
Ludzie rozumieją gesty małp takich jak szympansy i bonobo (szympans karłowaty). Rozumieją ich znaczenie intuicyjnie. O odkryciu poinformowały badaczki z University of St Andrews (Szkocja).
.Szympansy i bonobo dysponują bogatym zestawem gestów, które służą im do porozumiewania się. Niektóre z tych gestów używane są również przez orangutany, co może oznaczać, że taka komunikacja wyewoluowała bardzo wcześnie.
Okazuje się, że ludzie zachowali zdolność rozumienia niektórych gestów używanych przez małpy, mimo że dzisiaj nie używa się ich w komunikacji międzyludzkiej. Dowodzą tego najnowsze badania, przeprowadzone przez Kirsty E. Graham i Catherine Hobaiter z University of St Andrews (Szkocja).
Badaczki postanowiły sprawdzić, czy ludzie będą rozpoznawać znaczenie 10 najczęściej używanych przez szympansy i bonobo gestów. Zaprojektowały do tego celu grę online. Ponad 5,5 tys. uczestników proszono o obejrzenie 20 krótkich filmów, na których zarejestrowane były gesty. Badani mieli wybrać jedną z czterech odpowiedzi, opisującą znaczenie gestu.
Poprawnych odpowiedzi było więcej niż 50 proc., co wskazuje na to, że za decyzjami nie stał tylko przypadek. Gdy badani otrzymywali informację wzbogaconą o kontekst, dzięki czemu dowiadywali się, czym zajmują się filmowane małpy – wzrost poprawnych odpowiedzi był nieznaczny.
Podobne testy zwykle przeprowadza się podczas badania zdolności językowych małp. W tym wypadku sytuacja została odwrócona. Badano ludzi, którzy mieli za zadanie zrozumieć język naszych ewolucyjnych krewniaków.
Jak piszą autorki, nie da się rozstrzygnąć, czy ludzka zdolność do rozumienia komunikacji małp jest wrodzona, czy może wrodzoną mamy bardziej ogólną zdolność do interpretacji wszelkich znaczących sygnałów. W tym wypadku ludzie i małpy mają podobny typ inteligencji, anatomię i relacje z innymi, przez co tym łatwiej nam takie gesty zinterpretować.
Ewolucja stworzyła kilka gatunków ludzi
.Ludzie i szympansy dzielą wspólnego, małpiego przodka, żyjącego ok. 7 milionów lat temu. Dlatego też gatunki posiadają wspólne cechy. Po rozdzieleniu linii gatunkowej małpy i człowieka, człowiek wyewoluował na przynajmniej trzy gatunki. „Dzięki odkryciu Svante Pääbo stało się jasne, że na ziemi żyły na pewno trzy gatunki ludzi Homo Sapiens, Neandertalczyk i Denisowianin” – wskazał biolog Piotr RZYMSKI.
„Pääbo badał kawałek kości palca znaleziony w jaskini Denisov. Doprowadziło go to do odkrycia nowego gatunku nieznanego wcześniej hominida, który od nazwy jaskini został nazwany Denisowianinem. Dalsze badania pozwoliły wykazać, że trzy gatunki człowieka w przeszłości krzyżowały się ze sobą. “Homo Sapiens krzyżował się zarówno z neandertalczykami, jak i denisowianami” – przekazał Piotr Rzymski.
PAP/Wszystko co Najważniejsze/KR