Melony za 25 tysięcy dolarów. Japońska miłość do owoców premium

Tytułowa para melonów została wylicytowana na aukcji w Sapporo pod koniec maja 2023 roku. Zwycięzca zapłacił za nie 3,5 milionów jenów, o 500 tysięcy jenów więcej, niż jego zeszłoroczny poprzednik. Najwięcej w historii zapłacono za melony w 2019 roku – wtedy aukcja skończyła się na zawrotnej sumie 5 milionów jenów.
.Region miasta Yubari słynie z charakterystycznych melonów o wyjątkowo słodkim smaku. W 2023 roku na ich pierwszej aukcji w sezonie wzięło udział 9 farm, które wystawiły na sprzedaż 262 owoce. Zwycięską parę melonów zdobyła firma Hokuyupack Co., która sprzedaje pakowane owoce i warzywa.
Prezes firmy Kiyomichu Noda przyznał, że powodem, dla którego licytował, był wpływ pandemii Covid-19 na lokalną turystykę. W maju 2020 roku aukcja melonów zakończyła się na zaledwie 120 tysiącach jenów.
Mam nadzieję, że więcej ludzi przyjedzie do Yubari i spróbuje naszych pysznych melonów. Dlatego tym razem trochę na nie wydałem – Kiyomichu Noda, prezes firmy Hokuyupack Co., który wygrał aukcję melonów w maju 2023 roku
Noda obiecał także poczęstować kawałkami owoców przechodniów na targu w Yubari w kolejny weekend po zakończeniu aukcji.
Japońskie aukcje, które otwierają sezony na poszczególne owoce, bardzo często przyciągają ogromne tłumy i zbierają wysokie sumy. Na tym jednak owocowa obsesja Japończyków się nie kończy. Owoce tej klasy można dostać (oczywiście w sezonie) także w luksusowych sklepach w największych miastach.
Owoce mają wyjątkowy status w całej Azji, a już zwłaszcza w Japonii. Zakup owoców i obdarowywanie się nimi to część ważnych społecznych i kulturowych praktyk – podkreślił Soyeon Shim, profesor na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.
.Wiele z najdroższych owoców ma także specjalne znaczenie religijne i kulturowe. Są ofiarowywane bóstwom i duchom zmarłych w świątyniach i na domowych ołtarzach. Białe brzoskwinie, które symbolizują długowieczność i zdrowie, potrafią kosztować wiele tysięcy jenów, także w supermarketach. Można je także znaleźć na największych japońskich lotniskach, pakowane osobno, w miękką folię lub kawałki materiału, obok pojedynczych truskawek w pudełeczkach przypominających te ze sklepów jubilerskich. Melony zazwyczaj pakowane są w drewniane skrzynki.
Oprac. Agnieszka Pawnik