Musi być jasne, że Zachód zwycięża - Mark Rutte

Musi być jasne dla całego świata, dla krajów takich jak Chiny, Korea Północna czy Iran, że porozumienie jest silne, że Zachód zwycięża – tak o ewentualnym porozumieniu pokojowym w sprawie wojny Rosji przeciwko Ukrainie powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte.

„To bardzo ważne, żeby Putin zrozumiał, że Zachód jest zjednoczony”

.Podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli, w którym udział wziął m.in. szef Pentagonu Pete Hegseth, sekretarz generalny Sojuszu Mark Rutte powiedział, że kiedy rozpoczną się rozmowy pokojowe, należy zadbać o to, by Ukraina była w możliwie jak najlepszej pozycji negocjacyjnej.

Polityk zapewnił również, że Kijów będzie zaangażowany we wszystkie rozmowy. „Jesteśmy całkowicie zgodni co do tego, że wynik porozumienia pokojowego musi być trwały. Sekretarz obrony USA powiedział zresztą, że nie możemy dopuścić do powtórki +Mińska 3+. Przeciwnie, musimy się upewnić, że Rosja nie będzie już nigdy próbowała oderwać kolejnego kilometra kwadratowego Ukrainy” – powiedział Rutte. Chodzi o porozumienia mińskie podpisane między Rosją a Ukrainą w 2014 r. i 2015 r., których celem było zakończenie konfliktu na wschodzie Ukrainy, a które do dziś nie zostały zrealizowane.

Na pytanie dziennikarzy, czy Ukraina nie jest jeszcze zbyt słaba, żeby usiąść do rozmów pokojowych, Rutte powiedział, że nawet jeśli rozmowy rozpoczną się szybko, to nie skończą się w jeden lub dwa dni. „To bardzo ważne, żeby Putin zrozumiał, że Zachód jest zjednoczony i że zakończymy te rozmowy tylko wtedy, gdy będziemy absolutnie pewni, że ich wynikiem będzie trwały pokój” – skomentował.

Zachód zwycięża a droga Ukrainy do NATO jest nieodwracalna

.Sekretarz generalny NATO, pytany o to, czy przywódca Rosji Władimir Putin na pewno chce pokoju, odpowiedział, że jest on (Putin) nieprzewidywalny. Jak dodał, miał okazję spotykać się z nim jako premier Holandii w latach 2010-2014 i zapamiętał go jako silnego negocjatora. „Ale ostatecznie, jeśli chcemy dojść do porozumienia pokojowego, potrzebujemy go w tych rozmowach, ponieważ to on rozpoczął tę wojnę” – powiedział Rutte. Jak dodał, trzeba upewnić się, że wynik negocjacji będzie taki, że dla całego świata będzie jasne – zarówno w krajach Pacyfiku, takich jak Chiny, jak i w krajach takich jak Korea Północna, a nawet na Bliskim Wschodzie, m.in. w Iranie – że porozumienie jest silne i że Zachód zwycięża.

Rutte skomentował też słowa szefa Pentagonu, który jeszcze w środę powiedział, że członkostwo Ukrainy w NATO jest „nierealne” mówiąc, że Sojusz co prawda deklarował, że „droga Ukrainy do NATO jest nieodwracalna”, ale – jak dodał – nigdzie nie zostało powiedziane, że wstąpienie Ukrainy do Sojuszu będzie elementem rozmów pokojowych z Rosją.

Kwestia obronności Unii Europejskiej ma ogromne znaczenie dla samej Europy

.Jest to jednak równie ważna kwestia dla NATO, gdyż jest ona nierozerwalnie powiązana z bezpieczeństwem transatlantyckim. Ponieważ pochodzę z Macedonii Północnej – a więc spoza grona państw członkowskich UE – można zastanawiać się, czy jestem odpowiednią osobą, aby mówić o współpracy NATO-UE. Jednak właśnie z uwagi na moją przynależność narodową głęboko wierzę, że mój kraj doskonale pokazuje, jak ważna, wartościowa i korzystna może być ta współpraca.

„Współpraca między NATO a UE przeszła w ostatnich latach długą drogę. Nasze bliskie partnerstwo jest nieocenione, szczególnie w kontekście wspierania Ukrainy, odbudowy transatlantyckiej bazy przemysłu obronnego oraz wzmacniania naszej odporności. W tych wszystkich kwestiach współpraca NATO-UE odgrywa bardzo korzystną rolę, a to jedynie kilka przykładów. Nasza współpraca jest naprawdę szeroka – zarówno pod względem charakteru, zakresu, jak i niemalże samego DNA. Zacieśnianie współpracy pomiędzy UE i NATO to jeden z priorytetów dla mnie w roli Zastępcy Sekretarza Generalnego NATO. Właśnie dlatego chcę podkreślić, że partnerstwo NATO-UE ma ogromne znaczenie dla Sekretarza Generalnego Marka Ruttego. Utrzymuje on regularne kontakty ze swoimi odpowiednikami w instytucjach UE” – pisze w swoim artykule Radmiła SZEKERINSKA, zastępca Sekretarza Generalnego NATO.

Sekretarz Generalny NATO spotkał się z komisarzem ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andriusem Kubiliusem. Ponadto wcześniej Sekretarz Generalny i ja uczestniczyliśmy w szeregu działań oraz spotkań z członkami Parlamentu Europejskiego. Wszystko to pokazuje, że dialog polityczny między naszymi organizacjami jest silny, a w tych niebezpiecznych czasach dla naszego bezpieczeństwa intensyfikacja współpracy jest kluczowa. To powinien być nasz wspólny cel.

Jest to tym bardziej istotne, że mamy do czynienia z zaciekłymi rywalami, którzy podważają nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także nasz styl życia. Po jednej stronie mamy Rosję, która wyraźnie przestawiła się na tory wojenne. W 2025 roku Rosja planuje przeznaczyć jedną trzecią swojego budżetu narodowego na wojsko – to naprawdę rekordowe wydatki militarne. Przemysł zbrojeniowy produkuje tam broń bez przerwy, dzień i noc. Po drugiej stronie mamy Chiny, które znacznie rozbudowują swoje siły zbrojne. Intensywnie inwestują w amunicję, przełomowe technologie i rozbudowę swojego arsenału nuklearnego – bez przejrzystości, bez ograniczeń i bez jasnych zamiarów.

Artykuł dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/radzila-szekerinska-ue-i-nato/.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 lutego 2025