Czym żyje Ukraina?

[Łukasz KOŁTUNIAK]: Czym żyje Ukraina?

W autorskim przeglądzie Łukasz KOŁTUNIAK przedstawia czym, w minionym tygodniu, żyła Ukraina.

Polityka

Anders Aslund: W przyszłym roku Ukraina może nie otrzymać pomocy MFW

Doradzający władzom Ukrainy szwedzki ekonomista Anders Aslund przyznaje w wywiadzie dla „Ukraińskiej Prawdy”, iż zarówno MFW, jak i Unia Europejska są bardzo rozczarowane spowolnieniem ukraińskich reform w 2018 roku. Aslund przedstawia 2017 rok na Ukrainie jako pewnego rodzaju kontrrewolucję i sugeruje możliwość wstrzymania pomocy dla Kijowa w roku 2018. Kluczowym problemem w relacjach Ukrainy z zachodnimi instytucjami jest sprawa sądu antykorupcyjnego. Utworzenie tego organu było warunkiem wsparcia dla Ukrainy. Projekt ustawy wniesiony przez administrację prezydenta Petra Poroszenki nie spełnia jednak oczekiwań partnerów Ukrainy. Przede wszystkim zbyt duży jest wpływ prezydenta oraz rządu na wybór sędziów. MFW oczekiwał, iż większość stanowisk zostanie obsadzona przez fachowców zagranicznych. [LINK]

Ustawa o reintegracji Donbasu czeka na podpis Poroszenki

Na podpis prezydenta Poroszenki czeka ustawa regulująca status okupowanych terytoriów, tak zwana Ustawa o reintegracji Donbasu. Ustawa ta ma być wyrazem ukraińskiej determinacji w sprawie odzyskania zajętych terenów. Za okupowane zostają uznane nie tylko tereny Donbasu, ale także Krym. Same działania nie są już nazywane „operacją antyterrorystyczną” i nie podlegają już Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. Kontrolę nad prowadzeniem działań w Donbasie przejmuje dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosja zostaje uznana za państwo-agresora. Nie zostaje jednak ogłoszony „stan wojny”, gdyż oznaczałoby to zerwanie wszelkich stosunków dyplomatycznych między oboma państwami.

Ustawa została oprotestowana przez Rosję. Zdaniem Moskwy jest to krok zagrażający realizacji porozumień mińskich. Strona ukraińska ripostuje, iż nie doszło do naruszenia tamtych porozumień.

Ustawa cieszy się poparciem na Ukrainie, jednak również budzi pewne kontrowersje. Związane są one z ogromnym zwiększeniem wpływu prezydenta na użycie sił zbrojnych na okupowanych terytoriach.

Na Ukrainie ustawę oprotestowali deputowani Bloku Opozycyjnego, spadkobiercy Partii Regionów. Deputowani Bloku zgłosili projekt „kontrustawy”, co opóźniło pracę nad samą ustawą.

Ambasador UE na Ukrainie: Wciąż macie szanse przeprowadzić reformy

Hugues Mingarelli, ambasador UE w Kijowie, apelował w Radzie Najwyższej o „nowy impuls” dla ukraińskich reform. Mingarelli zachęcał deputowanych do śmiałych działań, jednocześnie wyrażając zaniepokojenie osłabieniem tempa reform w 2017 roku. Ambasador podkreślał kluczowe znaczenie, jakie ma Ukraina dla UE.

Kolejne protesty zwolenników Saakaszwilego w Kijowie

10 tys. zwolenników Michaiła Saakaszwilego protestowało w niedzielę 4 lutego na ulicach Kijowa. Skandowano hasło Majdanu „banda precz” i po raz kolejny padały wezwania do impeachmentu prezydenta Petra Poroszenki.

Mimo iż na Ukrainie cały czas dyskutuje się o frustracji społecznej i możliwości „trzeciego majdanu”, wydaje się mało prawdopodobne, by majdan mógł wywołać Saakaszwili. Według sondaży zaufanie do tego polityka nie przekracza na Ukrainie kilku procent.

