Mniej kultury w kryzysie. Muzea w Strasburgu będą zamknięte przez dodatkowy dzień w tygodniu

Mniej kultury w kryzysie. Muzea w Strasburgu będą zamknięte przez dodatkowy dzień w tygodniu

W ramach planu oszczędzania energii władze miejskie zdecydowały, że miejskie muzea w Strasburgu będą zamknięte nie jeden, a dwa dni w tygodniu. Muzea mają być też zamykane codziennie między 13:00 a 14:00.

.W odpowiedzi na kryzys energetyczny władze miasta zdecydowały, że muzea w Strasburgu będą zamknięte nie jeden, a dwa dni w tygodniu. Dodatkowo muzea będą musiały być zamknięte między 13:00 a 14:00.

Jedynie wystawy czasowe będą otwarte przez sześć dni w tygodniu.

Decyzja gminy o ograniczeniu działalności muzeów wywołała polemikę wśród przedstawicieli muzeów, które łącznie przyjmują 550 tys. zwiedzających rocznie, a także opozycji politycznej gminy, która podkreśla rolę kultury w wizerunku miasta. Burmistrz Strasburga Jeanne Barseghian (Europe Écologie-Les Verts) odpowiada jednak, że w obliczu kryzysu energetycznego podjęte środki “nie są jedyne, ale są konieczne”.

“Chcę, aby nasze muzea pozostały dostępne” – powiedziała Jeanne Barseghian, która odmówiła podwyższenia cen biletów wstępu dla zwiedzających. “Z finansowego punktu widzenia (…), niektóre miasta to robią. My mamy cenę wstępu 7,5 euro, a w niektórych miastach jest ona podwójna. Ale to nie jest mój wybór” – dodała.

W szczegółach i zgodnie z pismem ratusza upublicznionym przez stronę związku Eurometropolii UNSA, osiem muzeów zarządzanych przez miasto będzie zamkniętych od 3 października albo w poniedziałek i środę, albo we wtorek i czwartek.

W komunikacie prasowym, miasto przypomina, że 670.000 odwiedzających odwiedziło jego muzea i zabytki przed kryzysem Covid, ale że to zmniejszenie liczby dni roboczych przyczynia się do “dobrego zarządzania zasobami publicznymi (…) w kontekście krajowego i międzynarodowego kryzysu silnie wpływającego na budżet wspólnot”.

Petycja internetowa, ubolewająca nad tym, że Strasburg, “siódmy cel turystyczny we Francji”, jest “pierwszą metropolią we Francji, która podjęła taką decyzję”, zainicjowana przez byłą burmistrz miasta (Agir) Fabienne Keller i deputowanego Bas-Rhin, Bruno Studera (Renaissance), zebrała w ciągu kilku dni prawie 2000 podpisów.

.Osiem muzeów pozostanie zamkniętych dwa dni w tygodniu: musée d’Art moderne et contemporain (MAMCS), musée Tomi Ungerer, musée de l’Œuvre Notre-Dame, musée Historique, musée d’Archéologie, musée des Beaux arts, musée Arts décoratifs i musée Alsacien.

Oprac. JM
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 września 2022