Lutecja - archeologiczna sensacja w centrum Paryża

Lutecja

Antyczna Lutecja na wyspie Cité – archeologiczne odkrycie w centrum Paryża, gdzie odnaleziono niemal 50 grobów. Przy jednej z odnalezionych czaszek znajdowała się moneta, wybita w 125 roku naszej ery.

.W okolicach paryskiego placu Denfert-Rocheau trwają prewencyjne badania archeologiczne. Prace archeologiczne są przeprowadzane przez Narodowy Instytut Prewencyjnych Badań Archeologicznych (Inrap) z powodu planowanego powiększania pobliskiej stacji kolei podmiejskiej Port-Royal. Francuskie prawo wymaga, aby przed przeprowadzeniem tego typu prac urbanistycznych, przeprowadzane zostały badania archeologiczne, aby upewnić się, że podziemia w strefie planowanego remontu nie skrywają obiektów dziedzictwa historycznego.

Prace archeologiczne na obszarze paryskiej dzielnicy wokół Denfert-Rochereau są tym ważniejsze, że w czasach antycznych, kiedy Paryż był Lutecją, znajdowała się tu nekropolia. Wykopaliska archeologiczne zostały rozpoczęte w marcu i mają potrwać do końca kwietnia 2023 r.

Od początku prac na obszarze 200 metrów kwadratowych odnaleziono niemal 50 grobów. Przy jednej z odnalezionych czaszek znajdowała się moneta, wybita w 125 roku naszej ery. Według archeologów, pracujących przy tych wykopaliskach, na obszarze dzielnicy Denfert-Rochereau znajdowała się uboższa część nekropolii i głównie grobowce rodzinne. Eksperci, odpowiedzialni za prace archeologiczne, twierdzą, że z nekropolii, zajmującej w szczytowym momencie powierzchnię 4 hektarów, korzystano do III wieku. Antyczna Lutecja zajmowała wyspę Cité i niewielką część lewego brzegu Sekwany. Jak tłumaczą archeolodzy, w czasach antycznych umarli byli odseparowani od żywych, dlatego nekropolie znajdywały się ponad ówczesnymi granicami miasta. Nekropolia południowa, na terenie której prowadzone są obecnie prace, była największą w Lutecji. 

Prace archeologiczne na terenie południowej nekropolii Lutecji prowadzone były już w XIX wieku. Jak tłumaczą eksperci, fakt że 50 grobów odkryto dopiero w ostatnim czasie a pominięto podczas wcześniejszych prac, może być spowodowany tym, że w XIX wieku archeolodzy skupiali się bardziej na poszukiwaniu przedmiotów cennych dla dziedzictwa historycznego, niż na analizie kości i grobów. Oprócz kości, odnaleziono również naczynia ceramiczne a także gwoździe, wykorzystywane przy trumnach ale również przy butach, w których pochowano zmarłych. 

.Pomimo obecnego obowiązującego we Francji prawa, nakazującego wykonanie prewencyjnych badań archeologicznych, w Paryżu wiele poprzednich zmian urbanistycznych dokonano bez konsultacji z archeologami. Z tego powodu trudno jest poznać szczegóły, dotyczące dokładnego obszaru i wyglądu Lutecji przed osiedleniem się tam Rzymian. Powszechnie twierdzi się, że miasto, w którym mieszkali wówczas Galowie, zawsze było na terenie Paryża, jednak dokumenty archeologiczne świadczą o tym, że znajdowało się ono na terenie dzisiejszego Nanterre, a na wyspę Cité Lutecję przeniesiono dopiero w III wieku. Przedmioty, odnalezione podczas wykopalisk, zostaną dokładnie przeanalizowane. Będzie mogła być wówczas poznana m.in. zawartość naczyń czy typ drewna, z którego zostały wykonane trumny.

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 kwietnia 2023