Li Dze Mjung wygra wybory prezydenckie w Korei Południowej?

Rząd Korei Południowej podjął decyzję, która sprawia, że 3 czerwca 2025 roku odbędą się wybory prezydenckie w Korei Południowej, które wyłonią następcę Jun Suk Jeola, usuniętego w ubiegłym tygodniu ze stanowiska szefa państwa po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zatwierdzającym impeachment – podała w poniedziałek agencja Yonhap.

Rząd Korei Południowej podjął decyzję, która sprawia, że 3 czerwca 2025 roku odbędą się wybory prezydenckie w Korei Południowej, które wyłonią następcę Jun Suk Jeola, usuniętego w ubiegłym tygodniu ze stanowiska szefa państwa po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zatwierdzającym impeachment – podała w poniedziałek agencja Yonhap.

Wybory prezydenckie w Korei Południowej

.Pełniący obowiązki prezydenta Han Duk Su ma zatwierdzić harmonogram wyborczy podczas posiedzenia rządu zaplanowanego na wtorek – przekazał agencji wysoki rangą urzędnik państwowy. Wybory prezydenckie w Korei Południowej muszą odbyć się w ciągu 60 dni, licząc od 4 kwietnia, tj. daty ogłoszenia przez Trybunał Konstytucyjny Korei Płd. decyzji zatwierdzającej wniosek parlamentu (Zgromadzenia Narodowego) o odsunięcie od władzy Juna w związku z wprowadzeniem przez niego 3 grudnia 2024 r. stanu wojennego. Sędziowie TK jednomyślnie uznali, że działania Juna złamały zasady konstytucji.

Kiedy prezydent Korei Płd. Park Geun Hie została usunięta z urzędu 10 marca 2017 r., przedterminowe wybory odbyły się dokładnie 60 dni później, 9 maja – przypomina Yonhap.

Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczęła przedwstępną rejestrację kandydatów już w piątek. Jeśli harmonogram zostanie potwierdzony, kandydaci będą musieli zarejestrować się do 11 maja, a oficjalny okres kampanii rozpocznie się 12 maja.

Prawo wymaga również, aby urzędnik państwowy ubiegający się o urząd prezydenta zrezygnował ze stanowiska co najmniej 30 dni przed wyborami. Nowo wybrany prezydent obejmie urząd natychmiast po ogłoszeniu wyników wyborów, bez okresu przejściowego. Według obserwatorów przewodniczący największej opozycyjnej Partii Demokratycznej Li Dze Mjung jest uważany za faworyta wyborów. Doświadczony polityk przegrał z Junem w wyborach prezydenckich w 2022 roku najmniejszą różnicą głosów w historii.

Czebole. Fenomen wielkich przedsiębiorstw na styku prywatnego i państwowego

.Megakoncerny Korei Południowej wyprowadziły ten kraj z biedy. Jednak teraz ich ogromne wpływy mogą stać się przeszkodą w rozwoju koreańskiej gospodarki – pisze Eleanor ALBERT na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

Olbrzymie rodzinne konglomeraty zwane czebolami nie tylko dominują na rynku Korei Południowej, mają także niezwykły wpływ na jej politykę. To właśnie te wpływowe przedsiębiorstwa odegrały kluczową rolę w transformacji skromnego rynku rolnego w jedną z najpotężniejszych gospodarek na świecie.

Już od lat 60. ubiegłego wieku południowokoreański rząd hojnie wspiera czebole, dbając o rozwój uznawanych międzynarodowo marek takich jak Samsung czy Hyundai. Jednakże w ostatnich latach czebole znalazły się pod ostrzałem w związku ze spowolnieniem gospodarki, a także głośnymi aferami korupcyjnymi, z których jedna zakończyła się protestami i obaleniem rządów prezydent Park Geun-hye.

Koreańskie słowo „czebol” składa się z dwóch członów – „cze”, oznaczającego bogactwo, oraz „bol”, oznaczającego „klan” lub „rodzinę”. 

Południowokoreańskie czebole są zatem rodzinnymi biznesami, zwykle złożonymi z wielu spółek zależnych o niezwykle zdywersyfikowanej działalności. Tradycyjnie członkowie rodziny założycielskiej są właścicielami czebola lub zajmują w nim stanowiska kierownicze, co pozwala na stałą kontrolę nad podmiotami zależnymi. Czebole nierzadko opierają się na ścisłej współpracy z koreańskim rządem, a dzięki udzielanej przez dekady pomocy w postaci dotacji, pożyczek oraz ulg podatkowych stały się filarami gospodarki południowokoreańskiej.

