
LEGO – małe, plastikowe i kolorowe klocki od prawie 70 lat wywołują radość i pobudzają kreatywność zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z małych kloców można stworzyć praktycznie wszystko – od samochodów przez dinozaury po niemal dowolny twór, który można sobie wyobrazić. Dnia 28. stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lego.
Ta ponadczasowa zabawka od lat sprawia radość ludziom w każdym wieku. Choć początki LEGO były skromne, to w roku 2017 marka ta uznawana była za jedną z najbardziej wpływowych na świecie, górując nad takimi gigantami jak Google, Nike czy Ferrari. Międzynarodowy Dzień LEGO, obchodzony 28. stycznia, przypomina jak duży wpływ na świat wywarły te małe klocki.
Historia LEGO
Międzynarodowy Dzień LEGO obchodzony jest tego samego dnia, w którym duński stolarz, Godtfred Kirk Christiansen, po raz pierwszy złożył swój patent na oryginalny klocek w 1958 roku. Klocki były wyjątkowe, ponieważ mogły w sposób szczególny i trwały łączyć się ze sobą. Można było stworzyć z nich konstrukcję, która nie rozpadałaby się w łatwy sposób. Patent dotyczył również systemu łączenia się kloców, co uchroniło pomysł Christiansena przed konkurencją

28. stycznia często postrzegany jest jako dzień narodzin firmy, jednak została ona założona przez Christiansena w 1932 roku w duńskim mieście Billund. Tworzono w niej wówczas różne drewniane zabawki. Nazwa wzięła się z połączenia duńskich słów “LEg GOdt”, które można przetłumaczyć jako “dobra zabawa”.
LEGO było jedną z pierwszych firm produkujących zabawki, która zaczęła używać maszyn do tworzenia form wtryskowych. Dzięki temu możliwe było stworzenie pierwszych plastikowych kloców w 1949 roku. W ciągu 17 lat od wyprodukowania pierwszego klocka z tworzywa sztucznego, w 1966 roku, LEGO stało się firmą globalną, sprzedającą swoje produkty w 42 krajach. Wówczas koncern mógł pochwalić się 57 zestawami, 25 pojazdami oraz produkował 706 milionów elementów rocznie.

LEGO nie przestało się rozwijać. W 1968 roku został otwarty pierwszy LEGOLAND, czyli park rozrywki związany z klockami. W czasie pierwszego sezonu przyciągnął on ponad 625 000 gości. Dziś istnieje 9 LEGOLANDÓW w Europie, Azji i USA, a kolejne trzy mają zostać otwarte w ciągu najbliższych kilku lat.
Pierwsze minifigurki narodziły się w 1978 roku. Od tego czasu stały się integralną częścią większości zestawów.
W maju 2011 roku, prom kosmiczny Endeavor STS-134 przewiózł 13 zestawów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, na której astronauci wspólnie złożyli modele aby zbadać jak klocki będą reagować w środowisku mikrograwitacji. Była to część programu LEGO Bricks in Space.

W maju 2013 roku złożono i wystawiono w Nowym Jorku największy model LEGO jaki udało się stworzyć. Został wykonany z ponad 5 milionów klocków. Przedstawią on model myśliwca X-Wing, z serii Star Wars, w skali 1:1.
LEGO otworzyło setki sklepów detalicznych na całym świecie. Około 100 z nich znajduje się w USA, ponad 50 w Europie (6 w Polsce), w samych Chinach funkcjonuje ich ponad 200. Ponadto LEGO posiada również firmowe sklepy w kompleksach rozrywkowych, takich Disneylandy.
Wpływ na świat
Obecnie LEGO jest prawdziwie globalnym przedsiębiorstwem. Silna tożsamość marki, unikalny i prosty design sprawiają, że dzieci wciąż chcą się bawić klockami, a historia i wszechstronność sprawiają, że dorośli chcą je kolekcjonować.
Oprac. Emil Gołoś