikacją europejskich rynków eksportowych i importowych” – przekonuje Lewiatan.
  3. Trzeci postulat to Energia i klimat. Zdaniem liderów biznesu funkcjonowanie przemysłu jest w UE za drogie (koszty kar za emisję CO2), więc przemysł przenosi częś swojej produkcji poza Unię, co nazywane jest „ucieczką emisji”. Dlatego ich zdaniem podczas prezydencji Polski w Radzie UE powinny powstać zalecenia dotyczące „zmniejszenia narażenia odbiorców przemysłowych na wysokie i zmiane cen energii i rosnące koszty infrastruktury energetycznej”.
  4. Czwarty postulat Lewiatana i innych liderów stowarzyszeń biznesowych z Europy to jednolity rynek. „Należy zdefiniować ambitną strategię Jednolitego Rynku w celu zlikwidowania istniejących przeszkód w wolnym ruchu towarów, usług, osób i kapitału do połowy 2025 roku” – piszą w Deklaracji.
  5. Piąty postulat wyrażono w słowach „Nie ilość, a jakość regulacji” ponieważ zdaniem liderów biznesu obecnie obowiązujące przepisy są zbyt skomplikowane. Dlatego „należy systematycznie przeprowadzać ocenę jakości wpływu wszelkich nowych przepisów na wszystkich etapach procesu legislacyjnego, biorąc pod uwagę skumulowane skutki regulacji, a także implikacje dla konkretnych sytuacji terytorialnych państw członkowskich”.
  6. Szósty postulat to Otwarty i bezpieczny handel międzynarodowy. Zdaniem Lewiatana należy starać się o dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi i trzeba zdefiniować „ambitną strategię dywersyfikacji międzynarodowego handlu i inwestycji, która pozwoli korzystać z szerokiej gamy narzędzi przy jednoczesnym kontynuowaniu trwających prac nad zawarciem i ratyfikacją umów z Mercosur i Meksykiem”.
  7. Siódmy postulat dotyczy polityki społecznej. „należy skupić się na rozwiązaniu problemów niedoboru siły roboczej i niedopasowania umiejętności, należy zwiększyć mobilność pracowników, jak również usprawnić wolny przepływ wiedzy na Jednolitym Rynku”.
  8. Ósmy postulat to innowacja i cyfryzacja. „Należy wesprzeć badania skupiające się na kwestiach biznesowych, innowacje i skuteczną komercjalizację innowacyjnych produktów, usług i metod pracy w Europie Unia Europejska musi również wspierać cyfryzację, skupiając się na wprowadzaniu szerokich zasad cyfrowych, które staną się niezbędnymi wytycznymi we wczesnej fazie implementacji i rozwoju” – przekonują liderzy biznesu.
  9. Dziewiąty postulat zwraca uwagę Polski na inwestycje. „Należy zwrócić uwagę na ustalenia z nieformalnego posiedzenia szefów państw i rządów z 8 listopada w sprawie unii oszczędności i inwestycji oraz działać na rzecz rozwoju rynków kapitałowych w Europie w kontekście ukończenia projektów unii bankowej i unii rynków kapitałowych”.
  10. Ostatni z postulatów dotyczy warunków rozszerzania Unii Europejskiej. „Należy dokonać niezbędnych dostosowań w Unii Europejskiej w celu zapewnienia, że rozszerzenie prowadzić będzie do poprawy europejskiej konkurencyjności, wyższego wzrostu i większego dobrobytu” – piszą liderzy zgromadzeni przez Konfederację Lewiatan.

Oprac. AD/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 grudnia 2024