Ministerstwo ds. Samotności w Katowicach
W Katowicach działa od czwartku miejsce, w którym osoby samotne będą mogły spędzić czas w towarzystwie, zjeść tani posiłek czy wziąć udział w różnych zajęciach. „Społeczne Ministerstwo ds. Samotności” – taką nazwę nosi placówka, która jest wzorowana na rozwiązaniach z Japonii i Anglii.
Ministerstwo ds. Samotności w Katowicach
.„W przestrzeni Katowic powstało kolejne miejsce, w którym będzie można otrzymać pomoc. Mamy już sklepy socjalne, srebrny telefon dla katowickich seniorów czy +złotą rączkę+. Teraz ruszamy z kolejnym unikatowym projektem, jakim jest Ministerstwo ds. Samotności. Będzie tu można spędzić czas w towarzystwie, zjeść tani posiłek czy wziąć udział w różnych zajęciach i warsztatach. Cel jest jeden – walka z samotnością, która dotykać może każdego, bez względu na wiek” – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.
„Ministerstwo”, wzorowane na podobnych rozwiązaniach znanych z Japonii czy Anglii, w Katowicach wymyśliła je i wcieliła w życie Fundacja Wolne Miejsce, która od lat na różne sposoby pomaga potrzebującym, np. organizując Wigilie dla samotnych. Placówkę uruchomiono w kamienicy przy ul. Mikołowskiej 44. W sierpniu podpisano umowę, na mocy której Fundacja wynajęła od miasta parter i pierwsze piętro w budynku na 9 miesięcy z możliwością przedłużenia.
„Po Wigilii dla samotnych, śniadaniu wielkanocnym oraz sklepach socjalnych teraz przyszła pora na walkę z chorobą cywilizacyjną XXI wieku, z samotnością. Jednym z najważniejszych elementów będzie codzienna dostępność profesjonalnego wsparcia: psychologicznego, terapeutycznego, prawnego. Każdy znajdzie u nas swoje wolne miejsce” – zaznaczył prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski.
Człowiek jako istota społeczna
.Dziennikarz, Markham HEID, w tekście „Człowiek społeczny” zaznacza, że: „Człowiek jest organizmem społecznym, a miliony lat ewolucji wdrukowały w nas potrzebę unikania izolacji lub przebywania samemu, twierdzi Roger McIntyre, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Toronto. Według niego izolacja często prowadzi do samotności, którą badania naukowe wiążą ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, otyłości, depresji oraz samobójstwa. W niektórych przypadkach ryzyko związane z samotnością przewyższa ryzyko palenia paczki papierosów dziennie, dodaje”.
„Prof. McIntyre zauważa również, że choć terminów „izolacja społeczna” i „samotność” często używa się zamiennie, to nie są one tożsame. Decydująca jest według niego różnica pomiędzy interakcją społeczną pożądaną przez daną osobę a tą mającą miejsce w rzeczywistości. Samotność pojawia się wtedy, kiedy występuje rozziew pomiędzy pragnieniem interakcji z innymi a interakcją faktyczną. Można być osobą otoczoną przez innych, a jednak pozostawać kimś samotnym” – dodaje.
Ministerstwo ds. Samotności w Katowicach – otwarcie placówki
.Wiceprezydent Katowic Jerzy Woźniak opisywał, że w czwartek została otwarta pierwsza część „Ministerstwa ds. Samotności” – kawiarnia i bistro oraz salka gimnastyczna. „To miejsce, w którym można wypić kawę i zjeść za mniejszą niż rynkowa opłatą, a przede wszystkim przy tej okazji pobyć z innymi, bo przede wszystkim ma być to przestrzeń, w której każdy znajdzie dla siebie miejsce oraz drugą osobę, z którą będzie mógł porozmawiać” – powiedział wiceprezydent.
Na parterze ministerstwa znajduje się bistro socjalne „Spichlerz”, w którym serwowane są niedrogie posiłki dla wszystkich potrzebujących. Nie muszą oni mieć żadnego zaświadczenia. W sali gimnastycznej, która będzie pełniła również funkcję sali tanecznej, prowadzone będą różnorodne zajęcia ruchowe. Na części piętra przygotowano miejsce na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi osobistościami.
Demografia
.Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”, Michał KŁOSOWSKI, twierdzi, że: „A jednak starzenie się społeczeństw jest faktem, choć procesy z tym związane w krajach rozwiniętych i w krajach rozwijających się mają odrębną specyfikę. W tych pierwszych największe konsekwencje wywołuje odsetek osób starszych w stosunku do populacji całego kraju. W tych drugich najistotniejsze kwestie to absolutny wzrost populacji osób starszych oraz tempo tego wzrostu. Wydłużony okres trwania życia, który obok spadku płodności stanowi powszechną przyczynę̨ starzenia się̨ ludności, ma wpływ na życie zarówno całych społeczeństw, jak i jednostek. Dla społeczeństw liczne implikacje tego procesu dotyczą̨ zmian w modelu produkcji, konsumpcji, oszczędzania i inwestycji, jak również kondycji rynku pracy oraz wydajności, poszukiwanych rodzajów usług oraz modelu wydatków budżetowych. Dzisiaj podkreśla się̨ przede wszystkim negatywne skutki procesu starzenia się̨ ludności, a więc wzrost kosztów ubezpieczeń i świadczeń socjalnych, pomijając przecież oczywisty wkład osób starszych w życie społeczeństw, także w ich gospodarczy rozwój. W dzisiejszym świecie wiedza jest w końcu wartością nadrzędną”.
„Ocenia się̨, że na poziomie jednostek do końca wieku średnia oczekiwanego okresu trwania życia wydłuży się̨ o ponad 20 lat. Aby w pełni wykorzystać podarunek, jaki sprawia nam cywilizacyjny postęp, będziemy musieli bardzo rozsądnie projektować swoje mapy życia. Dotyczy to m.in. prowadzenia zdrowego trybu życia, korekty prywatnej polityki finansowej i planowania ustawicznego kształcenia się̨. Rozwiązania proponowane przez państwo powinny wspierać te indywidualne starania. Nie da się tego zrobić bez pogłębionych badań i polityk demograficznych” – pisze Michał KŁOSOWSKI w tekście „Patrioci mają więcej dzieci. I troszczą się o starszych„.
PAP/Krzysztof Konopka/WszystkocoNajważniejsze/eg