Mateusz Dubiel zwycięzcą 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Mateusz Dubiel zwyciężył w 51. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina – poinformował w swoich mediach społecznościowych Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 27 młodych muzyków.
.Narodowy Instytut Fryderyka Chopina poinformował, że jury 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało następujące nagrody: 1. nagroda – Mateusz Dubiel; 2. nagroda – Gabriel Bortnowski; 3. nagroda – Krzysztof Wierciński; 4. nagroda – Piotr Lara; 5. nagroda – Jan Jakub Zieliński; 6. nagroda – Kacper Żaromski. Nie przyznano natomiast nagrody za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina.
W oczekiwaniu na Międzynarodowy Konkurs Chopinowski
.Konkursowa rywalizacja zaczęła się 27 listopada 2022 r. W konkursie wystartowało 27 pianistów. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 15 muzyków, a do finału dotarło ośmiu. Dwa pierwsze etapy konkursu to recitale solowe, w finale pianiści zagrali z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją maestro Michała Klauzy.
„Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Chopina to doskonała okazja do tego, aby zapewne przyszła polska ekipa sprawdziła się przed międzynarodowym Konkursem Chopinowskim” – powiedział PAP rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski. W jury konkursu zasiedli wybitni pianiści i pedagodzy: Katarzyna Popowa-Zydroń (przewodnicząca), Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Wojciech Świtała, Waldemar Wojtal i Paweł Zawadzki.
Koncerty laureatów 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbędą się w niedzielę 4 grudnia w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego. Retransmisję z tego wydarzenia będzie można usłyszeć w poniedziałek 5 grudnia w Programie Drugim Polskiego Radia. Mecenasem konkursu był PKN ORLEN, a Partnerem Głównym Totalizator Sportowy.
Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina organizowany od 1968 r. adresowany jest do polskich studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia. Odbywa się rokrocznie – z wyjątkiem lat poprzedzających Międzynarodowy Konkurs Chopinowski i – zdaniem muzykologów – może stanowić formę przepustki do udziału w konkursie międzynarodowym. I i II nagroda zdobyta w tym konkursie upoważnia do uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim z pominięciem eliminacji wstępnych.
Wśród laureatów konkursu krajowego, którzy potem odnosili sukcesy w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, byli m.in. Janusz Olejniczak, Krystian Zimerman, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Świtała i Rafał Blechacz.
Siła Konkursów Chopinowskich
.Chopin jest najbardziej rozpoznawalną na świecie polską marką kulturową, a Konkurs Chopinowski jest tej marki najważniejszą dźwignią. W tym roku wydarzenie cieszy się rekordowo dużym zainteresowaniem zarówno wśród muzyków, jak i publiczności ze wszystkich stref czasowych – pisze Artur SZKLENER, muzykolog, nauczyciel akademicki i menedżer kultury, od 2012 dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].
„Konkurs Chopinowski to na pewno jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych na świecie. Dla pianistów to rodzaj olimpiady, czas wielkiego święta muzyki. Moment, w którym – dzięki transmisjom na żywo – słuchacze i muzycy z całego globu łączą się z salą Filharmonii Narodowej w Warszawie, aby podziwiać muzykę Fryderyka Chopina, poznawać nowe wykonania, dyskutować o nich. Myślę, że to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących nasz kraj za granicą. W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina myślimy o nazwisku naszego największego kompozytora jak o pewnym symbolu, a wręcz marce kulturowej – najmocniejszej spośród wszystkich kojarzonych z Polską. Nawet gdy ktoś niewiele wie o naszym kraju, gdy odwołujemy się do nazwiska Chopina i jego twórczości – od razu wiadomo, o jaką muzykę i o jaką kulturę chodzi.
Z drugiej strony Konkurs Chopinowski, dzięki swojej tradycji, historii i przede wszystkim dzięki wspaniałym osobowościom artystycznym jego laureatów z całej ponaddziewięćdziesięcioletniej historii jest – mówiąc marketingowo – największą dźwignią „marki” Chopin, najważniejszym wydarzeniem, które pozwala wykorzystać siłę i wręcz swoistą magię jego twórczości” – pisze autor.
PAP/AJ