Megality sprzed 6000 lat odkryte we francuskich Alpach
W Veynes we Francji podczas prac archeologicznych odkryto grupę kilkudziesięciu megalitów, wysokich na ponad metr. Megality ustawione były w kręgach.
.W Veynes we francuskich Alpach podczas prac archeologicznych odkryto grupę kilkudziesięciu megalitów sprzed ok. 6000 lat. Wysokie na ponad metr megality, ważące kilka ton, były ustawione w kręgach. Niektóre z nich wciąż noszą ślady czerwonego pigmentu, a na kilku z nich zachowały się ślady petroglifów.
Prace archeologiczne w Veynes rozpoczęły się w marcu 2024 r. w ramach działań prewencyjnych przed budową w tym miejscu budynków przeznaczonych na mieszkania socjalne. Specjaliści zbadali obszar o powierzchni kilku hektarów. „Jesteśmy w miejscu, które doświadczyło co najmniej trzech faz osadnictwa” – podkreślił Cédric Lepère, odpowiedzialny za badania archeologiczne na tym obszarze. W poprzednich miesiącach znalezione przedmioty pozwoliły na ustalenie obszaru, w którym człowiek pojawił się 5000 lat temu, a także strefy, w której człowiek osiedlił się w epoce brązu. Niedawno nieoczekiwanie odkryto o wiele dawniejszy sektor – badania nad stratygrafią oraz kilka znalezionych ceramicznych naczyń pozwoliły ustalić obszar, na którym człowiek pojawił się już 6000 lat temu. To w tej części znaleziono grupę megalitów.
Każdy z kręgów, w których ustawione są megality, ma średnicę ok. dwóch metrów. W środku jednego z kręgów, pod ziemią, archeolodzy znaleźli dwie wazy. Żadna z nich nie zawierała prochów – odsunięto zatem hipotezę o rytuale pogrzebowym. Zdaniem specjalistów megality mogły zostać ustawione w tym miejscu, aby otoczyć ogniska, których ciepło zatrzymywane byłoby przez kamienie. Zwykle ten system ogrzewania umieszczany był wewnątrz domów. W Veynes jednak ślady po miejscach zamieszkania znaleziono w innym miejscu niż kręgi megalitów. Zdaniem Cédrica Lepère znalezione grupy megalitów mogą być związane z kultem bądź z miejscem pamięci.
Pod niektórymi kamieniami znaleziono zakopane spalone kości. Na razie nie wiadomo jednak, czy należą one do ludzi, czy do zwierząt.
Specjaliści oceniają również, że nie wszystkie megality zostały rozmieszczone w tym samym momencie. Analiza megalitów metodą węgla C14 ma pozwolić na ustalenie okresu, z którego pochodzą.
.Po zakończeniu prac archeologicznych część megalitów zostanie przewieziona do Lyonu i poddana analizie. Następnie niektóre ze znalezionych przedmiotów trafią do muzeum w Gap. Na miejscu stanowiska archeologicznego rozpocznie się planowana budowa, jednak zostanie ono odtworzone w 3D i udostępnione do zwiedzania wirtualnie.
Julia Delanne