Muzea w Madrycie i Lizbonie zapraszają

Rada ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

Coraz liczniej napływający do stolic Hiszpanii i Portugalii, Madrytu i Lizbony, zagraniczni turyści mogą od niedawna podziwiać mało znane malowidła włoskiego “mistrza światła i cienia” Caravaggia oraz holenderskiego malarza i grafika Nicolaesa Berchema.

Nieznany wcześniej obraz Caravaggia w muzeum Prado

.W muzeum Prado w Madrycie podczas tegorocznych wakacji poza stałymi wystawami prezentowanych jest siedem ekspozycji czasowych. Największym rarytasem dla zwiedzających powinien być udostępniony publiczności w sali 8 A budynku Villanueva nieznany obraz włoskiego malarza Caravaggia pt. “Ecce Homo”.

Malowidło w 2021 r. zostało przejęte przez hiszpańskie służby podczas próby wywiezienia go za granicę po licytacji zakończonej wyceną obrazu na kwotę zaledwie 1,5 tys. euro. Do tego czasu uchodziło ono za pracę jednego z twórców hiszpańskich, prawdopodobnego ucznia Jose de Ribery.

Kluczowe dla rozpoznania obrazu jako dzieła Caravaggia były badania diagnostyczne przeprowadzone przez Claudio Falcucciego, eksperta ds. inżynierii nuklearnej, który specjalizuje się w stosowaniu technik naukowych do badania i konserwacji dzieł sztuki.

Historycy sztuki w dalszym ciągu nie potrafią wyjaśnić, w jaki sposób obraz autorstwa Caravaggio dotarł do stolicy Hiszpanii. Wiedzą, że w pierwszej połowie XVII w. jego właścicielem był król Hiszpanii Filip IV.

Część historyków utrzymuje, że istnieje dokumentacja świadcząca o tym, że “Ecce homo” włoskiego artysty pod koniec XVIII w. wisiał w bibliotece Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda w Madrycie.

Wystawa czasowa w Muzeum Sztuki Dawnej w Lizbonie

.Pasjonaci sztuki, którzy z kolei docierają do sąsiadującej z Hiszpanią Portugalii mogą podziwiać bogatą kolekcję malowideł i rzeźb na stałych wystawach w Narodowym Muzeum Sztuki Dawnej w Lizbonie (Museu Nacional de Arte Antiga). Dominuje w nim twórczość autorów europejskich.

W tej jednej z czołowych instytucji kulturalnych portugalskiej stolicy dostępna jest obecnie czasowa ekspozycja obrazów holenderskiego malarza i grafika Nicolaesa Berchema. Część dorobku tego XVII-wiecznego twórcy udostępniła zwiedzającym Fundacja Gaudium Magnum w ramach wystawy pt. “Piękny, uwodzenie i dzielenie się”.

W lizbońskim muzeum zobaczyć można m.in. malowidło Berchema zatytułowane “Bitwa pomiędzy Aleksandrem Wielkim i Królem Porosem nad rzeką Hydaspes”.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW]

PAP/Marcin Zatyka/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 czerwca 2024