Młodzi wyborcy zagłosowali 15 października za zmianą, dziś czują się wykorzystani
To ich głosy przesądziły przed rokiem o powstaniu rządu Donalda Tuska. Dziś młodzi wyborcy nie są już tak entuzjastycznie nastawieni do Koalicji Obywatelskiej – czytamy w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”. Te nastroje przeniosą się na wyniki wyborów prezydenckich 2025 roku stanowiąc już dziś dzwonek alarmowy.
Młodzi wyborcy 15 października zniechęceni i rozczarowani
.Najbardziej popularną partią wśród młodych ludzi w wieku 18–29 lat jest dziś Konfederacja – wynika z badania dla More in Common Polska i Fundacji Ważne Sprawy opublikowanych w „Rzeczpospolitej”.
Jak pisze dziennik, najmłodsi wyborcy byli ważnym elementem demograficznej siły, która – również poprzez wysoką frekwencję – doprowadziła w ubiegłym roku do zwycięstwa obecnie rządzących partii w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r.
Dziś wśród ogółu ludzi w wieku 18–29 lat na pierwszym miejscu jest Konfederacja z wynikiem 26 proc. Na kolejnych Koalicja Obywatelska (15 proc.), Prawo i Sprawiedliwość i Polska 2050 – po 8,5 proc. Nowa Lewica może liczyć na 7,6 proc., Partia Razem na 4 proc., zaś Polskie Stronnictwo Ludowe – na 2 proc. Dodać do tego należy 22 proc. młodych-niezdecydowanych. Jednocześnie deklarowana frekwencja wśród młodych wyborców jest wysoka, bo wynosi aż 78 proc, w tym 53 proc. „zdecydowanie” chce iść na wybory.
Demobilizacja młodych kobiet stała się faktem
.W badaniu ośrodka sondażowego Opinia24 zrealizowanym między 4 a 19 listopada 2024 roku na grupie 1002 respondentów.zauważalna jest także „duża demobilizacja wśród młodych kobiet”. W tej grupie największe poparcie wciąż ma Koalicja Obywatelska, ale blisko 30 proc. najmłodszych wyborców-kobiet nie wie, na kogo będzie głosować. „To sugeruje duży zawód, będący z kolei efektem braku realizacji obietnic wyborczych dotyczących praw kobiet” – pisze dziennik.
Przeważają krytyczne oceny ostatniego roku
.Aż 51,8 proc. ankietowanych krytycznie ocenia dotychczasową pracę rządu Donalda Tuska, a ledwie 39,3 proc. pozytywnie – to z kolei wynik badania United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Respondentom w tym badaniu zadano pytanie: jak ocenia Pan/i dotychczasową pracę rządu Donalda Tuska po roku. 51,8 proc. ankietowanych krytycznie oceniło dotychczasową pracę rządu, w tym 23,9 proc. badanych oceniło ją „raczej niedobrze”, a 27,9 proc. – „zdecydowanie niedobrze”.
Pozytywną recenzję – „zdecydowanie dobrze” – wystawiło rządowi 4,5 proc. pytanych, a 34,8 proc. odpowiedziało „raczej dobrze”. Łącznie 39,3 proc. respondentów jest zadowolonych z pracy rządu Tuska.
Zaledwie 8,9 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
Za Morawieckiego żyło się lepiej, niż za Tuska
.Z badań publikowanych przez Wirtualną Polskę wynika, że o ile 30,2 proc. respondentów stwierdziło, że za rządów Donalda Tuska żyje im się lepiej, o tyle aż 39,4 proc. respondentów oceniło, że to rządy Mateusza Morawieckiego były dla nich jednak lepsze. 30,4 proc. ankietowanych nie potrafiła wskazać, który rząd z ich punktu widzenia był korzystniejszy.
Sympatycy rządzących – wyborcy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i Polski 2050 – w 81 proc. oceniło rząd Tuska „zdecydowanie dobrze” i „raczej dobrze”. Aż 11 proc. respondentów w tej grupie nie ma już cierpliwości i ocenia rok rządów Tuska „raczej niedobrze”. Nikt jednak zupełnie nie spisał na straty koalicji i nie ocenił jej „zdecydowanie niedobrze”.
Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji nie zostawiają suchej nitki na władzy. Ani jeden z ankietowanych w tej grupie nie wypowiedział się „zdecydowanie dobrze” o gabinecie Donalda Tuska. Zaledwie 4 proc. wyborców prawicy przyznało, że patrzy na rządy KO „raczej dobrze”. Przeważająca większość spośród nich – aż 96 proc. – nie widzi w pracy koalicyjnego rządu niczego dobrego.
Młodzi wyborcy straceni dla wyborów prezydenckich 2025?
.Analitycy twierdzą, że badania postrzegania rządu po roku jego funkcjonowania będą rzutowały na decyzje wyborcze nie tylko młodych Polaków w wyborach prezydenckich 2025 r. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się najprawdopodobniej 18 maja 2025 r, zaś druga tura wyborów prezydenckich 1 czerwca 2025 r. Data wyborów prezydenckich 2025 r. zostanie podana przez Marszałka Sejmu Szymona Hołownię na początku 2025 roku.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zrealizowano od 6 do 8 grudnia 2024 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób.
PAP/AJ
Badanie