Makabryczne odkrycie w Mongolii. Masowy grób poćwiartowanych żywcem chińskich żołnierzy

Prof. Antoine BALZEAU: Archeologia ludzkiego mózgu

Przeprowadzona przez naukowców analiza genetyczna szkieletów, jakie zostały odkryte w masowym grobie w Mongolii wykazała, że ​​byli to chińscy żołnierze, którzy walczyli w wojnach pomiędzy Imperium Han a Konfederacją Xiongnu, jakie toczyły się ponad 2 tys. lat temu. Archeolodzy odkryli, że ci cesarscy wojownicy z czasów dynastii Han byli ofiarami brutalnej egzekucji jaką przeprowadzili na nich koczownicy najeźdźcy – zostali oni poćwiartowani żywcem przez swoich wrogów.

Masowy grób chińskich żołnierzy

.W południowej Mongolii archeolodzy odkryli masowy grób, w którym pochowani byli chińscy żołnierze z czasów dynastii Han. Ci walczący w II wieku p.n.e. z koczowniczymi plemionami z Wielkiego Stepu wojownicy nie zostali pochowani jednak w zwykły sposób. Ich wrogowie zamordowali ich poprzez sposób, który został opisany przez badaczy jako „najbardziej hańbiącą egzekucja” – koczowniczy barbarzyńcy ćwiartowali nieszczęsnych jeńców żywcem. Tożsamość ludzi pochowanych w tym miejscu potwierdziła analiza chemiczna jaką przeprowadzili naukowcy.

Jak przekazali archeolodzy w rozmowie z mediami to najnowsze odkrycie dostarcza nowych informacji na temat życia żołnierzy starożytnego Cesarstwa Chińskiego oraz ich makabrycznej śmierci w jednym z najbardziej kluczowych okresów w historii Chin. „Egzekucja poprzez poćwiartowanie była najbardziej hańbiącą formą kary śmierci. Została dokonana przez wrogów, aby dusze tych ludzi nigdy nie mogły się odrodzić” – powiedział w rozmowie z portalem „Live Science” Aleksiej Kowalow, badacz z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk.

Jeńcy byli ćwiartowani żywcem przez swoich oprawców

.Aleksiej Kowalow wraz z zespołem badaczy przeanalizował ponad dwadzieścia kompletnych i fragmentarycznych szkieletów jakie zostały wydobyte z masowego grobu znajdującego się na terenie stanowiska archeologicznego w Bayanbulag – czyli położonej tuż na północ od Wielkiego Muru Chińskiego dawnej fortecy, która została zbudowana przez Cesarstwo Chińskie za czasów panowania dynastii Han. Celem tej fortyfikacji była ochrona Państwa Środka przed najazdami konfederacji stepowej ludności o nazwie Xiongnu. 

Wyniki badania, które potwierdziło tożsamość żołnierzy pochowanych w masowym grobie, zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Archaeological Science”. W celu ustalenia kim były pochowane w tej zbiorowej mogile osoby i skąd pochodziły naukowcy wykorzystali analizy genomowe i izotopowe.

Naukowcy ustalili, że większość ciał została ułożona w warstwie na środku jamy, która początkowo powstała w wyniku wydobycia gliny, a później została przekształcona w prowizoryczny masowy grób. Zidentyfikowano łącznie 17 czaszek, wszystkie należące do dorosłych mężczyzn. Większość szkieletów nosiła ślady poćwiartowania, dekapitacji lub amputacji dokonanej mieczem, a co najmniej dwóch mężczyzn zostało pochowanych w pozycji klęczącej.

Analiza starożytnego DNA przeprowadzona na 14 szkieletach wykazała, że osoby te były genetycznie bardziej zbliżone do współczesnych Hanów i mieszkańców północnych Chin niż do Xiongnu i innych starożytnych ludów Syberii. Podobnie, analiza izotopów strontu – pozwalająca określić miejsce, w którym dana osoba dorastała – wykazała, że mężczyźni przybyli do Bayanbulag z innych regionów, najprawdopodobniej jako żołnierze bezpośrednio uczestniczący w bitwie.

Wojny Cesarstwa Chińskiego z Konfederacją Xiongnu

.Wojny Imperium Han z Konfederacją Xiongnu toczyły się przez dwa stulecia, w okresie przypadającym na lata od 133 r. p.n.e. do 89 r. n.e. Walki pomiędzy Chińczykami a nomadami z Wielkiego Stepu wybuchały na Wyżynie Mongolskiej.

Cesarstwo Chińskie w celu ochrony swoich północnych rubieży wznosili fortyfikacje, z czego niektóre z nich ostatecznie stały się częścią Wielkiego Muru. Jak napisali w oświadczeniu naukowcy, zrealizowane przez nich badanie jest pierwszym takim przypadkiem analizy grobu żołnierzy dynastii Han z czasów tej serii konfliktów, którzy zostali zabici przez wroga i pochowani przez swoich towarzyszy.

„To ważne, że wszystkie małe kawałki odciętych rąk i nóg, odcięte głowy i inne części ciał ludzkich zostały zebrane do pochówku. Zgodnie z wierzeniami Chińczyków, konieczne jest pochowanie ciała zmarłego w pełnej integralności. Ci, którzy pochowali tych żołnierzy, starali się zapewnić im dobre życie pośmiertne” – powiedział archeolog.

.Jednak nie wszyscy mogli zostać pochowani z zachowaniem wszystkich części ciała w jednym miejscu. Jeden mężczyzna został ścięty, ale jego głowa nigdy nie została odnaleziona; prawdopodobnie została zabrana przez Xiongnu jako dowód zwycięstwa nad Hanami. „Kto dokładnie zabił żołnierzy dynastii Han pochowanych w masowym grobie, możemy jedynie zgadywać na podstawie kontekstu” – stwierdził Aleksiej Kowalow.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 marca 2025
Fot. Szkielety żołnierzy Cesarstwa Chińskiego, którzy zostali podani egzekucji przez koczownicze plemiona z Konfederacji Xiongnu. Ma i in./Journal of Archaeological Science/ CC BY-NC 4.0.