Mała uchwała atomowa dla Pomorza
We wrześniu rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę ws. dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową elektrowni atomowej – poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Wartość dodatkowych inwestycji może sięgnąć ok. 200 mln zł – dodała.
Mała uchwała atomowa dla Pomorza
.Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu poinformowała, że do końca tej kadencji Rada Ministrów może przyjąć tzw. małą uchwałę, która dotyczyć będzie dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową pierwszej elektrowni atomowej.Mała uchwała atomowa dla Pomorza
„Mam przekonanie, że do końca kadencji, najprawdopodobniej we wrześniu rząd przyjmie tzw. małą uchwałę atomową dla województwa pomorskiego związanego z budową pierwszej jądrówki” – powiedziała Łukaszewska-Trzeciakowska.
Przekazała, że we współpracy z wojewodą pomorskim lista takich inwestycji została już przesłana do biura pełnomocnika. Dodała, że zawiera ona pomysły, jak i życzenia samorządów, które mogą być dotknięte przez budowę elektrowni jądrowej.
„Myśmy z kolei przygotowali matrycę, za pomocą której te wszystkie plany i projekty samorządów i powiatów będziemy weryfikowali pod kątem rzeczywistego wpływu inwestorów (budujących elektrownię) na te konkretne miejsca i rzeczywistej wagi dla społeczności tych inwestycji. Inaczej punktować będziemy np. drogi, a inaczej basen czy inne potrzeby” – wyjaśniła Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że ta „matryca” wynika również z doświadczeń brytyjskich.
Nuklearna odsiecz dla cen energii
.Były wiceminister energii odpowiedzialny za OZE i działania związane z rozwojem energetyki jądrowej, Andrzej PIOTROWSKI, w tekście „Nuklearna odsiecz dla cen energii” zaznacza, że: „Opublikowane kilka miesięcy temu studium, które przygotowali eksperci OECD nie pozostawia złudzeń. Energetyka jądrowa jest zdecydowanie najtańsza spośród wszystkich powszechnie używanych źródeł energii elektrycznej – biorąc pod uwagę całkowity koszt dostarczenia energii przez instalację wytwórczą (wszystkie koszty związane z budową źródła, działalnością operacyjną, w tym z surowcami i kosztami emisji oraz demontażem po zakończeniu użytkowania) w przeliczeniu na jednostkę energii elektrycznej. Nie są to wyliczenia w oparciu o dane hipotetyczne, ale zestawienie faktycznie poniesionych kosztów. Zaraz za energetyką nuklearną w grupie nieemitującej gazów cieplarnianych plasuje się energetyka wiatrowa na lądzie. W tym przypadku obserwuje się jednak silniejsze zróżnicowanie kosztów – w zależności od lokalizacji”.
Mała uchwała atomowa – inwestycje na Pomorzu
.Pełnomocnik poinformowała, że w najbliższym czasie zgłoszone przez samorządy i wojewodę inwestycje będą weryfikowane. Po ich zweryfikowaniu, projekt uchwały zostanie przedstawiony Radzie Ministrów, która zdecyduje, czy podejmie odpowiednią uchwałę w tej sprawie.
Jak przypomniała 20 czerwca rząd uchwalił duży program wsparcia inwestycji na Pomorzu, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Program w latach 2023-2029, który ma kosztować ponad 4,7 mld zł, przewiduje m.in. budowę drogi krajowej, budowę lub przebudowę infrastruktury kolejowej oraz budowę infrastruktury hydrotechnicznej zapewniającej dostęp m.in. do elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa.
W grudniu 2021 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną. Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1–1,6 GW. Kolejne bloki mają być wdrażane co dwa–trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GW.
Polska i atom
.Były Minister Energii, Krzysztof TCHÓRZEWSKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Wdrożenie energetyki jądrowej to inwestycja w rozwój polskiej myśli technicznej i gospodarkę opartą na wiedzy. Branża jądrowa charakteryzuje się bardzo wysokimi standardami bezpieczeństwa oraz wymaganiami technicznymi porównywalnymi z tymi, które obowiązują w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Sektor jądrowy jest ściśle związany z rozwojem zaplecza naukowo-badawczego. W naszym kraju działają badawczy reaktor jądrowy polskiej konstrukcji Maria oraz renomowane ośrodki dysponujące doświadczeniem w tym obszarze. Polska jest wiodącym w skali światowej producentem radiofarmaceutyków wykorzystywanych w diagnostyce i terapiach onkologicznych; wytwarzamy jedną piątą światowej produkcji najważniejszego izotopu medycznego molibdenu”.
„Dla polskiego przemysłu energetyka jądrowa to możliwość realizacji zaawansowanych technologicznie projektów, które w skali całej gospodarki mogą przyczynić się do powstania stabilnych miejsc pracy o wysokiej wartości dodanej. Rozwój sektora jądrowego w Polsce może stanowić także istotny czynnik przyśpieszenia transferu technologii i rozwoju wielu pochodnych branż wykorzystujących promieniowanie jonizujące” – pisze Krzysztof TCHÓRZEWSKI w tekście „Dlaczego Polska potrzebuje atomu?„.
PAP/Michał Boroń/WszystkocoNajważniejsze/eg