Michał Kłosowski o dekadzie Franciszka w Polsat News

Michał Kłosowski o dekadzie Franciszka w Polsat News

To była burzliwa dekada dla Kościoła, który z jednej strony otworzył się na peryferie świata, ale z drugiej niedostatecznie zadbał o swoje centrum, czyli Europę – mówił Michał Kłosowski, zastępca redaktora naczelnego “Wszystko co Najważniejsze” w programie “Gość Wydarzeń” na antenie telewizji Polsat News. Rozmowę prowadził Bogdan Rymanowski.

.Michał Kłosowski, autor wydanej właśnie książki “Dekada Franciszka”, był przez prowadzącego pytany o to, co jego zdaniem było największym sukcesem i największą porażką papieża Franciszka, który dokładnie 10 lat temu, 13 marca 2013 r. został wybrany następcą św. Piotra.

Największym sukcesem tego pontyfikatu jest większe otwarcie Kościoła na świat, szczególnie świat peryferii, dotychczas często w Kościele pomijanych. Mam tu na myśli nie tylko peryferie geograficzne wobec europejskiego centrum, ale również np. większe włączanie ludzi świeckich w proces tworzenia Kościoła – powiedział Michał Kłosowski.

Jego zdaniem najwięszą porażką pontyfikatu papieża Franciszka jest komunikowanie różnych zmian i niezrozumienie Europy, która dotychczas była centrum optyki Kościoła. – Chodzi na przykład o zmianę dotyczącą możliwości sprawowania mszy w rycie nadzwyczajnym (trydenckim), która została po prostu wprowadzona przez Franciszka, bez wyjaśnień i dyskusji. To zaś, zamiast jednoczyć katolików, wprowadziło podziały – mówił autor “Dekady Franciszka”.

Michał Kłosowski: świat jest zdumiony instrumentalnym rozgrywaniem sprawy Jana Pawła II

Bogdan Rymanowski pytał swojego gościa również o obecną dyskusję toczącą się w Polsce wokół papieża Jana Pawła II. Michał Kłosowski, na co dzień mieszkający w Rzymie i akredytowany przy Watykanie, mówił jak inni watykaniści komentują wydarzenia w Polsce.

– Zagraniczni dziennikarze ze zdumieniem patrzą na to, co się u nas dzieje po materiałach dotyczących Jana Pawła II i jego stosunku do problemu pedofilii w Kościele. Wszyscy, z którymi rozmawiałem, podkreślają, że kluczowa jest tu sprawa pełnego dostępu do archiwów kościelnych w Polsce i rzetelnych badań. Są zdumieni, że tak instrumentalnie rozgrywa się obecnie tę sprawę – powiedział Michał Kłosowski.

Dodał również, że polski problem “grania teczkami” jest dla zagranicy kompletnie niezrozumiały. W tym kontekście polecił widzom lekturę tekstu ks. Andrzeja Dobrzyńskiego opublikowanego na łamach “Wszystko co Najważniejsze”.

Michał Kłosowski o dekadzie Franciszka

.Papież Franciszek jest pierwszym papieżem wywodzącym się ze światowego Kościoła katolickiego. Ten bogaty w wydarzenia i przełomy czas starał się podsumować Michał Kłosowski w swojej książce “Dekada Franciszka”. Publikacja pomaga zrozumieć kluczowe kwestie, które naznaczyły ten pontyfikat: społeczną naukę Kościoła, ekonomię, relację między peryferiami a centrum, synodalność i hierarchię, działalność dyplomatyczną Kościoła. Książka ta zawiera również trafne spostrzeżenia dotyczące Watykanu i jego stosunku do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zaciekawi także tych, którzy nie patrzą na Kościół z punktu widzenia jego historii. Publikację można kupić online w Sklepie Idei oraz w dobrych księgarniach stacjonarnych i internetowych.

WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 marca 2023