
Maskotka Expo 2025 Osaka – „dużo oczu”

Co jest niebieskie i czerwone, ma pięcioro oczu i ręce jak ugotowany makaron? To maskotka Expo 2025 Osaka – „MYAKU-MYAKU”, zmieniacz kształtów.
Maskotka Expo 2025 Osaka
.Udało jej się wygrać z niemałą konkurencją. Została wybrana spośród prawie 1 900 innych propozycji. Zmiennokształtny, wielooki stworek jest jednym z oficjalnych symboli światowych targów, które będą mieć miejsce od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku.
Projekt maskotki wyszedł spod ręki grafika i ilustratora Kohei Yamashita, grafika i ilustratora stojącego na czele tokijskiej grupy „mountain mountain” zajmującej się designem.
Podczas pracy nad maskotką Expo 2025 Osaka zainspirował się ogłoszonym wcześniej oficjalnym logiem Expo 2025 Osaka. Wywołało wiele zamieszania wśród internautów. Pojawiły się głosy, że logo wygląda jak „sznur nieregularnych oczu”, „żabia ikra” lub „skręcony przez cyrkowca balonik”. Yamashita wykorzystał je jako twarz maskotki.
Istota nieznanej tożsamości
.Na dedykowanej stronie maskotki możemy przeczytać, że jest „tajemniczą istotą o nieznanej tożsamości”. Jej czerwona część to komórki, które mogą się dzielić i mnożyć, a niebieska – czysta woda, „zmieniająca kształt podczas przepływu”. Ma także „głupkowatą” osobowość, czerpie energię ze słońca i deszczu oraz uwielbia ludzi.
„Wydaje się, że zmienia swój kształt na różne formy w poszukiwaniu tego, kim chce być, a jej obecna forma jest imitacją człowieka. Czasami jednak zmienia swój kształt tak bardzo, że zapomina o swojej pierwotnej formie” ミャクミャク」について.
Gdy organizatorzy Expo 2025 Osaka ogłosili konkurs na jej imię, spłynęło do nich ponad 30 tys. propozycji. Ostatecznie zdecydowano się na „MYAKU-MYAKU”.
Projekt maskotki
.Miyuu Kawakatsu, autorka zwycięskiego imienia maskotki, wyjaśnia, że: „nasze ludzkie DNA jest stale przekazywane przez nasze ‘rdzenne korzenie’ (jap. myaku-myaku’). Wraz z nim przekazujemy sobie mądrość, technologię, historię i kulturę”. Ta postać łatwo zmienia kształt. Jej ciało ma w sobie ogrom możliwości i odziedziczy nasze ludzkie cudowności kultury. Dlatego nazwałam ją „MYAKU-MYAKU”.
Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tą maskotkę, skojarzyła mi się z arteriami i żyłami – przyznaje Hinata Sakuda, autorka drugiej propozycji imienia maskotki, która znalazła się w oficjalnym oświadczeniu organizatorów: „Myaku” – jap. puls.
Kiyoshi Mori, zastępca sekretarza generalnego stowarzyszenia, które organizuje światowe targi, podkreśla, że szum medialny dookoła maskotki bardzo pomaga w jego pracy.: „Wiele osób dowiedziało się o Expo właśnie ze względu na siłę tego projektu”.
Osaka, gospodarz Expo 2025, jest w Japonii postrzegana przez pryzmat swojej „dziwnej” estetyki, specyficznego poczucia humoru i ekscentryczności. Wielu internautów śmieje się, że projekt maskotki jest najlepszym tego dowodem.
Oprac. Agnieszka Pawnik