
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzi cały świat; większość państw 20 listopada, część 1 czerwca. Na temat dobrostanu dzieci wypowiada się 20 listopada 2023 papież Franciszek.
Dokumenty na temat praw dziecka
.Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka upamiętnia podpisanie Deklaracji Praw Dziecka – dokument zbierający postulaty dotyczące rozwoju i funkcjonowania dzieci, uchwalony przez ONZ 20 listopada 1959 roku.
Deklaracja głosi, że dziecko już w momencie przyjścia na świat ma prawo do nazwiska, obywatelstwa, ubezpieczeń społecznych. Uwzględnia również potrzeby dziecka – jak potrzebę bycia kochanym czy potrzebę rozwoju – i podkreśla, że opiekunowie prawni mają obowiązek zapewnić dziecku miłość i możliwość rozwoju. Zaznacza także, że żadnego dziecka nie wolno traktować gorzej ze względu na rasę, wyznanie czy niepełnosprawność.
20 listopada została uchwalona także Konwencja o prawach dziecka. Światowi przywódcy podpisali ją w 1989 roku. Przypomina dorosłym o tym, żeby uwzględniali dobro dzieci przy podejmowaniu decyzji, akceptowali dzieci i troszczyli się o ich dobrostan.
W Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka każdego roku organizacja UNICEF zachęca dzieci i nauczycieli do ubierania się na niebiesko i wykorzystywania tego koloru we wszelkich działaniach podejmowanych ze względu na to święto.
Papież w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 2023
.„Żadna wojna nie jest warta łez dzieci” – to słowa papieża Franciszka, opublikowane w serwisie X na jego profilu Pontifex w obchodzony w poniedziałek Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Watykan opublikował następujące przesłanie papieża: „Ileż dzieci pozbawionych jest podstawowego prawa do życia oraz integralności fizycznej i psychicznej z powodu konfliktów?”.
„Ileż dzieci zostaje zmuszonych do uczestnictwa lub asystowania w walkach i noszenia potem blizn? Żadna wojna nie jest warta łez dzieci” – dodał Franciszek.
Rola rodziców
.Rola rodziców w wychowaniu dzieci jest kluczowa. To od nich dziecko najbardziej potrzebuje miłości i zapewnienia możliwości rozwoju. Na ten temat wypowiada się Jarosław KORDZIŃSKI, autor tekstów z zakresu zarządzania oświatą: „nasz sposób dogadywania się z innymi, podobnie jak to, jak postrzegamy i oceniamy świat, a nawet to, jak się zachowujemy w sytuacji zagrożenia, w znacznym stopniu stanowi naturalną konsekwencję tego, jak porozumiewali się ze sobą oraz z nami nasi rodzice. W jaki sposób rozmawiano w środowisku, w którym powoli wkraczaliśmy w dorosłość”.
„O tym, że to właśnie od naszych rodziców przejmujemy pewne powtarzane klisze językowe świadczy choćby sytuacja, kiedy w dorosłych związkach słyszymy niekiedy: „Mówisz jak twoja matka” albo „Zachowujesz się dokładnie jak twój ojciec”. Co więcej, sami niekiedy się łapiemy na tym, że wypowiadane przez nas słowa oraz kryjące się za nimi poglądu już gdzieś słyszeliśmy. I właśnie wtedy przypominamy sobie, że to były słowa naszych rodziców. Co gorsza, słowa, które swego czasu bardzo nas irytowały…” – twierdzi ekspert.
„Wspomniane kalki językowe bardzo często przekładają się na nasze postawy czy reprezentowany przez nas system wartości. W jakim przekonaniu żyje dziewczyna, w której głowie zasiano pogląd, że „Faceci potrafią tylko krzywdzić kobiety”, a w jakim chłopak, któremu zakodowano pogląd, że „One zrobią wszystko, żeby cię wykorzystać”? Jak się układają związki tych osób z przedstawicielami płci przeciwnej? I jak muszą się czuć ich partnerzy osądzani od czasu do czasu poprzez pryzmat tych właśnie poglądów?” – pyta Jarosław Kordziński.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/AB