Międzynarodowy Dzień Archeologii w Bytomiu - tematem wikingowie
Wikiński obóz, wojowie, warsztaty zielarskie i tkackie, prelekcje, warsztaty i inne atrakcje poświęcone tajemniczym wikingom – to wszystko będzie oferował Międzynarodowy Dzień Archeologii, który odbędzie się w sobotę w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (Śląskie).
Międzynarodowy Dzień Archeologii w Bytomiu
.Międzynarodowy Dzień Archeologii w Bytomiu będzie dotyczył przede wszystkim wczesnośredniowiecznej Skandynawii. Z tej okazji Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (MGB) organizuje w sobotę warsztaty, podczas których będzie można wcielić się w rolę profesjonalnego archeologa i spróbować swoich sił w przygotowanym na ten cel wykopie archeologicznym. Muzeum przygotuje atrakcje adresowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci. W trakcie zajęć dla najmłodszych zostaną wykonane m.in. modele drakkary – łodzi Wikingów.
„W tym roku postawiliśmy na wikingów i większość tematów jest związana ze wczesnośredniowieczną Skandynawią. A co sprawi, że poczujemy klimat tamtych czasów? Oczywiście pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcji Stowarzyszenie Utgard z Gliwic. Będą wojowie, łucznik i wikińskie kobiety, obóz, warsztaty, m.in. zielarskie i tkackie” – wyjaśniła, cytowana w informacji prasowej kierowniczka Działu Archeologii MGB Beata Badura.
Bogowie nordyccy
.Atrakcją sobotniego wieczoru będzie również wystawa fotograficzna pt. „Bogowie nordyccy” udostępnione przez Stowarzyszenie Utgard z Gliwic. „Skandynawowie” z grupy rekonstrukcji zaprezentują obozowisko, życie codzienne, przedmioty codziennego użytku, rękodzieło, a także poprowadzą warsztaty tematyczne – tkackie i zielarskie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr hab. Jakub Morawiec z Instytutu Historii UŚ, znany badacz epoki wikingów, który w swojej prelekcji postara się przybliżyć słuchaczom te niezwykle interesujące czasy.
Promocja ochrony dziedzictwa archeologicznego
.”Archeolodzy z MGB i Oddziału Górnośląskiego SNAP tradycyjnie wprowadzą chętnych w tajniki wykopalisk archeologicznych w specjalnie przygotowanym wykopie, znajdującym się w muzealnym ogrodzie. Będzie można także wykonać tekturowy model długiej łodzi wikińskiej, a na wystawie fotograficznej stanąć oko w oko z nordyckimi bogami” – zapowiedziała Badura. „Najważniejszym przekazem wydarzenia jest nie tylko przybliżenie uczestnikom zajęć zagadnień związanych z nauką, jaką jest archeologia, ale także promocja ochrony dziedzictwa archeologicznego” – dodała. Wydarzenie odbędzie się w sobotę w godzinach 12.30-16. Partnerem wydarzenia jest Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.
Stratyfikacja społeczna w starożytności
.Na temat nierówności społecznych w starożytnym świecie na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Carles LALUEZA FOX w tekście “Archeologia nierówności“.
“Tutenchamon za życia był mało znanym faraonem. Istnieją dowody na to, że pochowano go w pośpiechu. Trumna, w której znaleziono mumię Tutenchamona, została wykonana z litego złota i waży ponad 100 kg. Trudno sobie wyobrazić, jak imponujące musiały być pochówki tak potężnych władców starożytnego Egiptu, jak Cheops, Totmes III czy Ramzes II. Niestety, wszystkie one zostały splądrowane jeszcze w starożytności”.
“Wbrew powszechnemu przekonaniu większość archeologów powiedziałaby, że poszukiwanie skarbów nie jest ich głównym celem; chcą zrozumieć codzienne życie minionych cywilizacji. Mimo to skrajności – bajeczne bogactwa królów i trudna egzystencja zwykłych ludzi – pozwalają zrozumieć to, co można uznać za jeden z głównych celów archeologii: badanie ewolucji życia społecznego w starożytności”.
“Jedną z najbardziej oczywistych metod jest analiza składu inwentarzy grobowych. Bogate pochówki mogą jednak nie być nie tyle dowodem zróżnicowania społecznego, ile próbą zademonstrowania znaczenia i odrębności danej grupy w stosunku do innych. Rozwarstwienie społeczne może opierać się na bogactwie, ale także na osobistym prestiżu i władzy. Dlatego nie zawsze można ocenić różnice społeczne, porównując wyłącznie pochówki”.
.”Niektórzy archeolodzy próbowali zastosować zasady ekonomii do zbadania różnic społecznych i porównania danych z różnych miejsc. W badaniu kierowanym przez Samuela Bowlesa z Instytutu Santa Fe, opublikowanym w „Nature” w 2017 r., próbowano odpowiedzieć na to pytanie, stosując współczynnik Giniego – najczęściej używany do pomiaru nierówności dochodów – w odniesieniu do dużej liczby stanowisk archeologicznych, zarówno w Starym Świecie, jak i w obu Amerykach. Na liście stanowisk znalazły się takie miejsca, jak Çatalhöyük w Turcji, Pompeje we Włoszech i Teotihuacán w Meksyku; autorzy określili wymiary domów jako szacunkowe wskaźniki bogactwa tamtejszych społeczeństw” – pisze prof. Carles LALUEZA FOX.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