Minister rolnictwa Ukrainy aresztowany - zarzuty korupcyjne

Wysoki Sąd Antykorupcyjny Ukrainy nakazał w piątek 26 kwietnia aresztowanie ministra rolnictwa Mykoły Solskiego w związku z zarzutami o nielegalne nabycie gruntów państwowych wartych ok. 7 mln dolarów. Minister w czwartek podał się do dymisji.

.Sąd wyznaczył kaucję w wysokości 75,7 mln hrywien (1,9 mln dolarów), po wpłaceniu której Solski będzie mógł wyjść z aresztu.

Ministrowi grozi nawet 12 lat więzienia

.Sędzia Wysokiego Sądu Antykorupcyjnego przychylił się w piątek do wniosku Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej i zastosował wobec Solskiego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 60 dni, do 24 czerwca, w ramach postępowania przygotowawczego.

Podczas czwartkowego przesłuchania prokurator Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej zwrócił się do sądu o tymczasowe aresztowanie Solskiego argumentując, że istnieje ryzyko utrudniania przez niego śledztwa, wpływania na świadków oraz ukrywania się przed śledztwem.

Zdaniem prokuratury „waga przestępstwa” jest powodem do ograniczenia wolności osoby oskarżonej o takie przestępstwo. Ponadto Solski wielokrotnie przekraczał granicę w czasie stanu wojennego. Jak wyjaśnił później jego adwokat, wszystkie przekroczenia granicy były spowodowane podróżą służbową, a jedno – oficjalnie uzgodnionym urlopem.

Prokuratorzy poinformowali w czwartek, że w przypadku udowodnienia winy grozi Solskiemu do 12 lat pozbawienia wolności.

Przewodniczący parlamentu Ukrainy Rusłan Stefanczuk powiadomił, że podejrzany w sprawie korupcyjnej Solski podał się do dymisji i jego wniosek będzie głosowany w najbliższym czasie.

Mykoła Solski oskarżony o nielegalne przejęcie gruntów

.Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) we wtorek poinformowało, że Solski jest podejrzany o nielegalne wejście w posiadanie ziemi wartej 291 mln hrywien (około 7 mln dolarów). Ponadto miał on usiłować nielegalnie przejąć ziemię o wartości 190 mln hrywien (około 4 mln dolarów).

Solski odrzucił te zarzuty. Oznajmił, że wydarzenia wymienione przez NABU miały miejsce w latach 2017-2018, gdy był adwokatem i nie pełnił funkcji ministra.

Ukraina trwa i walczy

.W grudniu 2022 r. Wołodymyr ZEŁENSKI, prezydent Ukrainy, wygłosił przemówienie na posiedzeniu Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jego treść jest dostępna w języku polskim na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że „wbrew wszelkim przeciwnościom losu i ponurym scenariuszom Ukraina nie upadła. Ukraina trwa i ma się dobrze. Dzięki temu mogę podzielić się z Wami naszym pierwszym wspólnym zwycięstwem – pokonaliśmy Rosję w bitwie o umysły świata. Nie boimy się. Nie powinien się bać nikt na świecie. Jest to zwycięstwo Ukraińców – zwycięstwo, które dodaje nam odwagi inspirującej cały świat. Jest to zwycięstwo Amerykanów – dzięki niemu udało się Wam zjednoczyć globalną społeczność w celu ochrony wolności i prawa międzynarodowego. Jest to zwycięstwo Europejczyków – sprawiło, że Europa stała się silniejsza i bardziej niezależna niż kiedykolwiek”.

Jak podkreślił „rosyjska tyrania straciła nad nami kontrolę i już nigdy nie wpłynie na nasze umysły. Musimy jednak zrobić wszystko, aby zapewnić, że kraje globalnego Południa odniosą takie samo zwycięstwo. Wiem jeszcze jedno – Rosjanie będą mieli szansę na wolność dopiero wtedy, gdy pokonają Kreml we własnych umysłach. A jednak walka trwa! I musimy pokonać Kreml także na polu bitwy”.

„Jest to nie tylko walka o terytorium, o tę czy inną część Europy. To walka nie tylko o życie, wolność i bezpieczeństwo Ukraińców czy jakiegokolwiek innego narodu, który Rosja próbuje podbić. Ta walka określi, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci i wnuki, a potem ich potomstwo. Określi, czy będzie to świat demokracji – dla Ukraińców i dla Amerykanów; dla wszystkich. Tej bitwy nie można wstrzymać ani odłożyć na później. Nie można jej też zignorować w nadziei, że ocean lub inna przeszkoda zapewni ochronę” – stwierdził Wołodymyr ZEŁENSKI.

Dodał, że „rosyjska taktyka jest prymitywna. Rosjanie palą i niszczą wszystko, co widzą. Wysłali bandytów na linię frontu. Wysłali skazańców na wojnę. Rzucili wszystkie siły przeciwko nam. Podobnie jak inna tyrania, która w bitwie o Ardeny wykorzystała wszystko, co miała, przeciwko wolnemu światu. Jak dzielni amerykańscy żołnierze utrzymywali swe linie i odpierali siły Hitlera podczas świąt Bożego Narodzenia w 1944 roku, tak dzielni ukraińscy żołnierze robią to w te święta z siłami Putina. Ukraina utrzymuje swoje tereny i nigdy się nie podda!”.

„Zbudowaliśmy już silną Ukrainę – z silnymi ludźmi, silną armią i silnymi instytucjami. Razem z Wami! Tworzymy silne gwarancje bezpieczeństwa dla naszego kraju oraz całej Europy i świata. Razem z Wami! Ponadto – również razem z Wami! – zdyscyplinujemy każdego, kto przeciwstawi się wolności. Stworzy to podstawę ochrony demokracji w Europie i na świecie” – zaznaczył Wołodymyr ZEŁENSKI.

PAP/Iryna Hirnyk/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 kwietnia 2024