Media polonijne przyłączyły się do opowiadania Polski światu

Media polonijne przyłączyły się do opowiadania Polski światu

Media polonijne z Norwegii, Grecji, Ukrainy i Australii przyłączyły się do projektu “Opowiadamy Polskę światu”, poświęconego w najnowszej odsłonie 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Tam, gdzie Polacy, tam media polonijne

.Działający na Ukrainie polski magazyn “Monitor Wołyński” opublikował na swoich łamach tekst prezesa IPN Karola Nawrockiego “Polska sztafeta wolności”. “Gdy Ukraina broni się przed rosyjską inwazją, widzimy wyraźnie, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wciąż trzeba ją pielęgnować, a gdy to konieczne – stanąć do walki” – pisze Karol Nawrocki w “Monitorze Wołyńskim”.

“Monitor Wołyński” to dwujęzyczna gazeta wydawana przez Polaków zamieszkujących Ukrainę, szczególnie tereny Wołynia. Zarówno w swojej wersji drukowanej jak i cyfrowej dociera do Polaków i Ukraińców zamieszkujących ukraińskie obwody wołyński, rówieński i tarnopolski. Jej głównym celem jest przybliżenie Polski Ukraińcom oraz Ukrainy Polakom oraz sprzyjanie dialogowi obu narodów i łamanie stereotypów. 

Jego rozprawę poświęconą heroicznej partyzanckiej wojnie z rosyjskim okupantem przedrukowuje również działający w Grecji polski portal “Polonorama”.

Polacy karku nie schylają

.Tworzony przez Polaków w Norwegii portal “Razem Norge” opublikował u siebie z kolei tekst prof. Andrzeja Nowaka “Polacy karku nie schylają”. Wybitny polski historyk przekonuje w nim, że sensu i znaczenia czynu powstańców styczniowych nie da się zrozumieć bez kontekstu dziejowego całego regionu Europy Centralnej, dzisiejszego terytorium Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi.

“Aspektem dominującym, jeśli patrzeć na ponad trzysta lat istnienia Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdy zamieszkiwało ją i współtworzyło około dziesięć pokoleń obywateli, pozostaje tradycja wolności i obywatelskości, która ukształtowana była przez dwieście kilkadziesiąt sejmów, przez tysiące zgromadzeń sejmikowych. Głębokie korzenie owej tradycji sprawiły, że ludzie czerpiący z duchowego dorobku państwa polsko-litewskiego, wychowani przez opowieści swoich przodków, nie potrafili zgodzić się na życie z ugiętym karkiem” – pisze prof. Andrzej Nowak na łamach “Razem Norge”.

“Razem Norge” to polski portal tworzony przez i dla Polaków mieszkających w Norwegii. Skupia się zarówno na lokalnych wiadomościach z miejsc największych skupisk polskiej diaspory w tym kraju, jak i na prezentowaniu wiadomości z Polski i przekrojowych artykułów dotyczących problemów życia za granicą.

Media polonijne publikują także po ukraińsku – wspierając naszych przyjaciół

.Portal “Razem Norge” opublikował ten tekst również w tłumaczeniu na język ukraiński, bowiem to jedno z tych polonijnych mediów, które chce docierać także do przebywających na terenie Norwegii uchodźców wojennych z Ukrainy. Tamtejsza polska społeczność od początku wybuchu wojny mocno angażowała się w pomoc walczącej Ukrainie.

Polski przekaz o rocznicy powstania styczniowego dotarł również na Antypody. Polonijny portal z Sydney “Polish Express” także zamieścił na swoich łamach tekst prof. Andrzeja Nowaka. “Polish Express” to portal, który wyewoluował z wydawanego jeszcze w latach 90. polonijnego magazynu w Australii “Express wieczorny”. Pod nowym tytułem, w wersji internetowej, magazyn ukazuje się od roku 2015, starając się być źródłem informacji o Polonii i dla Polonii australijskiej.

“Opowiadamy Polskę światu” – co to jest?

.”Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promocji Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie “Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

oprac. AD

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 stycznia 2023