Mark Brzezinski i najlepszy czas w relacjach polsko-amerykańskich

Mark Brzezinski i najlepszy czas w relacjach polsko-amerykańskich

Prezydent USA Joe Biden dba o Polskę, dba o was i dba o wasze bezpieczeństwo, to są historyczne chwile w relacjach amerykańsko-polskich; Polska jest bezpieczna – powiedział we wtorek w Warszawie ambasador USA Mark Brzezinski.

.Mark Brzezinski podkreślił w wystąpieniu przed Zamkiem Królewskim, że prezydent USA drugi raz przyjeżdża do Polski w ciągu roku. “Prezydent (Joe) Biden dba o Polskę, dba o was i dba o wasze bezpieczeństwo” – powiedział amerykański prezydent.

Historia relacji amerykańsko-polskich

.”To są historyczne chwile w relacjach amerykańsko-polskich. Polska i Stany Zjednoczone były połączone przez ponad dwa wieki w walce o wolność, dlatego właśnie Polacy przypływali do Ameryki i dlatego właśnie Amerykanie przyjeżdżali do Polski. Przez ponad 200 lat wykształciła się prawdziwa historia poświęcenia pomiędzy naszymi dwoma narodami, poświęcenia na rzecz amerykańskiej wolności i poświęcenia na rzecz polskiej wolności” – powiedział Mark Brzezinski.

Wolność – fundamentalna wartość dla Polaków i Amerykanów

.”I po raz pierwszy w historii dzisiaj Amerykanie i Polacy dzielą tę samą wolność po dwóch stuleciach walki, teraz nasz wspólny program ulega odnowieniu, ponieważ oba nasze kraje wspierają Ukrainę” – podkreślił Mark Brzezinski.

Dodał, że przyjmując uchodźców z Ukrainy, Polska odegrała kluczową rolę w tym wsparciu. “Polska działała jak supermocarstwo humanitarne przyjmując uchodźców (…). Ameryka i Polska zawsze były przyjaciółmi, ale dzisiaj jesteśmy czymś więcej. Dzielimy nie tylko wspólne wartości, ale świadomość wspólnie dzielonej odpowiedzialności za przyszłość całej ludzkości” – powiedział Mark Brzezinski. Podkreślił też, że dzisiaj Polska jest bezpieczna.

Polska – bastion przeciwko geopolitycznym planom Rosji

.Na temat tego, iż silna Polska, zarazem pod kątem gospodarczym, militarnym, jak i energetycznym, leży w strategicznym interesie USA na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Anthony B. KIM w tekście “Wzmocnienie relacji z Polską leży w narodowym interesie Ameryki“.

“Polska, znaczący geopolitycznie i strategiczny członek NATO położony na granicy Europy z Rosją, jest niezastąpionym sojusznikiem USA. Jako aktywny działacz na rzecz bezpieczeństwa Polska jest ważnym rozmówcą w kwestiach strategicznego zaangażowania Ameryki w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Polska odgrywa istotną rolę jako swoisty bastion przeciwko geopolitycznym planom Moskwy. Rzeszów, największe miasto w południowo-wschodniej Polsce, stał się głównym zapleczem Zachodu, przyjmując uchodźców z Ukrainy i działając jako węzeł komunikacyjny dla transportów broni z USA”.

“Ponadto trwająca inwazja Rosji na Ukrainę oraz rosnące pragnienie odejścia od zależności od rosyjskiej energii dały Europie nowy impuls do dialogu na temat transatlantyckiego bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej. W tym ważnym obszarze polityki zagranicznej Stany Zjednoczone przecierają nowe szlaki ramię w ramię z Polską, która była czołowym krytykiem Nord Stream 2, projektu gazociągu należącego do Rosji, który pozwoliłby Niemcom zwiększyć ilość gazu ziemnego importowanego bezpośrednio z Rosji przez Morze Bałtyckie” – pisze Anthony B. KIM.

Globalna koalicja wolnego świata

.Na temat amerykańskiego przywództwa w koalicji wolnych i demokratycznych państw wspierających Ukrainę na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prezydent USA Joe BIDEN w tekście “Ameryka z każdego kryzysu wychodzi silniejsza“.

“O naszej sile nie stanowi przykład naszej mocy, lecz moc, z jaką dajemy przykład. Pamiętajmy, że zwrócone ku nam są oczy całego świata. Przemawiałem w tej sali rok temu, zaledwie w kilka dni po tym, jak Władimir Putin rozpętał w Ukrainie krwawą wojnę. To zbrodnicza agresja, przywołująca obrazy śmierci i zniszczenia, jakie przypadły Europie w udziale podczas II wojny światowej. Inwazja Putina była sprawdzianem, czy wyciągamy wnioski z historii. Sprawdzianem dla Ameryki. Sprawdzianem dla świata. Czy stanęlibyśmy w obronie najbardziej fundamentalnych wartości? Suwerenności? Prawa ludzi do życia wolnego od tyranii? Czy stanęlibyśmy w obronie demokracji? To dla nas sprawa zasadnicza, ponieważ pozwala utrzymać pokój i hamuje zapędy potencjalnych agresorów, którzy zagroziliby naszemu bezpieczeństwu i dobrobytowi. Rok później mamy odpowiedzi na te pytania. Tak, stanęlibyśmy w obronie. I tak, tak właśnie uczyniliśmy”.

“Razem zrobiliśmy to, z czym Ameryka zawsze radzi sobie najlepiej, jak potrafi. Daliśmy przykład. Zjednoczyliśmy się w ramach NATO i zbudowaliśmy globalną koalicję. Przeciwstawiliśmy się agresji Putina. Stanęliśmy po stronie narodu ukraińskiego. Dziś wieczorem ponownie dołączyła do nas Pani ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych. Reprezentuje ona nie tylko swój naród, lecz również jego odwagę. Pani Ambasador, Ameryka jest zjednoczona we wspieraniu Pani ojczyzny. Macie nasze wsparcie tak długo, jak to będzie konieczne. Nasz naród czyni wysiłki na rzecz wolności, poszanowania godności i pokoju – nie tylko w Europie, lecz wszędzie. Nim objąłem urząd, mówiono, jakoby Chińska Republika Ludowa rosła w potęgę, a Ameryka przygasała. Nigdy więcej”.

.”Wyjaśniłem prezydentowi Xi, że zależy nam na konkurencji, a nie konflikcie. Nie zamierzam przepraszać za to, że inwestujemy w silną Amerykę. Że inwestujemy w amerykańskie innowacje i branże, które nadadzą kształt przyszłości, a które rząd Chin zamierzał zdominować. Że inwestujemy w sojusze i współpracę z naszymi sojusznikami celem ochrony naszych zaawansowanych technologii, aby nie zostały użyte przeciwko nam. Że modernizujemy naszą armię, mając na uwadze zapewnienie stabilności i powstrzymanie agresji. Jesteśmy obecnie na najsilniejszej od dziesięcioleci pozycji, aby konkurować z Chinami lub kimkolwiek innym na świecie. Zobowiązuję się do współpracy z Chinami w tych obszarach, w których mogą one wesprzeć amerykańską rację stanu i przynosić korzyści całemu światu” – pisze Joe BIDEN.

PAP/Karol Kostrzewa/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 lutego 2023