Małżeństwa są bardziej zamożne niż pary żyjące bez ślubu

Małżeństwa są bardziej zamożne

Naukowcy z St. Louis Fed zajmujący się badaniem zachowania finansowego par stwierdzili, że małżeństwa są bardziej zamożne niż pary niebędące małżeństwem, ale mieszkające razem. Czynniki społeczno-ekonomiczne odgrywają dużą rolę jeśli chodzi o majątek posiadany przez małżeństwa.

.Wiadome jest, że małżeństwa posiadają prawne i podatkowe korzyści. Jednak jak podaje The Wall Street Journal, badania sugerują, że bezpieczeństwo finansowe i długoterminowe nastawienie par związanych węzłem małżeńskim, może być również silnym motorem mnożenia bogactwa. Przez dzielenie się kontami oszczędnościowymi i inwestując razem, aby osiągnąć pewne cele małżeństwa są bardziej zamożne. Pary żyjące w konkubinacie rzadziej łączą finanse i inwestycje.

Różnica w bogactwie między parami partnerskimi i małżeństwami jest większa niż można by się spodziewać – powiedziała Ana Kent, starszy badacz w St. Louis Fed.

Zdaniem Andrew Cherlina, profesora socjologii i polityki publicznej na Johns Hopkins University, ludzie widzą ekonomiczną przeszkodę, którą muszą pokonać, zanim się pobiorą. Pary czekają, aż będą miały dobrą pracę, samochód, który się nie zepsuje, może nawet dom. Wtedy biorą ślub.

Zdaniem Emily Garbinsky, profesor marketingu na Uniwersytecie Cornell, która badała zachowania finansowe par, pensje dwojga ludzi i łączenie inwestycji w celu maksymalizacji odsetek składanych może znacznie zwiększyć perspektywy finansowe pary. Małżeństwa mogą być znacznie bardziej skłonne do prowadzenia rozmów wokół tego, jakie cele mają dla swojej finansowej przyszłości. Wydaje się, że jest coś bardzo specjalnego i wyjątkowego w podejmowaniu decyzji o dzieleniu się finansami. Pary niezamężne mogą być mniej skłonne do prowadzenia wspólnego budżetu.

Nasze pieniądze, nasze dochody, reprezentują ogromną część tego, kim jesteśmy. Dzielenie się tym może być przerażające dla ludzi, więc mają tendencję do izolowania się – mówi Emily Garbinsky.

Zarówno małżeństwa, jak i niezamężne pary, które łączą finanse, doświadczają większej satysfakcji ze związku i mogą nawet pozostać razem dłużej. Posiadanie mieszkania jest jednym z największych czynników akumulacji kapitału. W porównaniu z osobami samotnymi i parami partnerskimi, małżeństwa posiadają również więcej nieruchomości.

Na obecnym konkurencyjnym rynku mieszkaniowym, gdy mniejsze, bardziej przystępne cenowo domy od razu znikają, a przystępność mieszkań spada, osoby samotne i pary niebędące w związku małżeńskim są często w niekorzystnej sytuacji. 

Ceny mieszkań są tak wysokie, że naprawdę potrzebujesz połączonych zasobów, aby być konkurencyjnym na niektórych z tych rynków – powiedział Lowell Ricketts, naukowiec zajmujący się danymi w St. Louis Fed.

Zdaniem prof. Andrew Cherlina, czynniki społeczno-ekonomiczne odgrywają dużą rolę w różnicy między zamożnością małżeńską i partnerską. Im wyższy dochód, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś się ożeni, co potwierdził raport American Enterprise Institute z 2017 roku. Działanie jako para bez posiadania majątku nie jest tak proste, jak pobranie się i nagła akumulacja kapitału.

.Można stwierdzić, że żonaci ludzie odnoszą znacznie większy sukces niż osoby żyjące w związku partnerskim. Jednak struktura rodziny również wpływa na ogólną wartość netto gospodarstwa domowego. Pary partnerskie z małymi dziećmi mają zazwyczaj mniejszy majątek niż takie, które nie posiadają potomstwa.

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 grudnia 2022