„Macron masz krew na rękach” – prezydent krytykowany za popieranie Izraela
„Macron masz krew na rękach” – tak prezydent Emmanuel Macron został przywitany w Kanadzie przez demonstrujących przeciwko wojnie w Strefie Gazy. Francja, podobnie jak USA, wspiera Izrael w konflikcie Izrael-Hamas.
„Macron masz krew na rękach”
.”Macron masz krew na rękach. Wstydź się. W Strefie Gazy Izrael popełnia ludobójstwo”– demonstranci w Montrealu domagali się od prezydenta Francji Emmanuela Macrona nacisków dyplomatycznych, aby zakończyć wojnę w Strefie Gazy, gdzie według szacunków organizacji pozarządowych, zginęło już ponad 35 tys. osób, w tym kobiety i dzieci.
Po zakończeniu spotkania z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau, prezydent Macron porozmawiał z obecnymi na demonstracji Palestyńczykami. „Chcemy działania”, „Francja może wywrzeć presję na Izrael, a wy dajecie osłonę dyplomatyczną Izraelowi”. „Francja wysyła pieniądze i broń, które zabijają niewinnych ludzi” – mówiła AFP kobieta, której córka zginęła w Strefie Gazy.
Prezydent Emmanuel Macron próbował odpowiedzieć demonstrującym na zarzuty, nie udało mu się jednak przekonać Palestyńczyków. „Postawmy jasno: nie sprzedajemy broni, prosimy o zawieszenie broni, zwracaliśmy się w tej sprawie do Rady Bezpieczeństwa ONZ” – zapewnił prezydent Francji.
Prezydent podkreślił, że: „wszyscy musimy współpracować i zdecydować, co zrobimy, aby zaangażować wszystkie kraje w regionie w powstrzymanie grup terrorystycznych”. Demonstranci odpowiedzieli, że palestyński ruch islamistyczny Hamas „nie jest grupą terrorystyczną, ale grupą oporu”.
„Nie, to co mówisz jest niedopuszczalne. Zabili setki ludzi” – odpowiedział Emmanuel Macron, nawiązując do ataku Hamasu na Izrael 7 października, w którym Hamas wziął 251 izraelskich zakładników, w tym kilkoro również posiadających obywatelstwo polskie.
Palestyńczycy wezwali w odpowiedzi Macrona do dymisji, określając go jako prezydenta bez możliwości działania, powtarzając: „Macron, masz krew na rękach”.
Prezydent Emmanuel Macron spotkał się również z premierem Quebecu François Legault w muzeum w Starym Porcie w Montrealu. „Poszedłem z nimi porozmawiać, ponieważ we wszystkich naszych społeczeństwach panują prawdziwe emocje. Widzimy to oczywiście w Gazie, tamtejsze obrazy i dramat, który się tam rozgrywa” – mówił prezydent Macron na spotkaniu z dziennikarzami. Palestyńczycy kontynuowali protest, skandując: „Wstydź się”, „Solidarność z Palestyną”, „Rezygnacja Macrona” .
Stanowisko Francji wobec konfliktu w Strefie Gazy
.Stanowisko Francji wobec konfliktu w Strefie Gazy jest złożone i obejmuje kilka kluczowych elementów, m.in. poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego oraz ochrona interesów strategicznych w regionie.
Francja stanowczo potępia ataki terrorystyczne, jednocześnie apelując o deeskalację konfliktu i ochronę ludności cywilnej po obu stronach. Francuski rząd wielokrotnie wyrażał głębokie zaniepokojenie humanitarnymi skutkami konfliktu, zwłaszcza ofiarami wśród cywilów. Francja wzywa Izrael do przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym zasady proporcjonalności w działaniach wojskowych oraz apeluje o zapewnienie dostępu do pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy.
Rozwiązanie dwupaństwowe – wsparcie Francji
.Francja jest zdecydowanym zwolennikiem rozwiązania dwupaństwowego, które zakłada współistnienie dwóch niepodległych państw – Izraela i Palestyny – żyjących w pokoju i bezpieczeństwie. Francuscy przywódcy, w tym prezydent Emmanuel Macron, wielokrotnie podkreślali, że ten model jest jedynym długoterminowym rozwiązaniem konfliktu. Francja popiera powrót do negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami, które prowadziłyby do trwałego pokoju.
Francja aktywnie angażuje się w dyplomatyczne inicjatywy mające na celu deeskalację konfliktu i znalezienie trwałego rozwiązania. Na poziomie międzynarodowym współpracuje z partnerami w ramach Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz innych forów wielostronnych. Prezydent Macron prowadzi również rozmowy zarówno z przywódcami Izraela, jak i Palestyny, aby złagodzić napięcia i doprowadzić do zawieszenia broni.
W odpowiedzi na kryzys humanitarny w Strefie Gazy, Francja dostarcza pomoc humanitarną i wzywa do zapewnienia dostępu do tej pomocy dla dotkniętych konfliktem ludności. W tym celu współpracuje z międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi oraz innymi krajami. Francja wspiera także UNRWA, agencję ONZ odpowiedzialną za pomoc palestyńskim uchodźcom, dostarczając środki na wsparcie zdrowia, edukacji i podstawowych potrzeb ludności w Strefie Gazy.
Prezydent Macron podkreśla, że Izrael ma prawo do obrony swojego terytorium i obywateli przed atakami rakietowymi ze strony Hamasu, jednocześnie opowiadając się za działaniami zgodnymi z międzynarodowym prawem humanitarnym.
Stanowisko Francji wobec Hamasu
.Francja, podobnie jak Unia Europejska, uznaje Hamas za organizację terrorystyczną. W związku z tym nie utrzymuje oficjalnych relacji z Hamasem, który kontroluje Strefę Gazy. Wzywa jednak do rozróżnienia pomiędzy organizacją terrorystyczną a ludnością cywilną Gazy, podkreślając potrzebę ochrony cywilów.
W odpowiedzi na ostatnie eskalacje konfliktu między Hamasem a Izraelem, Francja wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni oraz zwiększenia wysiłków międzynarodowych na rzecz pokoju. Wypowiedzi Macrona i francuskiego MSZ skupiają się na potępieniu aktów terrorystycznych, wzywaniu do przestrzegania prawa międzynarodowego oraz apelach o humanitarną pomoc dla Gazy.
Francja więc balansuje między poparciem dla prawa Izraela do samoobrony a potrzebą ochrony palestyńskiej ludności cywilnej oraz dąży do rozwiązań dyplomatycznych, które mogłyby przynieść trwały pokój w regionie.
Katarzyna Stańko
Paryż