Manewry wojskowe na Białorusi. Są prowadzone tuż przy granicy z Ukrainą
Władze w Kijowie oświadczyły, że nie dostrzegają zagrożenia w związku z manewrami wojsk Białorusi, które rozpoczęły się w sąsiadującym z Ukrainą obwodzie homelskim i mają potrwać do końca stycznia. Zapewniły jednocześnie, że uważnie obserwują sytuację.
Manewry wojskowe na Białorusi
.„Białoruś ciągle ogłasza podobne ćwiczenia. Jak również ogłasza, że Ukraina stanowi dla nich zagrożenie, zapominając, że to właśnie (Białoruś) otworzyła swoją granicę na napaść Rosji (na Ukrainę w lutym 2022 r. – przyp. red.)” – oświadczył rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.
„Oczywiście monitorujemy to, co dzieje się w głębi terytorium Białorusi, aby zrozumieć, jak duże jest to dla nas zagrożenie. Przede wszystkim jednak należy zauważyć, że na odcinku naszej granicy (z Białorusią) nie ma żadnych formacji uderzeniowych” – dodał, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko wyjaśnił, że granica z Białorusią jest dobrze zabezpieczona i stale patrolowana. „Pracują tam wzmocnione patrole i stworzona została cała niezbędna infrastruktura: fortyfikacje, okopy, schrony, stanowiska strzeleckie i ogrodzenie z drutu kolczastego. Każdy metr jest pod kontrolą straży granicznej” – zapewnił.
Informację o rozpoczynających się 8 stycznia manewrach przekazała w Telegramie grupa monitoringowa Biełaruski Hajun. Powołała się na doniesienia z ministerstwa obrony w Mińsku. Według grupy w manewrach wezmą udział rezerwiści, a w ich trakcie – jak napisała – „najprawdopodobniej będą ćwiczone działania dotyczące formowania milicji ludowej (tj. partyzantki – przyp. red.)”.
Wojna hybrydowa
.Na temat specyfiki wojny hybrydowej i jej różnorakich form, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Michał KLEIBER w tekście “Konflikt hybrydowy to dużo więcej niż propaganda internetowa“.
“Terminy takie jak konflikt, agresja, atak czy wręcz wojna, podawane z określeniem hybrydowy, hybrydowa, większości z nas kojarzyły się dotychczas z szerzonymi w internecie dezinformacją, propagandą i kłamstwem. Opinia ta ukształtowała się oczywiście na podstawie wielu przeprowadzonych i niestety często skutecznych działań tego typu. Wyobraźnia władców państw autorytarnych z jednej strony, a rozwój nowych technologii i metod agresji z drugiej zmieniły jednak ten obraz sytuacji. Sformułowanie „konflikt hybrydowy” wyszedł ze swych pierwotnych ram i poprzez stosowanie niespodziewanych działań może być dzisiaj wywoływany praktycznie we wszystkich obszarach życia publicznego”.
“W istocie idea działań hybrydowych nie jest nowa, ale rozwój globalizacji, mobilności i nowych technologii zasadniczo zwiększył jej zakres i konsekwencje. Skuteczne zapobieganie zagrożeniom hybrydowym ze strony państw autorytarnych i ugrupowań terrorystycznych wymaga od świata demokratycznego zdecydowanego podjęcia wielu przemyślanych działań. Są one niezbędne, aby móc określać zagrożenia hybrydowe, a ich sednem jest szerzenie społecznej świadomości zagrożeń, przewidywanie możliwych wydarzeń i ścisła współpraca rządów, instytucji publicznych i prywatnych oraz całych społeczeństw”.
.”Konflikt na granicy polsko-białoruskiej wzmocnił zainteresowanie tym tematem. Jak dzisiaj dokładnie już rozumiemy, intencją białoruskich i rosyjskich prowodyrów konfliktu była m.in., a może wręcz głównie chęć destabilizacji politycznej naszego kraju i jego pozycji w UE za pomocą nieznanej dotychczas i całkowicie nieoczekiwanej metody umożliwiania nielegalnego przekroczenia granicy tysiącom niepożądanych imigrantów. Zebrane w trakcie tego konfliktu doświadczenia niejako wymuszają na nas pogłębioną refleksję na temat podobnie nieprzewidywalnych niebezpieczeństw”- pisze prof. Michał KLEIBER.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-michal-kleiber-konflikt-hybrydowy/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