LuGRE – system GPS na Księżycu

LuGRE

NASA i Włoska Agencja Kosmiczna opracowały Lunar GNSS Receiver Experiment (LuGRE), misję, która może odbierać i śledzić ziemskie sygnały nawigacyjne na powierzchni Księżyca.

.Astronomowie potwierdzili, że sygnały GNSS (Global Navigation Satellite System) mogą być odbierane i śledzone przez system LuGRE. Wyniki te oznaczają, że przyszłe misje, również w ramach kampanii Artemis, będą mogły wykorzystywać te sygnały do dokładnego i autonomicznego określania swojej pozycji, prędkości i dokładnego czasu. Jest to początek budowania zaawansowanych systemów i usług nawigacyjnych dla Księżyca i również Marsa.

„Na Ziemi możemy używać sygnałów GNSS do nawigacji wszystkiego, od smartfonów po samoloty. Teraz LuGRE pokazuje nam, że możemy z powodzeniem odbierać i śledzić sygnały GPS na Księżycu. To krok w opracowaniu dokładnej nawigacji księżycowej i mamy nadzieję wykorzystać tę zdolność w przyszłych misjach” – mówi Kevin Coggins z NASA.

Lądownik księżycowy Blue Ghost firmy Firefly Aerospace wylądował na Księżycu i dostarczył LuGRE na jego powierzchnię 2 marca. Był on jednym z 10 ładunków NASA opracowanych w celu lepszego zbadania naturalnego satelity Ziemi. W krótce po lądowaniu obsługa misji w Goddard Space Flight Center NASA, rozpoczęła pierwszą operację naukową na powierzchni Księżyca.

Fot. NASA

.Początkowo skupiono się uchwyceniu danych przez odbiornik. Sprawdzono, czy misja może odbierać i śledzić sygnały z dwóch konstelacji satelitów GNSS – GPS i Galileo, i wykorzystywać je do nawigacji na powierzchni Księżyca. LuGRE, jako pierwsze urządzenie w historii uchwyciło i śledziło sygnały na powierzchni Księżyca, a także oszacowało swoją pozycję nawigacyjną – około 400 tysięcy kilometrów od Ziemi.

Obecnie, gdy Blue Ghost znajduje się już na Księżycu, misja będzie działać przez 14 dni, zapewniając NASA i Włoskiej Agencji Kosmicznej możliwość niemal ciągłego gromadzenia danych, co pomoże jeszcze bardziej udoskonalić przyszłe systemy nawigacyjne operujące na Księżycu.

System LuGRE przekroczył również najwyższą wysokość, na jakiej kiedykolwiek zarejestrowano sygnał GNSS – ponad 37 780 kilometrów od Ziemi – rekord należący wcześniej do misji NASA Magnetospheric Multiscale Mission. Urządzenie osiągnęło orbitę księżycową 20 lutego – ponad 392 tysięcy kilometrów od Ziemi. Oznacza to, że misje, w obszarze przestrzeni między Ziemią a Księżycem, mogą również polegać na sygnałach GNSS w celach nawigacyjnych

.Tradycyjnie inżynierowie NASA śledzą statki kosmiczne za pomocą kombinacji pomiarów, w tym czujników pokładowych i sygnałów z ziemskich stacji śledzących. Instrument LuGRE jest dowodem, że wykorzystanie sygnałów GNSS do nawigacji może zmniejszyć zależność od operatorów lotu na Ziemi, ponieważ sygnały te mogą być odbierane i wykorzystywane autonomicznie przez statek kosmiczny, nawet tak daleko jak Księżyc.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 marca 2025