Loty na Księżyc - rozkład najbliższych misji

Kolejny lot na Księżyc wystartuje już w 2023 r. W konkurencyjne projekty zaangażowane są: Japonia, Korea Południowa, Rosja, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone. Publicysta Nature John Pickrell sprawdza, kto ma największe szanse na osiągnięcie tego celu.

.W ciągu najbliższego roku Księżyc stanie się jednym z najpopularniejszych celów podróży w Układzie Słonecznym. W tym celu wyruszy tam nie mniej niż siedem misji. Swoje projekty planują: Indie, Japonia, Rosja, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabski i Stany Zjednoczone. Jak podkreśla Pickrell – największą uwagę przyciąga wart 93 mld USD program Artemis NASA, którego start odbędzie się w tym roku. Będzie to pierwszy krok w kierunku wysłania astronautów na Księżyc.

Południowokoreańska misja Korean Pathfinder Lunar Orbiter (przyp. red.) jest pierwszym krokiem do zabezpieczenia i weryfikacji koreańskich możliwości w zakresie badań kosmicznych oraz uzyskania nowych pomiarów naukowych Księżyca – czytamy na łamach NATURE.

Złota era eksploracji Księżyca?

Pickrell podaje, że również cztery inne państwa dążą do dotarcia na Księżyc w 2022 roku. Jest to japońska misja SLIM (Smart Lander for Investigating the Moon) oraz misja firmy Ispace, która prawdopodobnie wystartuje jeszcze w tym roku. Również Indie, z misją Chandrayaan-3 zaangażowane są w lot na Księżyc. Jej start, który zaplanowany jest na sierpień może się jednak opóźnić. Będzie to już drugą próbą umieszczenia lądownika i łazika na powierzchni Księżyca, po niepowodzeniu poprzedniej misji z lądownikiem.

Tymczasem rosyjski lądownik Łuna-25, którego start w rejon bieguna południowego zaplanowano na lipiec, będzie pierwszą podróżą na powierzchnię Księżyca od czasu poprzedniej misji Związku Radzieckiego w 1976 roku.

Także Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczynają swoją pierwszą misję księżycową z łazikiem o nazwie Rashid. Jego wystrzelenie planowane jest jeszcze w tym roku. Rashid zostanie wyniesiony na powierzchnię Księżyca na lądowniku opracowanym przez firmę Ispace. Lot na orbitę księżycową opiera się na rakiecie zaprojektowanej przez firmę SpaceX w Hawthorne w Kalifornii. Inne firmy również wyruszają na Księżyc w ramach programu NASA, zapoczątkowując tym samym komercyjne podróże na inne światy.

Polećmy na Księżyc. Czy my w ogóle mamy jakąś ideę?

.John Pickrell zwraca uwagę, że nawet jeśli misje wyruszą z Ziemi zgodnie z planem, nie ma gwarancji ich powodzenia. Ostatnia indyjska misja księżycowa, Chandrayaan-2, zdołała umieścić statek kosmiczny na orbicie w 2019 r., ale jego lądownik i łazik rozbiły się podczas próby lądowania. Opracowany przez Izrael prywatny lądownik Beresheet również rozbił się o powierzchnię na początku tego samego roku. Również nie wiadomo w jakim stopniu wojna na Ukrainie opóźni projekty podboju kosmosu. Możliwe, że wojna może spowodować opóźnienia poza Rosją, ponieważ niektóre statki kosmiczne innych krajów będą wymagały transportu na masywnych samolotach towarowych do miejsc startu, a ataki Rosji na Ukrainę uszkodziły największy samolot towarowy na świecie – Antonow An-225. Naukowcy twierdzą, że jego zniszczenie może mieć wpływ na samoloty dostępne do świadczenia takich usług.

Artykuł na ten temat ukazał się na portalu Nature. [LINK]

Oprac. Mikołaj Czyż
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 maja 2022