Matki Bożej z Lourdes - światowy Dzień Chorego

W kolejną rocznicę słynnych objawień Matki Bożej w Lourdes Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego. Tego dnia w wielu świątyniach i szpitalach podczas mszy udzielany jest sakrament namaszczenia chorych.
Światowy Dzień Chorego i objawienia w Lourdes
.Światowy Dzień Chorego w Kościele katolickim ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II. Chciał, aby tego dnia w sposób szczególny dostrzec osoby cierpiące na duszy i ciele. Na ten dzień wyznaczył datę 11 lutego – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, które jest wynikiem uznania przez Kościół objawień Matki Bożej ubogiej pasterce, św. Bernadecie Soubirous, w Grocie Massabielskiej w Lourdes, które miały miejsce 1858 r.
W tym roku hasłem 33. Światowego Dnia Chorego są słowa „Nadzieja zawieść nie może i umacnia nas w ucisku”. W swoim dorocznym orędziu na ten dzień papież Franciszek zwraca uwagę, że w cierpieniu człowiek uświadamia sobie, że wszelka nadzieja pochodzi od Boga. „On nas nie opuszcza i często zaskakuje darem wytrwałości, o której nigdy byśmy nie pomyśleli, a której sami nigdy byśmy nie zdobyli. Choroba staje się więc okazją do spotkania, które nas przemienia, do odkrycia niewzruszonej skały, do której możemy się zakotwiczyć, aby stawić czoła burzom życia” – napisał papież.
Franciszek zwraca też uwagę, że cierpienie jest także szkołą wiary, miłości i nadziei – zarówno dla chorych jak i tych, którzy się nimi opiekują. „Jesteśmy aniołami nadziei, posłańcami Boga, jedni dla drugich, wszyscy razem” – stwierdził.
W ramach obchodów Światowego Dniu Chorego w kościołach, szpitalach, hospicjach i domach opiekuńczo-leczniczych celebrowane są msze św., podczas których udzielany jest sakrament namaszczenia chorych.
Kto może przyjąć sakrament namaszczenia chorych?
.Według dokumentów Kościoła katolickiego sakrament namaszczenia chorych można przyjąć kilka razy w życiu – w przypadku ciężkiej i niebezpiecznej choroby, jeśli stan zdrowia się pogorszył, w sytuacji ponownego zachorowania oraz w sędziwym wieku. Nie udziela się go jednak osobom, które trwają uparcie w jawnym grzechu ciężkim.
Konstytucja o liturgii świętej „Sacrosanctum concilium” podaje, że właściwą porą na przyjęcie sakramentu namaszczenia chorych jest sytuacja, kiedy wiernym „zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości”.
Materią sakramentu jest olej z oliwek poświęcony przez biskupa w czasie mszy krzyżma w Wielki Czwartek.
W ramach obrzędu namaszczenia chorych kapłan nakłada w milczeniu ręce na głowę chorego, modli się nad nim i namaszcza go świętym olejem. „W wypadku konieczności wystarcza jedno namaszczenie na czole lub nawet na innej części ciała” – czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego.
Katechizm Kościoła katolickiego wskazuje, że „pierwszą łaską sakramentu namaszczenia chorych jest łaska umocnienia, pokoju i odwagi, by przezwyciężyć trudności związane ze stanem ciężkiej choroby lub niedołęstwem starości”. Wyjaśniono, że osoby proszące do sakrament powinny być „w stanie łaski uświęcającej”, czyli nie mieć na sumieniu grzechu ciężkiego.
Kościół dopuszcza, aby sakrament udzielać także dzieciom, „jeżeli osiągnęły taki poziom umysłowy, że ten sakrament może im przynieść pokrzepienie”. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których życie jest poważnie zagrożone np. przez choroby nowotworowe.
Sakrament namaszczenia można przyjąć w ciągu roku w kościele po mszy św. w zakrystii, w szpitalu, w domu podczas comiesięcznej wizyty kapłana z komunią św. oraz w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia po wezwania kapłana z posługą sakramentalną.
Natomiast „wierni, którzy znajdują się z jakiejkolwiek przyczyny w niebezpieczeństwie śmierci, powinni być umocnieni komunią świętą na sposób wiatyku” – wskazuje kodeks. Zaznaczono, że „udzielenia wiatyku chorym nie należy zbytnio odkładać”.
W szpitalach posługują kapłani diecezjalni oraz wielu zakonników, m.in. jezuici, orioniści, bonifratrzy, kamilianie czy marianie. „Jako kapelani w szpitalach, domach opieki i hospicjach jesteśmy nie tylko szafarzami sakramentów, ale także staramy się towarzyszyć pacjentom swoją obecnością, rozmową, modlitwą – mówi krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. prałat Arkadiusz Zawistowski. Jak zaznaczył, ludzie często w pierwszej kolejności potrzebują zostać wysłuchani.
Podczas osiemnastu objawień w Lourdes Matka Boża zachęcała m.in., aby cierpiący szukali nadziei w Bogu oraz prosiła o modlitwę w intencji nawrócenia grzeszników. We wskazanym przez Maryję miejscu wytrysnęło źródło. Korzystając z niego jedna z mieszkanek Lourdes została uleczona z paraliżu ręki.
Obecnie sanktuarium Matki Bożej w Lourdes we Francji jest słynnym miejscem pielgrzymkowym, do którego rokrocznie przybywa ponad 6 mln pątników i zwiedzających. 17 marca 2020 r. po raz pierwszy od początku objawień sanktuarium zostało zamknięte i wprowadzono modlitwę za pośrednictwem Internetu.
Najbardziej śmiertelne choroby w Polsce
.Wśród chorób, które obecnie są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków w 2023 r. wymieniane były choroby układu krążenia, nowotwory oraz COVID-19. Rozprzestrzenianiu się najróżniejszej formy nowotworów swój artykuł na łamach „Wszystko co Najważniejsze” poświęcił prof. Piotr CZAUDERNA. „Korzystając z szacunków dotyczących zachorowalności na raka, śmiertelności i danych dotyczących czynników ryzyka z 204 krajów oraz obejmujących czynniki ryzyka, od palenia tytoniu do narażenia na działanie czynników rakotwórczych w miejscu pracy, autorzy stwierdzili, że 4,45 miliona zgonów wynika z wystąpienia wymienionych czynników ryzyka. Stanowi to ogółem aż 44,4 proc. zgonów z powodu nowotworów. Jednocześnie skutkowało to utratą 105 milionów lat życia skorelowanych z niepełnosprawnością. Dane te są alarmujące” – pisze prof. Piotr Czauderna.
Całość jego eseju można przeczytać tutaj>>https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-piotr-czauderna-zdrowie/
PAP/Magdalena Gronek/WszystkocoNajważniejsze/ad