Chociaż w definicję czebola wpisuje się ponad czterdzieści koncernów, jedynie kilka z nich ma znaczącą ekonomiczną władzę. Pierwsza piątka łącznie odpowiada około połowie całej wartości giełdowej Korei Południowej. Ponadto czebole są głównymi koreańskimi inwestorami w sektorze badań i rozwoju oraz pracodawcami dla ludzi z całego świata. Samsung Electronics zatrudnia ponad 300 000 pracowników na całym świecie. To więcej niż Apple (123 000 pracowników) i Google (88 000 pracowników) razem.

SamsungZałożona w 1938 r. grupa Samsung jest najbardziej dochodowym czebolem w Korei Południowej. Zaczynała jako niewielka firma eksportująca takie dobra, jak owoce, suszone ryby czy makaron, głównie do Chin. Dziś koncernem kierują członkowie drugiego oraz trzeciego pokolenia rodziny Lee – drugiego najbogatszego klanu azjatyckiego według magazynu „Forbes”. Przez osiemdziesiąt lat firma rozszerzyła swoją działalność na elektronikę, ubezpieczenia, statki, luksusowe hotele, szpitale, park rozrywki oraz uniwersytet partnerski. Jej największą i najpopularniejszą spółką jest Samsung Electronics, która w ostatniej dekadzie odpowiadała za ponad 14 procent produktu krajowego brutto (PKB) Korei Południowej.

HyundaiGrupa Hyundai powstała w 1947 r. jako mała firma budowlana. Obecnie posiada dziesiątki spółek w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, finansowym oraz elektronicznym. W 2003 roku w wyniku azjatyckiego kryzysu finansowego oraz śmierci założyciela Chunga Ju-yunga czebol podzielił się na pięć różnych firm. Do odnóg tych należą m.in. koncerny Hyundai Motor Group – trzeci największy producent samochodów na świecie – oraz Hyundai Heavy Industries – największa firma przemysłu stoczniowego.

SK Group. Początki konglomeratu znanego również jako SK Holdings sięgają lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to rodzina Chey przejęła fabrykę Sunkyong Textiles. Obecnie czebol nadzoruje ponad osiemdziesiąt spółek zależnych, skupionych głównie wokół sektorów energetycznego, chemicznego, finansowego, spedycyjnego, ubezpieczeniowego oraz budowlanego. Najbardziej znane z nich to SK Telecom, największy operator bezprzewodowy w Korei Południowej, oraz SK hynix, drugi największy producent układów pamięci.

LGNazwa „LG Corporation” powstała w wyniku fuzji firm Lucky oraz GoldStar, a sam koncern rozpoczął działalność w 1947 roku w przemyśle chemicznym i tworzyw sztucznych. Od lat 60. firma pod kierownictwem rodziny Koo inwestuje w rozwój elektroniki użytkowej, sieci telekomunikacyjnych i energetyki, nie zapominając przy tym o sektorze chemicznym, w skład którego wchodzą kosmetyki oraz artykuły gospodarstwa domowego. W 2005 roku nastąpił podział konglomeratu, w wyniku którego powstał oddzielny czebol pod nazwą GS, skupiający się wokół energetyki, sprzedaży detalicznej, sportu oraz budownictwa.

LotteProducent gumy do żucia, Shin Kyuk-ho, założył Lotte Group w 1948 roku w Tokio, a w 1967 roku przeniósł ją do Korei Południowej. Koncern działa głównie w sektorach spożywczym, sklepów dyskontowych oraz galerii handlowych, hotelarskim, rozrywkowym, w tym parków rozrywki, a także w finansach, budownictwie, energetyce i elektronice. Lotte Confectionery jest trzecim największym producentem gumy do żucia na świecie. W 2017 roku firma otworzyła w Seulu 123-piętrowy wieżowiec Lotte World Tower, który jest najwyższym budynkiem w Korei Południowej – cały tekst [LINK].

Krzysztof Pawliszak/ PAP/ WszystkocoNajważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 kwietnia 2025