Mieliśmy święto demokracji z prawdziwego zdarzenia - prezydent o wyborach
Mieliśmy wczoraj święto demokracji z prawdziwego zdarzenia, gdzie pokazaliśmy, że odpowiedzialnie bierzemy sprawy w swoje ręce – powiedział prezydent o wyborach 15 października 2023.
Prezydent o wyborach: test dojrzałości demokracji
.Każde wybory są swoistym testem tego, na ile jesteśmy demokratycznym społeczeństwem, dojrzałym społeczeństwem. Bardzo dziękuję wszystkim moim rodakom, wszystkim, którzy poszli oddać swój głos – powiedział prezydent Andrzej Duda w oświadczeniu dla mediów 16 października w Rzymie, gdzie przebywa w związku z 45. rocznicą wyboru Jana Pawła II na stolicę Piotrową.
Prezydent podkreślił, że wybory te wyróżniają się „gigantyczną frekwencją”, która – jak zauważył – była najwyższa w długim okresie wolnej Polski, niepodległej i suwerennej.
„Apelowałem o tę frekwencję i (…) bardzo za nią dziękuję. Bardzo dziękuję wszystkim moim rodakom, wszystkim państwu, którzy poszliście oddać swój głos” – powiedział Andrzej Duda.
Podziękował także wszystkim, którzy wzięli udział w referendum. „To były naprawdę bardzo ważne wybory i cieszę się, że oddaliśmy w nich głosy” – dodał.
Prezydent wskazał, że „trzeba spokojnie czekać na to, aż te wyniki będą”. „Mam nadzieję, że jutro gdzieś około południa Państwowa Komisja Wyborcza zakończy już wszystkie zliczanie głosów i będzie mogła podać oficjalne wyniki” – zaznaczył Andrzej Duda.
Prezydent o wyborach: mamy stabilną demokrację
.Zwracając uwagę na to, że obecnie wszyscy czekamy na zakończenie prac przez Państwową Komisję Wyborczą podziękował wszystkim wyborcom, „wszystkim moim rodakom, którzy wzięli udział w wyborach i w Polsce, i poza granicami”.
„Demokracja w Polsce jest stabilna. Cieszę się z tego ogromnie. Cieszę się, że jest ten głos polskiego społeczeństwa, jaka jest jego wola. Coraz bardziej ona się rysuje, klaruje. Z góry można powiedzieć, że tym, którzy zwyciężyli w wyborach – z całego serca gratuluję. Wszystkim nowym posłom, nowym senatorom gratuluję i tym, którzy będą mieli mandaty w tym nowym parlamencie z całego serca gratuluję” – podkreślił prezydent Duda.
Prezydent RP zwrócił też uwagę na to, że wybory przebiegły spokojnie i to pomimo tak wysokiej frekwencji.
Co najważniejsze, przy tak ogromnej frekwencji te wybory przebiegły spokojnie”. „Było bardzo wiele obaw”. „Wiecie państwo, że jest sytuacja wojenna, że mamy wojnę za naszą wschodnią granicą, że mamy atak hybrydowy ze strony białoruskiej, że tych potencjalnych możliwości ingerencji na różne sposoby w nasze wybory było bardzo dużo” – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Dziękując za poświęcenie wszystkim członkom komisji wyborczych docenił też pracę wszystkich, którzy dbali o bezpieczeństwo państwa w tak ważnym czasie.
„Dziękuję wszystkim, którzy dbali o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej w tym czasie, którzy pilnowali bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – zarówno tego teleinformatycznego, jak i bezpieczeństwa bezpośrednio fizycznego. To było bardzo ważne zadanie i jestem za to ogromnie wdzięczny”.
Polska – trudne zadanie Polaków
.O wyzwaniach, jakie przed Polakami stawia demokracja i społeczeństwo obywatelskie pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Zdzisław Krasnodębski. Zwrócił uwagę, że „Polska nie jest tylko krainą geograficzną, miejscem, nie jest zbiorem ludzi, łańcuchem pokoleń czy państwem, lecz czymś więcej. „Zmieniały się granice, skład ludnościowy, formy polityczne, a Polska trwała – nawet gdy jej nie było jako państwa na mapie Europy” – pisał.
„Polska jest naszym transcendentnym punktem odniesienia, który czyni nas Polakami w odróżnieniu od tych, którzy są po prostu mieszkańcami Polski lub są skupieni w inne wspólnoty, ukonstytuowane przez inne duchowe symbole. Aby ludzie utworzyli naród, muszą mieć symboliczne, święte centrum. Polska, będąc naszym duchowym odniesieniem, konstytuującym naszą tożsamość, jest także określającą nas rzeczywistością, w której się ta duchowość realizuje, realną historią z całym bagażem zwycięstw i klęsk, zasług i win, ze wszystkimi naszymi rozterkami, konfliktami” – zwraca uwagę prof. KRASNODĘBSKI.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad