Miesiąc polskiego dziedzictwa - uchwała parlamentu Kanady

Miesiąc polskiego dziedzictwa

Parlament Kanady zajmie się projektem uchwały w sprawie miesiąca polskiego dziedzictwa. Do Izby Gmin parlamentu federalnego właśnie wpłynął wniosek w tej sprawie.

.”Projekt uchwały został formalnie zgłoszony przez deputowanego z okręgu Mississauga East-Cooksville Petera Fonsecę, w przygotowaniu tego projektu bardzo pomagał deputowany z okręgu Etobicoke-Lakeshore James Maloney. Jak słyszymy, możliwe jest zakończenie procedowania parlamentu w tej sprawie przed latem 2023 roku” – powiedziała konsul generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska. Miesiąc polskiego dziedzictwa jest ważnym gestem we współpracy między Kanadą a Polską.

„Izba uznaje istotny wkład Kanadyjczyków polskiego pochodzenia do kanadyjskiego społeczeństwa, gospodarki, polityki i kultury oraz znaczenie edukacji Kanadyjczyków w każdym wieku na temat kluczowych wartości, którymi Kanadyjczycy polskiego pochodzenia przyczynili się do siły i różnorodności Kanady” – napisano w projekcie uchwały, który jest tzw. prywatnym wnioskiem, czyli odpowiednikiem polskiej inicjatywy poselskiej. „W opinii Izby, rząd powinien dokonać refleksji nad polskim dziedzictwem, mając na myśli przyszłe pokolenia i ustanowić 3 maja każdego roku Dniem Polskiej Konstytucji, a miesiąc maj każdego roku, Miesiącem Polskiego Dziedzictwa” – brzmi dalsza część wniosku.

To druga tego typu inicjatywa w sprawie miesiąca dziedzictwa polskiego. Wcześniej parlament prowincji Ontario uchwalił ustawę, która weszła w życie w styczniu br. Maj w największej prowincji Kanady był po raz pierwszy Miesiącem Dziedzictwa Polskiego. Odbyło się wiele imprez przypominających o kanadyjskiej Polonii, w tym w Toronto przez śródmieście przeszedł pochód z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a na maszt przed ratuszem została wciągnięta w tym dniu polska flaga. W całej Kanadzie ponad 1 mln mieszkańców ma polskie pochodzenie, a ponad połowa z nich mieszka w Ontario.

Polonia jest naszą ogromną siłą, ogromnym kapitałem

.”Polonia (polska diaspora) jest ogromną siłą, ogromnym kapitałem. Wystarczy spojrzeć na liczby: podczas gdy w kraju mieszka ok. 38 milionów Polaków, za granicą jest ich łącznie aż 20 milionów. Polska jest w gronie pięciu krajów, które mają najliczniejszą mniejszość poza granicami kraju, Polonia to najliczniejsza procentowo grupę narodową poza granicami własnego państwa” – pisze min. Jan Dziedziczak na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom.

Wszystko zaczyna się od świadomości swojej tożsamości, do czego skłania wiele osób już samo mieszkanie za granicą kraju. Polskość w Polsce jest trochę jak powietrze – tak oczywista, że jej nie zauważamy. Gdy jednak jesteśmy za granicą, zaczynamy dostrzegać tę swoją polską tożsamość, pewien polski kod kulturowy” – pisze min. Dziedziczak.

PAP/Anna Lach/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 grudnia 2022