Królowa Maria Kazimiera Sobieska w sercu Wiecznego Miasta. Wyjątkowa wystawa na Kapitolu

Maria Kazimierza Sobieska

O tym, kim była Maria Kazimiera Sobieska będą mogli dowiedzieć się mieszkańcy Rzymu. Od 11 czerwca do 21 września 2025 r. w prestiżowym Palazzo Caffarelli na Kapitolu w Rzymie odbędzie się wyjątkowa wystawa pt. „Una Regina polacca in Campidoglio: Maria Casimira e la famiglia reale Sobieski a Roma”. To niepowtarzalna okazja, by poznać fascynującą historię królowej Marii Kazimiery Sobieskiej, żony Jana III Sobieskiego, oraz jej wpływ na życie kulturalne Rzymu w czasach baroku.

Polska królowa w Rzymie. Historia, która łączy światy

Wystawa przybliża pobyt Marii Kazimiery Sobieskiej w Rzymie po śmierci jej męża w 1696 roku. Królowa, która osiadła w Wiecznym Mieście wraz z liczną świtą, szybko stała się jedną z najważniejszych postaci kulturalnych i społecznych ówczesnego Rzymu. Była członkinią prestiżowej Akademii Arkadyjskiej (Accademia dell’Arcadia), a jej obecność znacząco wpłynęła na życie intelektualne i artystyczne stolicy papiestwa.

Wystawa w Palazzo Caffarelli to nie tylko opowieść o jednej z najbardziej fascynujących kobiet epoki baroku, ale też prezentacja licznych rzymskich świadectw obecności dynastii Sobieskich: od dzieł sztuki i portretów, po dokumenty i monumentalne ślady architektury. Ekspozycja pozwala zanurzyć się w bogaty świat kultury polsko-włoskiej, ukazując Rzym jako miejsce spotkania narodów i tradycji.

Kim była Maria Kazimiera Sobieska?

.Maria Kazimiera Sobieska, z domu d’Arquien, była żoną króla Jana III Sobieskiego i królową Polski w latach 1674–1696. Urodziła się w 1641 roku we Francji i od młodości przebywała na dworze królowej Ludwiki Marii Gonzagi. Jej związek z Janem Sobieskim, początkowo kontrowersyjny, przerodził się w jedno z najsłynniejszych małżeństw epoki, pełne uczucia, pasji i intensywnej korespondencji. Maria Kazimiera, znana również jako Marysieńka, miała duży wpływ na politykę swojego męża i dworu królewskiego. Była osobą ambitną, energiczną i aktywną w życiu publicznym, a po śmierci Jana III opuściła Polskę, spędzając ostatnie lata życia we Francji, gdzie zmarła w 1716 roku.

Rzym i Polska: wspólne dziedzictwo kulturowe

.Ekspozycja inauguruje nowy cykl zatytułowany “Campidoglio crocevia di culture” („Kapitol – skrzyżowanie kultur”), który ma na celu przypomnienie międzynarodowej roli Kapitolu w historii Europy. Cykl poświęcony będzie postaciom i wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Wiecznego Miasta – a pierwszym z nich jest właśnie polska królowa.

Wystawa stanowi doskonały przykład głębokich związków historycznych między Polską a Włochami. Maria Kazimiera, wdowa po zwycięzcy spod Wiednia, przyczyniła się do wzmacniania kulturowych mostów między Wschodem a Zachodem Europy, a jej rzymska rezydencja – Palazzo Zuccari – była miejscem spotkań elit intelektualnych i artystycznych epoki.

Michał Kłosowski
Rzym

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 czerwca 2025