Kardynał Matteo Zuppi wysłannik papieża Franciszka na rozmowy w Moskwie

Wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy kardynał Matteo Zuppi złoży w środę i w czwartek wizytę w Moskwie – poinformował Watykan. Na początku czerwca kardynał Zuppi – przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch był na Ukrainie.

Wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy kardynał Matteo Zuppi złoży w środę i w czwartek wizytę w Moskwie – poinformował Watykan. Na początku czerwca kardynał Zuppi – przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch był na Ukrainie.

Kardynał Matteo Zuppi z wizytą w Moskwie. Cel: „znalezienie dróg do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju”

.W komunikacie przekazanym dziennikarzom Stolica Apostolska podkreśliła, że „podstawowym celem tej inicjatywy jest zachęcenie do gestów człowieczeństwa, które mogą przyczynić się do rozwiązania obecnej tragicznej sytuacji i znalezienia dróg do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju”.

Nie wiadomo jeszcze, z kim w Rosji będzie rozmawiał papieski wysłannik. W Kijowie spotkał się między innymi z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Podróż papieskiego wysłannika do Kijowa

.W dniach 5-6 czerwca br kard. Matteo Zuppi gościł z wizytą w Kijowie. W komunikacie przekazanym dziennikarzom Stolica Apostolska podała, że głównym celem tej inicjatywy jest „wysłuchanie w pogłębiony sposób władz ukraińskich w sprawie możliwych dróg do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju i wsparcie gestów człowieczeństwa, które przyczynią się do złagodzenia napięć”.

Wiadomość o powierzeniu przez papieża misji szefowi Episkopatu Włoch, metropolicie Bolonii, została ogłoszona przez Watykan 20 maja. Wcześniej, pod koniec kwietnia Franciszek powiedział po raz pierwszy dziennikarzom o watykańskiej misji w sprawie pokoju.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin wyjaśnił, że jej „natychmiastowym celem nie jest mediacja”, ale działania, aby „sprzyjać klimatowi”, który może doprowadzić do pokojowych dróg (rozwiązania konfliktu)”. „Rozmówcami na razie będą Moskwa i Kijów” – zaznaczył.

„Potem zobaczymy – dodał kardynał Parolin. – Nie chcemy nikogo wykluczać”.

Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny

.„Papież stara się zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zakończyć wojnę realistycznym pokojem, który uwzględniałby sprawiedliwość i rozwiązanie konfliktu” – mówi Andrea TORNIELLI, dziennikarz i pisarz, dyrektor wydawniczy Dykasterii ds. Komunikacji, w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM, zastępcą redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”.

Jak podkreśla, „fakt, że papież nigdy nie wskazał agresora w żadnej wojnie w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jest całkiem naturalny. Nawet Święty Jan Paweł II nigdy tego nie robił. Przykładem może być wojna na Bałkanach – Jan Paweł II nigdy nie wymienił Miloszevicia, mimo że popełnił on wiele zbrodni wojennych. Zachodnie media nazwały go nawet bałkańskim Hitlerem. Nie należy do tradycji i roli Kościoła wskazywanie, kto jest agresorem. Jednak papież zdecydowanie uznał za niewłaściwe nazywanie tego, co dzieje się na Ukrainie, wojskową operacją specjalną. Franciszek wyraźnie stwierdził, że jest to wojna, rosyjska agresja”.

Zdaniem Andrei TORNIELLEGO, „jedynym celem według papieża jest teraz zaprzestanie bombardowań, zaprzestanie zabijania ludzi. Po prostu: zakończenie wojny. Ponadto będzie starał się skłonić kraje do innego myślenia w kontekście stosunków międzynarodowych. Aby zamiast odstraszania wprowadzić współpracę. Myślenie w kategoriach odstraszania doprowadzi tylko do trzeciej wojny światowej, która unicestwi rasę ludzką – z powodu możliwości użycia broni jądrowej”.

Jak podkreśla, „bez Rosji trudno jest zbudować długotrwały pokój w Europie”.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 czerwca 2023
Fot. Francesco Ammendola / Ufficio per la Stampa e la Comunicazione della Presidenza della Repubblica