Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego - finał i ogłoszenie laureratów

Artyści z Polski, Hiszpanii i Korei Południowej to 12. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną 11 maja, po ostatnim z koncertów konkursowych.

Laureaci prestiżowego konkursu

.Podczas decydującego etapu tegorocznej odsłony Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego zaprezentuje się trójka reprezentantów Polski: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski, a także reprezentant Hiszpanii Esteban Jimenez Suarez i Tae-Yeon Kim z Korei Południowej.

W trakcie koncertów, które odbędą się 10 i 11 maja z udziałem orkiestry w Filharmonii Narodowej w Warszawie, artyści wykonają „Koncert wiolonczelowy” Lutosławskiego, a także jeden z wybranych przez siebie koncertów Josepha Haydna lub Carla Philippa Emanuela Bacha. Koncerty transmitowane będą na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone po ostatnim z nich. Gala wręczenia nagród odbędzie się 12 maja w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. W 2024 r. limit wiekowy uczestników ustalono na 30 lat.

Jak powstał Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego

.Ustanowiony w 1996 r. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego ma- jak czytamy na stronie internetowej imprezy – umożliwić młodym, polskim i zagranicznym wiolonczelistom zaprezentowanie się przed pedagogami, porównanie sztuki wykonawczej polskich muzyków z ich koleżankami i kolegami z innych krajów, nawiązywanie międzynarodowych kontaktów i gromadzenie doświadczeń, przygotowujących do występów na innych festiwalach.

W jury konkursu w tym roku zasiadają: Roman Jabłoński (przewodniczący), Mindaugas Backus, Andrzej Bauer, Magdalena Bojanowicz, Henri Demarquette, Roel Dieltiens, Anssi Karttunen, Yuri Laniuk, Jens Peter Maintz, Tomasz Strahl oraz Marcin Zdunik.

Laureatami 11. edycji konkursu w 2018 r. zostali Haruma Sato (Japonia, I miejsce), Michiaki Ueno (Japonia, II miejsce), Yibai Chen (Chiny, III miejsce) i Oliver Herbert (Stany Zjednoczone, IV miejsce). Nagrody specjalne za najlepsze wykonanie otrzymali Krystyna Wiśniewska, Oliver Herbert (USA), Haruma Sato (Japonia) i Antonin Musset (Francja). Nagrodami dla akompaniatorów wyróżnione zostały natomiast wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz, pianistki Agnieszka Kozło i Naoko Sonoda, a także pianista Radosław Kurek. 

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 maja 2024