Mgławica Tarantula – mieszkaniec Wielkiego Obłoku Magellana
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali niezwykły obiekt znajdujący się w Wielkim Obłoku Magellana, zwany jako Mgławica Tarantula.
.Jak tłumaczą astronomowie z NASA, znajdujący się w odległości zaledwie 160 tysięcy lat świetlnych Wielki Obłok Magellana jest jednym z najbliższych towarzyszy Drogi Mlecznej. Jest on również domem dla jednego z największych regionów najbardziej intensywnego aktywnego formowania się gwiazd w naszym galaktycznym sąsiedztwie, jakim jest Mgławica Tarantula. Obraz wykonany za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a pokazuje zarówno wrzecionowate, pajęcze włókna gazu, które zainspirowały nazwę regionu, jak i intrygującą strukturę ułożonych „bąbelków”, które tworzą tak zwaną Mgławicę Plaster Miodu, widoczną w dolnym lewym rogu.
.Mgławica Plaster Miodu (Honeycomb Nebula) została odkryta przypadkowo przez astronomów korzystających z należącego do Europejskiego Obserwatorium południowego New Technology Telescope w celu zobrazowania pobliskiej SN1987A, supernowej znajdującej się najbliżej Ziemi od ponad 400 lat. Niezwykły, przypominający bańkę kształt mgławicy przykuwał uwagę naukowców od czasu jej odkrycia na początku lat 90-tych XX wieku. Zaproponowano różne teorie wyjaśniające jej unikalną strukturę.
W 2010 roku grupa astronomów zbadała mgławicę i przy użyciu zaawansowanej analizy danych i modelowania komputerowego doszła do wniosku, że jej wyjątkowy wygląd jest prawdopodobnie spowodowany połączonym efektem dwóch supernowych – nowsza eksplozja przebiła rozszerzającą się skorupę materiału utworzoną przez starszy kosmiczny wybuch. Badacze podejrzewają, że szczególnie uderzający wygląd mgławicy wynika z przypadkowego kąta obserwacji z kierunku Ziemi, efekt plastra miodu – okrągłych skorup –może nie być widoczny z innego punktu widzenia w kosmosie.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG