Małgorzata Bochwic-Ivanowska i Stephan Erb uhonorowani Nagrodą Pokoju Westfalskiego 2024

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) w tym jej dyrektorzy, Małgorzata Bochwic-Ivanowska i Stephan Erb, została uhonorowana młodzieżową Międzynarodową Nagrodą Pokoju Westfalskiego. Organizacja otrzymała ją za budowanie europejskiej przyjaźni między Polską i Niemcami oraz za działalność na rzecz młodych ludzi i rodzin z Ukrainy, zwłaszcza od czasu ataku Rosji na Ukrainę w 2022 roku.

Małgorzata Bochwic-Ivanowska jednym z laureatorów Nagrody Pokoju

.Krótko po wybuchu pełnowymiarowej wojny na Ukrainie PNWM przygotowała specjalny program, dzięki któremu wsparła 59 projektów pomocowych dla tego kraju oraz 64 projekty polsko-niemiecko-ukraińskich spotkań młodzieży. W 2023 r. wsparła kolejnych 80 tego rodzaju spotkań.

„Jesteśmy bardzo dumni, że PNWM otrzymała tę nagrodę. To znak uznania dla wszystkich organizacji młodzieżowych i szkół, które od ponad 30 lat angażują się w to, żeby młodzi ludzie z Polski i Niemiec mogli się poznać” – podkreślił niemiecki dyrektor zarządzający PNWM Stephan Erb, cytowany w informacji prasowej opublikowanej przez organizację. „Ponieważ zostaliśmy wyróżnieni przede wszystkim za nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy, które w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie, wykorzystamy pieniądze z nagrody na dalsze wspieranie polsko-niemiecko-ukraińskich spotkań młodzieży” – dodała polska dyrektorka zarządzająca PNWM Małgorzata Bochwic-Ivanovska w oświadczeniu.

„Szczególnie w czasach nowych tendencji nacjonalistycznych projekty wspierane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży pomagają przełamywać uprzedzenia. Postrzegamy otrzymanie Międzynarodowej Nagrody Pokoju Westfalskiego jako wyraz uznania dla naszej pracy, która jest szczególnie ważna w obliczu aktualnej sytuacji na świecie” – oświadczył Erb.

Jak informuje PNWM, w ramach wymiany młodzieży powstała sieć współpracy, obejmująca m.in. osoby z Ukrainy pracujące z młodzieżą, którym organizacja oferuje wizyty studyjne i praktyki w Polsce i Niemczech. Według Erba, absolwenta historii i slawistyki, niezwykle ważne jest, by mieszkanki i mieszkańcy Ukrainy mogli od czasu do czasu opuścić swój kraj, pozostający pod ciągłym ostrzałem wroga.

Głównym laureatem nagrody jest w tym roku prezydent Francji Emmanuel Macron, którego jury uhonorowało za działania na rzecz silnej Europy i wysiłki służące wzmacnianiu przyjaźni francusko-niemieckiej.

Udział we ceremonii przyznania nagród w Muenster wzięli wysokiej rangi politycy: Macron, który przebywa w Niemczech z wizytą państwową, a także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Na uroczystości były obecne również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, polska minister edukacji Barbara Nowacka oraz niemiecka ministra ds. młodzieży Lisa Paus, a także premier kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia Hendrik Wuest.

Ministra Nowacka, przemawiając podczas uroczystości, podkreśliła, że „my w Polsce dobrze wiemy, co znaczy zaangażowanie młodzieży, co znaczy solidarność i co znaczy silna, wspólna Europa”.

Kogo docenia Międzynarodowa Nagroda Pokoju Westfalskiego

.Międzynarodowa Nagroda Pokoju Westfalskiego została przyznana po raz pierwszy w 1998 roku z okazji 350. rocznicy zawarcia pokoju westfalskiego i od tej pory jest wręczana co dwa lata w ratuszu w Muenster. Pierwszym laureatem wyróżnienia został prezydent Czech Vaclav Havel. Inni laureaci to: były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, prominentna prawniczka Carla del Ponte, dyrygent Kurt Masur, były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing, były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan czy pianista i dyrygent Daniel Barenboim.