Gospodarka

Rada Najwyższa uchwaliła budżet na 2018 rok

Rada Najwyższa uchwaliła w tym tygodniu budżet na 2018 rok. Wzrost PKB ma wynieść 3%, inflacja 9%. Na Ukrainie pogłębia się zatem kryzys gospodarczy, choć sytuacja jest wyraźnie lepsza niż w najgorszych latach: 2014 – 2015.

Budżet przewiduje cięcia wydatków socjalnych. Budzi to protesty opozycji, posłowie Batkiwszczyny mówią o budżecie „antyspołecznym”.

Ukraina planuje inwestycje w infrastrukturę transportową

Z przewidzianych w budżecie wydatków publicznych największą uwagę przykuwają inwestycje w infrastrukturę transportową. Priorytetem ma być poprawa infrastruktury drogowej. Planowane są jednak także inwestycje w infrastrukturę kolejową, w tym dokończenie elektryfikacji niektórych połączeń.

Echa polskie

Ukraińskie media cytują polskiego eksperta: „Putin atakiem na Polskę rozpocznie wojnę w Europie”

Ukraińskie media cytują artykuł polskiego eksperta Kazimierza Wóycickiego, zamieszczony w serwisie Politico. Zdaniem Wóycickiego Rosja szykuje się do ataku na Polskę, który ma rozpocząć wojnę w Europie. Stąd zmasowany atak hybrydowy na nasz kraj. Ekspert podkreśla strategiczne znaczenie, jakie przypadło Polsce w rosyjskich planach inwazji. [LINK]

Ukraina protestuje przeciw ustawie o IPN

Już w dniu uchwalenia przez Senat nowelizacji ustawy o IPN wydarzenie to było głównym tematem ukraińskich serwisów radiowych i telewizyjnych. Strona ukraińska od początku uznaje polską ustawę za dalszy krok do osłabienia polsko-ukraińskiego partnerstwa. Były ukraiński minister spraw zagranicznych Borys Tarasiuk stwierdził nawet w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, że „Warszawy i Kijowa nie łączy już strategiczne partnerstwo”.

Kontruchwała Rady Najwyższej została przez ekspertów Kanału 1 Radia Ukraińskiego uznana „za łagodną”. Uchwała ukraińskiego parlamentu wzywała prezydenta Andrzeja Dudę do wycofania ustawy.

W sprawie wypowiedział się też prezydent Petro Poroszenko, który stwierdził, iż „prawdy historycznej nie poszukuje się w ustawach”. Poroszenko wzywa do kontynuowania polsko-ukraińskiego dialogu, jednak „na partnerskich zasadach”.

Ukraińskie media komentują słowa prezydenta Dudy

Szerokim echem na Ukrainie odbił się także wywiad, którego prezydent Andrzej Duda udzielił tygodnikowi „W Sieci”. Prezydent powiedział w tym wywiadzie: „Nie można wykluczyć, iż unijne elity prędzej czy później wybiorą Moskwę, a nie Kijów. Nie jest powiedziane, że Polska będzie w takim przypadku równie mocno popierać Ukrainę”. Na Ukrainie natomiast coraz więcej publicystów wzywa „do rozmów z Brukselą z pominięciem Warszawy”.

Ukraiński ekspert: Bez Ukrainy nie będzie Międzymorza

„Ukraińska Prawda” opublikowała w tym tygodniu wywiad z Andrejem Bezsmertnym, doradcą praktycznie wszystkich ukraińskich prezydentów. Bezsmertnyj podkreśla znaczenie, jakie dla Ukrainy ma fakt, iż „sprawa ukraińska” stała się przedmiotem geopolityki. Jednocześnie ekspert zauważa, że Ukraina „to kluczowy element przy budowie Międzymorza”. [LINK]

Łukasz Kołtuniak

Źródła:Pravda, Hromadske, RadioSvoboda, Guzei, Zbruc, OSW, Unian.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 stycznia 2018