Magdalena Biejat o państwie potrzebnym dla rozwoju startupów

Czas przestać być montażownią Europy i „konkurować” tanią siłą roboczą, a zacząć konkurować inwestycjami w nowe technologie – powiedziała wicemarszałek Senatu, kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdaleny Biejat podczas wizyty w laboratorium produkującym mięso komórkowe.
Magdalena Biejat o roli państwa we wspieraniu startup’ów
.Briefing prasowy Magdaleny Biejat zorganizowany został przed siedzibą laboratorium Labfarm w Warszawie – startupu pracującego nad produkcją mięsa komórkowego. Kandydatka na prezydenta podkreśliła, że wspieranie tego typu przedsięwzięć, jak i innych nowych technologii, jest kluczowe dla rozwoju Polski.
Mięso komórkowe powstaje w laboratoriach poprzez namnażanie komórek pobranych od zwierząt w specjalnej substancji odżywczej – medium hodowlanym. Tzw. mięso z probówki dostępne w sprzedaży jest m.in. w USA czy Singapurze.
– Musimy docenić to, że taka inicjatywa powstaje dzisiaj w Polsce, że się rozwija, i że jest na doskonałej drodze do komercjalizacji – zaznaczyła Magdalena Biejat. Dodała, że „Polska jest jedną z najmniej innowacyjnych gospodarek w Europie i czas to w końcu zmienić”.
– Czas, żebyśmy przestali być montażownią Europy i przestali konkurować tanią siłą roboczą, a zaczęli konkurować inwestycjami w nowe technologie, w nowe pomysły i nowe startupy – zaznaczyła kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta.
Według Magdaleny Biejat niezbędna jest rola państwa, by startupy zajmujące się m.in. rozwojem technologicznym stały się konkurencyjne na rynku międzynarodowym, co pomoże w napędzaniu polskiej gospodarki.
– Tak właśnie powinna wyglądać Polska teraźniejszości i przyszłości. Polska, która nie boi się innowacji, która wspiera naszych rodzimych przedsiębiorców i innowatorów – zaznaczyła wicemarszałkini Senatu. Nie bójmy się inwestycji w innowacje, nie bójmy się inwestycji w przyszłość, tylko wspierajmy je. To jest rola państwa i ja będę tą rolę wspierać – przekazała.
Dziesięć rad dla początkujących startupów
.”Rozpoczynanie przygody ze startupem to jak skok na głęboką wodę – ekscytujący, pełen nadziei, ale i obarczony ryzykiem. W świecie biznesu, gdzie statystyki nie są łaskawe dla nowych przedsiębiorstw, kluczem do sukcesu jest nie tylko innowacyjny pomysł, ale przede wszystkim umiejętne zarządzanie ryzykiem. Jak zatem młode firmy mogą zminimalizować potencjalne zagrożenia na starcie?” – pisze Dominik MARZEC, dyrektor działu wspierania przedsiębiorczości we Wrocławskim Parku Technologicznym.
Autor tekstu wymienia podstawowe zasady, które mogą być kluczem do sukcesu dla początkującego startupu:
- „Zespół to fundament”
- „Klient dyktuje warunki”
- „MVP – nie perfekcja, lecz funkcjonalność”
- „Mentorzy i doradcy – korzystaj z doświadczenia innych„
- „Elastyczność i adaptacja”
- „Ochrona prawna – zabezpiecz to, co Twoje”
- „Finanse pod kontrolą”
- „Dywersyfikacja źródeł finansowania„
- „Marketing i sprzedaż – nie zapominaj o promocji„
- „Cierpliwość i wytrwałość – klucze do sukcesu„
Cały tekst dostępny na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LINK]
PAP/WszystkocoNajważniejsze/rb