Międzynarodowa Nagroda Pokoju Westfalskiego jest przyznawana jako nagroda główna i nagroda dla młodzieży. Wśród laureatów nagrody dla młodzieży są m.in. organizacja Children for a Better World i organizacja Plant-for-the-Planet, działająca na rzecz odbudowy ekosystemów i sprawiedliwości klimatycznej.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, organizacja, której polskim dyrektorem jest Małgorzata Bochwic-Ivanowska, umożliwia spotkania i współpracę młodych ludzi z Polski i Niemiec. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. PNWM została utworzona w 1991 roku przez rządy obu krajów jako organizacja międzynarodowa. Od początku swojego istnienia wsparła ponad 80 tysięcy projektów, w których udział wzięło przeszło 3 miliony młodych ludzi.

Polska i Niemcy na Mapie Europy

.O roli, jaką Niemcy powinny odgrywać na naszym kontynencie, mówił Olaf SCHOLZ, kanclerz federalny Niemiec.

Polityk zaznaczał, że w ostatnich latach wielu domagało się, i słusznie, silniejszej, bardziej suwerennej Unii Europejskiej, Unii świadomej swojego miejsca w historii i na mapie świata, działającej spójnie na całym globie.

„Historyczne decyzje podjęte w ciągu ostatnich miesięcy zbliżyły nas do tego celu:

– z determinacją i szybkością bez precedensu nałożyliśmy zakrojone na szeroką skalę sankcje na Rosję Putina;

– unikając zbędnych dyskusji, jakie nieraz bywały w przeszłości, przyjęliśmy miliony ukraińskich kobiet, mężczyzn i dzieci szukających u nas schronienia. Zwłaszcza Czechy i inne państwa Europy Środkowej dały dowód wielkiej solidarności. Chciałbym wyrazić mój ogromny szacunek dla Was;

– odświeżyliśmy znaczenie słowa „solidarność” w innych obszarach. Ściślej współpracujemy w dziedzinie zaopatrzenia energetycznego. Zaledwie kilka tygodni temu przyjęliśmy europejskie cele zmniejszenia zużycia gazu. Te dwa elementy są kluczowe w perspektywie nadchodzącej zimy. Zwłaszcza Niemcy są bardzo wdzięczne za tę solidarność.

Wszyscy państwo mają świadomość determinacji, z jaką Niemcy dążą obecnie do redukcji swojego uzależnienia od dostaw paliw kopalnych z Rosji. Wdrażamy alternatywne zdolności importu LNG i ropy. Robimy to w duchu solidarności, myśląc o potrzebach państw bez dostępu do morza, jak Czechy.

Presja zmian, które nas czekają, nas, Europejczyków, będzie się nasilać, niezależnie od wojny Rosji na Ukrainie i jej konsekwencji. Na planecie, która liczyć będzie osiem, a nawet dziesięć miliardów ludzi, każde z naszych narodowych państw europejskich będzie zbyt małe, aby samodzielnie bronić swoich interesów i wartości. Tym ważniejsza jest zatem Unia Europejska działająca w porozumieniu.

Jeszcze ważniejsi są silni partnerzy, w pierwszym rzędzie Stany Zjednoczone. To, że zdecydowany zwolennik stosunków transatlantyckich w osobie Joego Bidena został prezydentem USA, jest dla nas błogosławieństwem. Przez ostatnie miesiące mogliśmy zobaczyć, jak nieodzowne jest partnerstwo transatlantyckie. NATO jest dziś bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek wcześniej. Podejmujemy decyzje w pełnej solidarności transatlantyckiej.

Widzimy to, co prezydent Biden zrobił dla naszego partnerstwa, ale wiemy także, że oczy Waszyngtonu są zwrócone coraz bardziej w stronę Chin, Azji Wschodniej i Pacyfiku. Tak będzie również w przypadku kolejnych amerykańskich administracji – a być może nawet jeszcze się to nasili. W świecie wielobiegunowym – jak ten, w którym żyjemy obecnie, nie możemy zadowalać się zachowaniem dotychczasowych partnerstw, bez względu na to, jak byłyby one cenne. Będziemy inwestować w nowe partnerstwa – w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej” – mówił kanclerz Niemiec.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 maja 2024