Litwa kupi Ukrainie 3 tys. dronów

dron z kartonu, kartonowy dron, dron, drony, wojna, ukraina, australia,

Litwa zakupi około 3 tys. dronów dla Ukrainy oraz opracuje specjalny programu rehabilitacji dla rannych ukraińskich żołnierzy, przeznaczając na ten cel 15 mln euro – ogłosiła w piątek 5 kwietnia premier Ingrida Szimonyte.

Litwa przekaże Ukrainie drony i pomoże rehabilitować rannych żołnierzy

.„W najbliższej przyszłości Litwa kupi około 3 tys. litewskich dronów dla Ukrainy za 2 mln euro (…), które, mamy nadzieję, dotrą na linię frontu w tym roku” – powiedziała Szimonyte podczas wspólnej konferencji prasowej w Wilnie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Szimonyte oznajmiła też, że Litwa uruchamia specjalny program rehabilitacji dla rannych ukraińskich żołnierzy, który „przyczyni się do rozwoju infrastruktury i usług w trzech ośrodkach rehabilitacyjnych w obwodach lwowskim, dniepropietrowskim i żytomierskim”.

Według szefowej rządu, Litwa do tej pory przekazała Ukrainie wsparcie o wartości ponad 1 mld euro.

Ukraiński premier, dziękując za pomoc, zauważył, że wysokość wsparcie Litwy to około 1,5 proc. litewskiego PKB. „To procent, który można porównać do budżetów obronnych niektórych krajów. Bardzo to doceniamy” – zaznaczył Szmyhal.

Ukraina na drodze do UE

.Premier podziękował również Litwie za ciągłe zachęcanie przywódców Wspólnoty do przyspieszenia członkostwa Ukrainy w UE.

Pod koniec 2023 roku przywódcy unijni zgodzili się rozpocząć negocjacje z Ukrainą w sprawie jej członkostwa w UE. Ramy negocjacyjne nie zostały jeszcze uzgodnione między Brukselą a Kijowem, aby rozpocząć proces. Ukraina i jej zwolennicy naciskają na jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.

Ukraina może wygrać tę wojnę

.W opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Ukraina może wygrać tę wojnę” amerykańscy eksperci w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa USA Peter ROUGH i Wesley K. CLARK polemizują z krytykami dalszego udzielania pomocy Ukrainie. Analitycy udowadniają w nim, iż Stany Zjednoczone nie popełniły błędu udzielającej dużej pomocy militarnej, finansowej, gospodarczej Ukrainie, gdyż zwycięstwo Kijowa leży w interesie samego Waszyngtonu.

„Celem Putina jest odseparowanie Ukrainy od jej zachodnich pomocników oraz doprowadzenie do starcia jeden na jeden, z którego może wyjść zwycięsko. Częściowo dzięki wsparciu Ameryki Putinowi się to jednak nie udaje. Z pomocą Zachodu Ukraina osłabiła jednego z najważniejszych adwersarzy USA. Do chwili obecnej Ukraińcy zniszczyli 11 638 elementów rosyjskiego sprzętu wojskowego, w tym 2218 czołgów podstawowych, 2535 pojazdów przeciwpiechotnych, 276 dział holowanych, 255 wyrzutni rakietowych, 84 samoloty, 101 śmigłowców oraz 13 okrętów wojennych – i to wszystko bez przelania ani jednej kropli amerykańskiej krwi. Ukraina może wygrać tę wojnę. Jej działania osłabiają rosyjskie siły i logistykę, mocno nadwerężając układ sił w Rosji, czego wynikiem był spektakularny marsz Jewgienija Prigożyna na Moskwę”.

„Wyzwolenie ukraińskich terytoriów leży w interesie Zachodu. Dotyczy to także powiązanego mocno z Ukrainą Półwyspu Krymskiego, którego odbicie przywróci Ukrainie swobodny dostęp do Morza Czarnego i umożliwi wznowienie wymiany handlowej ze światem zewnętrznym. Bez tego Ukraina stanie się bezbronnym podmiotem uzależnionym na stałe od zachodniej pomocy. Dlatego krajom Zachodu bardziej opłaca się wspierać Ukrainę teraz, niż ponosić dużo większe koszty w przyszłości. Otwarty umysł to wielka wartość, jak słusznie zauważył Mill, a za nim Gfoeller i Rundell. Jednak nikt roztropny nie powinien dopuszczać możliwości istnienia alternatywnego świata, w którym Rosja poniewiera swymi sąsiadami bez żadnych ograniczeń, a amerykańskie obietnice bezpieczeństwa rozpływają się w powietrzu” – piszą Peter ROUGH i Wesley K. CLARK.

PAP/Aleksandra Akińczo/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 kwietnia 2024