Lockheed Martin wśród 11 firm, dzięki którym NASA będzie eksplorowała Księżyc
NASA ogłosiła, z jakimi firmami będzie współpracować przy opracowywaniu technologii potrzebnych do długoterminowej eksploracji Księżyca i całej przestrzeni kosmicznej.
NASA – księżyc i jego długoterminowa eksploracja
.Obecna amerykańska strategia eksploracji kosmosu zakłada jak największe partnerstwo z prywatnym przemysłem kosmicznym. Stany Zjednoczone chcą rozwinąć ten sektor i wiele elementów w lotach kosmicznych nie będzie już wytwarzanych czy prowadzonych przez agencję kosmiczną, tylko będą zamawiane na przykład jako usługi od firm prywatnych.
W ten trend wpisuje się niedawne ogłoszenie przez NASA 11 amerykańskich firm, z którymi będzie współpracować przy eksploracji Księżyca. Technologie, które mają dostarczyć wskazane firmy są różnorodne, od systemów zasilania na powierzchni Księżyca po narzędzia do drukowania 3D w kosmosie.
Projekty wybrane w szóstej już inicjatywie o nazwie Tipping Point będą finansowane wspólnie przez NASA i partnerów przemysłowych. Całkowity wkład NASA wyniesie 150 milionów dolarów.
Każda firm wniesie co najmniej 10-25 proc. całkowitego kosztu projektu, w zależności od wielkości firmy.
Wśród wybranych firm – Lockheed Martin
.Wybrane technologie będą pomagać w rozwoju infrastruktury i możliwości w kosmosie i na Księżycu. Na przykład poprzez używanie materiałów z powierzchni Księżyca do tworzenia odpowiedniej infrastruktury. W szczególności, księżycowy regolit ma być używany do budowy dróg i fundamentów habitatów dla astronautów i lądowisk, a także do wytwarzania ogniw słonecznych i przewodów.
Wśród firm znalazły się: Astrobotic Technology (34,6 mln USD), Big Metal Additive (5,4 mln USD), Blue Origin (34,7 mln USD), Freedom Photonics (1,6 mln USD), Lockheed Martin (9,1 mln USD), Redwire (12,9 mln USD), Protoinnovations (6,2 mln USD), Psionic (3,2 mln USD), United Launch Alliance (25 mln USD), Varda Space Industries (1,9 mln USD), Zeno Power Systems (15 mln USD). Sześć z wybranych przez NASA firm to małe przedsiębiorstwa.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba
.Na temat współczesnego dynamicznego rozwoju astronomii, którego wynikiem są tak spektakularne projekty jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, czy program Artemis, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Piotr ORLEAŃSKI w tekście “Kosmos coraz bliżej, także z Polakami“.
“W 2022 roku pierwszy raz udało się ustawić wszystkie 18 luster Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Stanowią one razem zwierciadło o rozpiętości 6,5 metra. Każde z luster musi być oddzielnie wyjustowane, by móc dobrze zobrazować dane, które pozyskuje. W lipcu 2022 roku zobaczyliśmy pierwsze zachwycające zdjęcia różnego rodzaju obiektów kosmicznych. NASA opublikowało specjalną animację, na której można porównać zdjęcia tych samych obiektów pozyskane za pomocą teleskopu Hubble’a i Webba. Dopiero gdy się porównuje zdjęcia, widać, jaka jest różnica między tymi teleskopami” – tłumaczy prof. ORLEAŃSKI..
PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW